Pułapki kont bankowych – na co zwracać uwagę?
Data publikacji 27 kwietnia 2021W chwili obecnej niemalże każdy Polak posiada konto bankowe. Zazwyczaj wpływa na nie wynagrodzenie za wykonywaną pracę, a coraz większa rzesza osób wykorzystuje konto osobiste także do opłacania rachunków oraz dokonywania zakupów online. Choć powszechność tej usługi bankowej jest niezaprzeczalna, wciąż stosunkowo niewiele osób wie, na co zwrócić uwagę, zakładając konto bankowe. Podpowiadamy, na które elementy umowy i oferty należy zwrócić uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o założeniu konta w określonym banku.
Koszty wypłat z bankomatów
Warto dokładnie zapoznać się z informacjami o opłatach, jakie klient ponosi za wypłaty z bankomatów. Najlepsze konta bankowe są oczywiście pozbawione tych opłat w zupełności, jednak znakomita większość wprowadza koszty w różnych sytuacjach. Należy dokładnie sprawdzić: z których bankomatów można wypłacać środki bez dodatkowych kosztów, czy bank ustalił jakąś kwotę, od której wypłata jest darmowa, a także jaka jest wysokość prowizji przy wypłatach gotówkowych, które nie spełnią wymagań dla darmowej wypłaty. Osoby, które często wyjeżdżają za granicę, powinny także zwrócić szczególną uwagę na to, jaki jest koszt skorzystania z bankomatu poza Polską.
Przy okazji sprawdzania tabeli kosztów dla transakcji w bankomatach, nie zaszkodzi rzucić okiem również na to, czy wpłaty we wpłatomacie są obwarowane jakimikolwiek kosztami.
Ile kosztuje prowadzenie konta?
Kolejną kwestią, która jest szczególnie istotna, jest to, ile kosztuje prowadzenie konta w danym banku. W chwili obecnej trudno jest znaleźć ofertę, w której usługa ta byłaby zupełnie darmowa, jednak wiele banków pozwala „uniknąć” wnoszenia opłat za prowadzenie konta po spełnieniu pewnych wymogów.
W niektórych sytuacjach, by prowadzenie konta było zwolnione z opłat, konieczne jest zapewnienie stałych, miesięcznych wpływów w określonej kwocie (uwaga: niektóre banki nie podają wymogu kwotowego, ale zamiast tego chcą, by na konto wpływało wynagrodzenie za pracę), a także obrotu środkami na określonym poziomie. Warto dokładnie zapoznać się z tymi wymogami i sprawdzić, czy ich wypełnienie jest możliwe.
Koszty operacji bezgotówkowych
Kolejną kwestią, która ma szczególne znaczenie dla osób na co dzień opłacających rachunki za pośrednictwem internetu, są koszty przelewów. Ile wyniesie wysyłka standardowego przelewu, a ile będzie kosztowało tzw. ekspresowe przekazanie środków? Dodatkowo, osoby, które wykonują przelewy za granicę, powinny koniecznie sprawdzić tabelę opłat dla transakcji międzynarodowych. Jeśli do konta osobistego ma być dołączone również oszczędnościowe, warto sprawdzić tabelę opłat oraz oprocentowanie także dla niego.
Wpłaty i wypłaty w placówce
Osoby, które preferują wykonywanie przelewów, a także dokonywanie wpłat w placówce banku, niekiedy muszą się liczyć z dodatkowymi kosztami. Należy dokładnie sprawdzić koszty zlecania przelewów w placówce, wpłacania środków w tym miejscu, a także ogólnej obsługi konta z pomocą pracowników wybranego oddziału.
Ewentualne promocje
Ostatnią kwestią jest zwrócenie uwagi na dodatkowe promocje i czas ich trwania. Zdarza się, że oferta jest interesująca tylko z uwagi na dodatkową ofertę – w takiej sytuacji należy sprawdzić, do kiedy będzie ona dostępna.