Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom panele fotowoltaiczne

Czym kierować się przy ich wyborze paneli fotowoltaicznych?

Data publikacji 13 lipca 2021

Panele fotowoltaiczne cieszą się w naszym kraju zdecydowanie coraz większą popularnością. Rosnąca świadomość ekologiczna Polaków, a także chęć oszczędzania prądu – w połączeniu z dbałością np. o jakość powietrza sprawiają, że na dachach domów widać coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Rynek oferuje  różnorodne modele paneli, bez problemu można więc dopasować takie, które będą jak najbardziej odpowiadały naszym oczekiwaniom. Zdecydowanie warto w tym obszarze skorzystać z pomocy doświadczonych firm. Taka współpraca niesie za sobą wiele korzyści.

Polacy stają się coraz bardziej ekologiczni. Można to zobaczyć w bardzo wielu aspektach życia. Segregowanie odpadów, montaż ekologicznych kotłów grzewczych, zbiorniki na deszczówkę, ekologiczne szamba czy elektryczne samochody – to tylko niektóre z elementów, na które możemy zwrócić uwagę i które widać każdego dnia. Myśląc o ekologii trudno nie wspomnieć o instalacji fotowoltaicznej. To właśnie ona w bardzo dużym stopniu decyduje o tym, czy dany dom spełnia wymogi energooszczędnego lub pasywnego. Więcej informacji o tego typu instalacji można znaleźć pod linkiem https://hymon.pl/panele-fotowoltaiczne-opolskie/

Im bardziej przygotujemy się do montażu paneli fotowoltaicznych, tym na pewno lepiej będzie wykonana instalacja, będzie miała lepsze parametry, skuteczniej obniży rachunki za prąd.


Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Rynek paneli fotowoltaicznych jest ogromny i warto wiedzieć, że producenci oferują najróżniejsze modele, aby każdy miał możliwość wyboru, zarówno pod kątem parametrów technicznych czy wydajności, jak również pod względem oczywiście finansowym. Trudno dokonać odpowiedniego wyboru samemu, najlepszym sposobem jest kontakt z doświadczoną firmą.

Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę:

– specyfikację domu,
– miejsce posadowienia domu,
– konstrukcję dachu,
– poziom nasłonecznienia,
– ewentualne przeszkody (drzewa, inne domu),
– zapotrzebowanie domu na prąd,
– moc paneli fotowoltaicznych oraz skuteczność ich działania.

Kluczowy dobór paneli

Panele fotowoltaiczne muszą być dobrane w sposób prawidłowy. Należy pamiętać, że nie ma na rynku jednego, uniwersalnego zestawu, który odpowiadałbym zapotrzebowaniu wszystkich klientów. Każdy dom, każdy budynek jest inny i wymaga stosowania odmiennych rozwiązań, które sprawią, że użytkownicy instalacji po prostu będą mieć realne korzyści.

Przede wszystkim specjalista powinien ocenić konstrukcję domu oraz dachu, aby znaleźć najlepsze miejsce do montażu paneli. To podstawa. Od ich prawidłowego montażu oraz podłączenia zależy w dużej mierze to, jak będą działać. Prawidłowy montaż to połowa sukcesu.

Kolejna kwestia do dobranie ilości paneli oraz takiego zestawu, który charakteryzuje się odpowiednią mocą i bardzo dobrym stopniem konwersji promieni słonecznych na prąd. Ilość paneli musi być na tyle duża, aby mogły wyprodukować energię elektryczną, która zasili nie tylko gniazdka, ale również podstawowe sprzęty. Coraz częściej w domu znajduje się również klimatyzacja, która w sezonie letnim pobiera bardzo dużo energii. Fotowoltaika zdecydowanie pomaga uzyskać prąd, który ją zasili.

Całość instalacji

Myśląc o instalacji fotowoltaicznej najczęściej myślimy o samych panelach. Nic w tym dziwnego, są one bowiem najbardziej widocznym elementem całej instalacji, ale zdecydowanie nie jedynym. W skład całej instalacji wchodzą panele, okablowanie, konwerter oraz oczywiście wszystkie akcesoria montażowe. Całość instalacji musi być stabilna, spełniać normy bezpieczeństwa i nie zagrażać domownikom. Same panele fotowoltaiczne powinny charakteryzować się nie tylko estetyką, ale również łatwością pielęgnacji, odpornością na wiatr, opady deszczu i śniegu, a także innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne.

Dobrze dobrane i prawidłowo zamontowane, a także odpowiednio serwisowane panele fotowoltaiczne przyniosą nam po prostu wymierne korzyści. Tańszy prąd, mniejsze rachunki, większa ekologia, możliwość zastąpienia tradycyjnego kotła na ekogroszek czy pellet, a nawet koła gazowego – np. klimatyzacją czy panelami na podczerwień to świetne rozwiązania, które sprawią, że zadbamy o środowisko i nasze najbliższe otoczenie.


Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?