Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?
Data publikacji 31 maja 2021Telewizor to dzisiaj nie tylko urządzenie przeznaczone do oglądania filmów czy programów telewizyjnych, ale swoiste centrum multimedialne, dostarczające rozrywki dla całej rodziny i zapewniające odpoczynek. W czasach pandemii, gdy wielu z nas przeniosło swoje biura do domu, telewizor stał się także narzędziem pracy i komunikacji, szczególnie przy popularnych konferencjach i wideorozmowach.
- Co musi posiadać dobry telewizor w 2021?
- Rozdzielczość 4k czy 8k – którą wybrać w 2021?
- Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?
- Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021?
Rozdzielczość 4k czy 8k- którą wybrać w 2021?
Obraz w wysokiej rozdzielczości 4k to obecnie standard – wiele programów telewizyjnych, filmów czy transmisji sportowych jest emitowanych właśnie w formacie 4k. Dzięki rozdzielczości 4k, czyli 4096 × 2160 pikseli, możesz zobaczyć niezwykle wyrazisty i bogaty w szczegóły obraz, nieporównywalny z poprzednim standardem HD. Co jednak, jeśli jesteś jednak prawdziwym maniakiem kina lub twoją pasją są gry i chcesz uzyskać naprawdę bogaty w szczegóły obraz, umożliwiający jeszcze bardziej realistyczne przeżywanie akcji? Telewizor z technologią 8k (4k x 4, co oznacza rozdzielczość aż 7680 x 4320 pikseli) jest zdecydowanie dla ciebie. Warto zaznaczyć, że chociaż jest to technologia nowa i wiele filmów, programów czy gier nie jest jeszcze przystosowanych do tego formatu, to dzięki zaawansowanym technologiom skalowania obrazu, jakie posiadają nowoczesne telewizory, również treści stworzone w rozdzielczości HD lub 4k potrafią zaskakiwać i wyglądać jeszcze bardziej imponująco, gdy obejrzymy je na telewizorze z rozdzielczością 8k.
Jaki rodzaj matrycy jest najlepszy?
Telewizory OLED
OLED, to skrót pochodzący od Organic Light Emitting Diode, co w języku polskim oznacza organiczną diodę elektroluminescencyjną. Matryca telewizora wykonana w takiej technologii złożona jest z niezwykle cienkich warstw materiałów organicznych, które pobudzone prądem elektrycznym zaczynają generować światło. Panel wykonany w takiej technologii nazywamy “emisyjnym” lub “samoemisyjnym”, ponieważ nie posiada dodatkowego, podświetlającego modułu złożonego z źródeł LED.
Telewizory QLED
Technologia QLED umożliwia ekspozycję większej głębi i odwzorowania barw i kontrastów, sprawiając wrażenie jeszcze bardziej naturalnego i autentycznego obrazu. Oglądanie filmów czy granie w gry na telewizorze wyposażonym w taką matrycę dostarcza niesamowitych wrażeń. QLED oparta jest na kwantowej technologii elektroluminescencyjnej. W tej niezwykle zaawansowanej i precyzyjnej matrycy, w każdym pikselu tworzącym obraz zastosowano nanocząsteczki zwane kropkami kwantowymi. To właśnie one odpowiadają za niespotykaną wcześniej intensywność kolorów, wyrazistą czerń czy kontrasty. Telewizory wyposażone w matryce wykonane w tej technologii pozwalają na oglądanie obrazu bez zniekształceń pod znacznie szerszym kątem. Warto zaznaczyć, że matryce QLED, w przeciwieństwie do OLED, nie wytwarzają światła same, wymagają więc podświetlenia panelem LED umieszczonym za matrycą
Telewizory LED
Telewizory LED wykorzystują matryce stworzone w oparciu o ciekłe kryształy, których warstwa pod wpływem napięcia elektrycznego staje się w różnym stopniu przezroczysta. W ten sposób generowany jest obraz. Matryce tego typu telewizorów wymagają podświetlenia źródłem światła LED. Jest to technologia obecna na rynku od lat. Wyświetlany przez telewizory LED obraz jest satysfakcjonujący i bliski doskonałości, a ich sporym atutem jest przystępna i niska cena.
Na co zwrócić uwagę kupując nowy telewizor w 2021?
Dźwięk
Wybierając nowy telewizor, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na rozmiar (przekątną ekranu), rozdzielczość, rodzaj matrycy i jakość obrazu. Równie istotnym elementem, mającym wpływ na wrażenia towarzyszące oglądaniu filmów czy graniu w gry, jest dźwięk. Jeśli posiadamy zestaw kina domowego lub planujemy taki zakupić, to głośniki, w które wyposażony jest telewizor, mają drugorzędne znaczenie. Inaczej sprawa jednak wygląda, gdy nie planujemy rozbudowy systemu o zewnętrzne głośniki i zamierzamy opierać się wyłącznie na tych, w które wyposażony jest telewizor.
Smart TV
Trudno wyobrazić sobie obecnie telewizor bez funkcji smart TV. Łączność z internetem, możliwość przeglądania stron www, komunikacja bezprzewodowa z komputerem czy smartfonem przy pomocy sieci WiFi lub połączenia Bluetooth, to funkcje bardzo ułatwiające zarówno pracę jak i zabawę. Przed zakupem urządzenia, upewnijmy się, czy obsługuje ono popularne platformy streamingowe, takie jak Netflix, YouTube, Player, ale też inne aplikacje, z których my indywidualnie lubimy korzystać. Szeroki wybór telewizorów smart TV znajdziesz między innymi w kategorii telewizor wiszący na neo24.pl.
Dostępne gniazda
Sprawdźmy też, czy posiada niezbędne wejścia i złącza, które w przewodowy sposób, poprzez np. HDMI lub RCA, pozwolą nam podłączyć odtwarzacz płyt DVD czy konsolę do gier. Przydatnym może okazać się gniazdo USB, za sprawą którego podłączymy pendrive zawierającego zdjęcia z rodzinnych wakacji, które obejrzymy wspólnie na dużym ekranie.