Darmowe serwery proxy – czy warto z nich korzystać?
Data publikacji 7 grudnia 2021Serwer proxy, inaczej serwer pośredniczący funkcjonuje tak naprawdę na brzegu sieci lokalnej. Jego zadaniem jest pośredniczenie pomiędzy użytkownikiem i jego siecią lokalną a Internetem. Taki sposób konstrukcji komunikacji pozwala zwiększyć bezpieczeństwo komputera, ale także umożliwia użytkownikowi zachowanie anonimowości. Serwery proxy występują zarówno w płatnej, jak i darmowej wersji. Czy warto korzystać z darmowych rozwiązań?
Serwery proxy – rodzaje
O serwerach proxy, ich zastosowaniu i zasadach działania obszernie pisaliśmy już tutaj. Warto dodać, że są to rozwiązania, które można znaleźć w wersji darmowej i płatnej. Ale jakie rodzaje serwerów proxy można wyróżnić? W zasadzie wskazać można aż 3 rodzaje takich serwerów. Pierwsze z nich pozwalają zachować pełną anonimowość, ponieważ strona, którą chcemy wyświetlić traktuje serwer wysyłający zapytanie jak użytkownika końcowego. Drugim rodzajem są serwery proxy anonimowe, czyli takie, które co prawda pomagają ukryć adres IP, jednak fakt, że są one tylko pośrednikiem nie został ukryty. Ostatnim rodzajem są transparentne serwery proxy, nazywane także przezroczystymi. Tego typu rozwiązanie nie zapewnia anonimowości w ogóle, a jego rola ogranicza się do wykorzystania pamięci cache.
Najnowsze trendy technologiczne: https://nano.komputronik.pl
Jaki serwer proxy wybrać?
Każdy, kto zastanawia się nad tym, jaki wariant powinien wybrać w pierwszej kolejności musi wiedzieć, że dużo ważniejszym czynnikiem jest źródło pochodzenia. Zdecydowanie lepiej jest zdecydować się na rozwiązania sprawdzone i cenione niż na pochodzące z niepewnego źródła, ponieważ takie rozwiązania niosą ze sobą wiele ryzyka.
Nieznane pochodzenie proxy może wiązać się z tym, że nasza aktywność będzie stale monitorowana przez dostawcę proxy, co w zasadzie kłóci się z istotą działania proxy, czyli zachowaniem anonimowości. W niektórych wariantach dostawca może nie umożliwiać korzystania z protokołu SSL, czyli możliwości wykorzystania szyfrowanego połączenia. Brak szyfrowania danych niesie ze sobą ogromne ryzyko wycieku danych. Ponadto niepewne źródło proxy stwarza zagrożenie polegające na zainfekowaniu komputera użytkownika wirusami, a także zwiększa ryzyko przechwycenia plików cookie, które często zawierają istotne dane o użytkowniku.
Darmowe serwery proxy
To, że serwer jest darmowy nie znaczy, że stanowi większe zagrożenie niż jego płatni odpowiednicy. Na szczęście nie jest to zasadą, a wiele bezpłatnych serwerów cieszy się doskonałą opinią i zaufaniem rzeszy użytkowników. Mimo tego należy mieć na uwadze, że korzystając z bezpłatnego rozwiązania istnieje ryzyko, że nasz komputer może zostać zarażony złośliwym oprogramowaniem. Warto pamiętać również o tym, że tego typu rozwiązania rzadko kiedy korzystają z szyfrowanego protokołu SSL, dlatego lepiej zrezygnować z logowania np. do aplikacji bankowych. Zatem jakie darmowe serwery proxy wybrać?
Hide.me
Są to serwery, które fizycznie znajdują się w Holandii, w Niemczech oraz Finlandii. Jak to działa w praktyce? Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome lub Firefox to wystarczy, że zainstalujesz odpowiednią wtyczkę, a zyskasz możliwość anonimowego przeglądania zasobów sieci. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że Hide.me nie będzie zapisywało adresów IP klientów, a nawet ich logów. Dużą zaletą jest fakt, że podczas nawiązywania połączenia możliwe będzie usunięcie skryptów i zbędnych obiektów.
HMA – HideMyAss
To kolejna propozycja bezpłatnego proxy, ale także VPN. Dużym plusem tego rozwiązania jest szeroki wybór dotyczący lokalizacji, w jakiej znajduje się wybrany serwer pośredniczący. Do wyboru jest USA, a także Holandia, Niemcy, Wielka Brytania oraz Czechy. Jest to rozwiązanie, które z całą pewnością docenią osoby, którym zależy na zaszyfrowaniu adresu URL czy wyłączeniu obsługi plików cookie oraz usunięciu obsługi skryptów (najczęściej reklam).
Whoer
Serwer ten dostępny jest dla użytkowników przeglądarek: Chrome, Firefox, Opera, a także mniej znane Yandex, jako wtyczka do posiadanego wariantu przeglądarki. Serwery te znajdują się w Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwecji Rosji, a także USA.