Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Tulipany

Tulipany – kalendarz prac ogrodowych

Data publikacji 7 lutego 2022

Ogród wymaga pielęgnacji przez cały rok. Wiele prac trzeba wykonywać stale, inne są charakterystyczne jedynie dla niektórych okresów. Przykładowo cebulki tulipanów, posadzone w nieodpowiednim okresie, dadzą kwiaty dopiero w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Jak powinien wyglądać kalendarz uprawy tych pięknych kwiatów?

Jesień

Właściwą porą dla sadzenia cebulek tulipanów jest koniec września – początek listopada. Ważne jest, by zdążyć z wykonaniem tych prac przed nastaniem pierwszych mrozów, nie warto więc zwlekać Jakie cebulki wybrać? Oczywiście odmiana tych roślin zależeć będzie od preferencji właściciela ogrodu. Należy jednak pamiętać, że wielkość ma istotne znaczenie: cebulki tulipanów o dużych rozmiarach dadzą wielki kwiaty, które napełnią nasz ogród kolorami. Ważne jest też, by nie nosiły śladów pęknięć czy uszkodzeń mechanicznych.

Cebulki sadzi się w przepuszczalnej, dobrze uprawionej ziemi, na głębokości około 15 centymetrów. Odstęp pomiędzy cebulkami powinien wynosić ok. 10 cm.

Zima

W tym czasie cebulki tulipanów powinny być już w glebie. Okres ten jest niezbędny do prawidłowego przebiegu procesu wegetacyjnego tych roślin; wszelkie zakłócenia, wynikłe np. z sadzenia o niewłaściwej porze roku, powodować będą opóźnienia w kwitnieniu. Jeżeli przewidywane są silne mrozy, stanowisko na którym posadzono cebulki tulipanów, można okryć np. gałązkami świerkowymi. Generalnie jednak są to rośliny mrozoodporne.

Wiosna

To oczywiście pora kwitnienia. Cebulki tulipanów zaczynają niekiedy kiełkować już w lutym, jednak najczęściej ich wzrost rozpoczyna się tak naprawdę w marcu. Przebiega błyskawicznie – niektóre z odmian rozpoczynają też już w marcu swoje kwitnienie. Okres, w którym możemy się cieszyć pięknem tych kwiatów, kończy się w maju. Po przekwitnięciu warto ogłowić rośliny, czyli odłamać ich słupek kwiatowy.

Lato

Stopniowo zasychają nadziemne pędy roślin. W czerwcu można więc już wykopywać cebulki tulipanów, o ile zdecydujemy się na ten zabieg. Specjaliści zalecają go co najmniej raz na dwa lub trzy lata, najlepiej jednak robić to każdego roku. Warto też zadbać o właściwe przechowywanie: najpierw, po wstępnym oczyszczeniu, należy dokonać osuszenia cebulek tulipanów, później – usunąć resztki ziemi, liści i korzeni. Tak przygotowane powinny leżakować, czekając na jesienne sadzenie.

W sierpniu można również wzbogacić naszą kolekcję tulipanów, w tym okresie można bowiem najczęściej spotkać w handlu promocje na cebulki tych roślin. Warto wówczas zainwestować w poszerzenie swojej kolekcji.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?