W jaki sposób system do zarządzania produkcją usprawnia pracę produkcji?
Data publikacji 17 czerwca 2021Zarządzanie produkcji powinno łączyć w sobie cztery rodzaje działań: planowanie, kierowanie, kontrolowanie. Jedynie wtedy, kiedy przedsiębiorstwo dba o każdy z tych elementów, działania produkcyjne są efektywne i dobrze zoptymalizowane.
Aby zarządzanie produkcji było pełne, a więc uwzględniało wszystkie działania wymienione wyżej, przydadzą się nowoczesne narzędzia informatyczne. Wdrażając system do zarządzania produkcją można mieć pewność, że procesy produkcyjne będą wydajniejsze, łatwiej będzie można zminimalizować koszty i podejmować trafniejsze decyzje. Tym, co szczególnie sprawdzi się w przedsiębiorstwie produkcyjnym jest system ERP. Czym jest i jakie korzyści przyniesie firmie?
Z czym wiąże się system ERP?
To nowoczesne oprogramowanie, które pozwala zarządzać i kontrolować wszystkie procesy przedsiębiorstwa, w tym te dotyczące bezpośrednio produkcji. System ERP pracuje na podstawie jednej bazy danych, do której trafiają wszystkie informacje, które są przetwarzane w firmie. W jednym miejscu są dane związane z księgowością, kadrami, produkcją, magazynem, dostawami itd. Dostęp do poszczególnych informacji mają tylko uprawnieni pracownicy. W efekcie przepływ danych jest znacznie lepszy, komunikacja jest sprawniejsza, a w organizacji jest porządek. Oznacza to, że ERP łączy w sobie wszystkie najważniejsze funkcje zarządzania: planowanie, kierowanie i kontrolowanie.
Każde przedsiębiorstwo działa inaczej, co sprawia, że ma inne wymagania względem oprogramowania. Z tego powodu przed wdrożeniem należy dobrze sprecyzować swoje potrzeby, by system miał wszystkie opcje, jakie są potrzebne. Warto wiedzieć, że w razie, gdyby w przyszłości zmienił lub rozszerzył się profil działalności, system można uzupełnić o nowe moduły. Ciekawą opcją jest możliwość zdalnego dostępu do bazy danych. Oznacza to, że nie trzeba być fizycznie w firmie, aby móc zarządzać produkcją i wprowadzać nowe zadania.
System ERP w zarządzaniu produkcją
Do tej pory powiedzieliśmy jak ogólnie wygląda praca z tego typu oprogramowaniem, ale co wnosi do firmy specjalizującej się w produkcji? Po pierwsze wszystkie procesy są maksymalnie zautomatyzowane. Dzięki temu można łatwo kontrolować każdy etap produkcji i wyeliminować błędy, jakie mógłby popełnić człowiek. Dzięki natychmiastowemu dostępowi do kompletu danych można szybko wygenerować różnego rodzaju dokumenty i raporty, a przez to na przykład określić koszty wytworzenia poszczególnych towarów. Decydując się na wdrożenie systemu ERP można łatwiej zaplanować pracę maszyn i urządzeń w hali produkcyjnej, a także lepiej zorganizować czas pracy pracowników.
Dzięki temu, że narzędzie związane z zarządzaniem produkcji będzie zintegrowane z innymi obszarami firmy, praca jest sprawniejsza również w innych działach. Przykładowo, przez połączenie z modułem magazynowym można sprawniej wydawać surowce do produkcji i przyjmować gotowe produkty. Systemy ERP sprawdzą się we wszystkich firmach specjalizujących się w produkcji seryjnej.