Dom i wnętrze

Wykładziny podłogowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wykładziny podłogowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Sposobów na pokrycie podłogi w swoim domu jest naprawdę wiele. Mogą to być wszelkiego rodzaju panele, płytki i wiele więcej. Jednak w ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się wykładziny podłogowe. Ze względu na to, że powstało ich naprawdę wiele, ich wybór jest praktycznie nieograniczony. To właśnie dlatego są one tak często wybierane przez wielu ludzi.

Zastosowanie wykładzin podłogowych

Zastanawiasz się gdzie właściwie umieścić taką wykładzinę, aby wpasowywała się ona w przestrzeń? Wykładzinę podłogową tak naprawdę możesz umieścić praktycznie wszędzie. Może to być miejsce przy Twoim łóżku, aby codzienne wstawanie do szkoły, czy pracy stawało się o niebo przyjemniejsze. Wykładzina świetnie nada się również do salonu, gdzie z pewnością wpłynie na poprawę panującego tam klimatu. Równie często wybieranym miejscem są schody, aby wchodzenie po nich było bezpieczniejsze. Wykładziny takie niwelują szanse na potknięcie bądź pośliźnięcie się.

Jakie są rodzaje wykładzin?

Ze względu na bardzo szerokie zastosowanie wykładziny mają dość sporo różnych odmian. Do najpopularniejszych typów wykładzin podłogowych zaliczyć można:

  • naturalne wykładziny dywanowe – charakteryzują się one tym, że wykonane są z naturalnych, syntetycznych surowców. Należą do nich między innymi wykładziny z wełny owczej, sizalu, trawy morskiej, czy włókien kokosa,
  • wykładziny podłogowe syntetyczne – w tym przypadku wyróżnia się dwa główne rodzaje takich wykładzin. Są to wykładziny z poliestru, które są stosunkowo tanie, jednak jakość ich wykonania pozostawia wiele do życzenia oraz wykładziny z poliamidu. Te drugie są dużo bardziej wytrzymałe oraz łatwiejsze w konserwacji od swoich tańszych odpowiedników. Co więcej, dzięki materiałowi, z jakiego są wykonane, odporne one są na działanie grzybów, pleśni oraz wszelkiego rodzaju chemikaliów,
  • wykładziny elastyczne z PCV – wykładzina PCV to bardzo ciekawa opcja, która znajduje zastosowanie nie tylko w domach, ale także w biurach. Cechują się one dużą trwałością oraz łatwością czyszczenia. Ich dużą zaletą jest również odporność na ścieranie oraz atrakcyjny wygląd.

Jak zadbać o konserwację wykładzin podłogowych?

Jeśli już zdecydujesz się na taką wykładzinę, musisz mierzyć się z jej regularnym czyszczeniem, aby posłużyła ona jak najdłużej. Sposoby konserwacji nieco mogą się różnić w zależności od typu wykładziny. Przykładowo do czyszczenia wykładzin podłogowych używa się odkurzacza oraz miękkiej szczoteczki. W przypadku produktu, jakim jest wykładzina PCV, zaleca się najpierw usunąć z jej powierzchni kurz i zabrudzenia na sucho, a następnie zastosować odpowiedni środek czyszczący i rozprowadzić go za pomocą mopa.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.