Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Zwierzęta domowe, które można kupić dziecku

Data publikacji 3 marca 2020

Podarowanie dziecku zwierzątka to ogromna odpowiedzialność, która spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Nie można bowiem oczekiwać od dziecka, że w pełni zaopiekuje się zwierzakiem i podoła wszystkim obowiązkom z tym związanym, natomiast jeśli zdecydowaliśmy się na ten krok, mamy zaufanie do naszego malucha i jednocześnie świadomie przyjmujemy na siebie ciężar obowiązków, warto zastanowić się, jakie zwierzątko będzie dla dziecka odpowiednie.

Świnka morska 

To niewielkich rozmiarów zwierzę będzie świetnym pupilem dla 4-5 latka. Świnki morskie żyją dość długo, bo od 6 do 12 lat. Jeśli więc przyjdzie czas, że nasz zwierzak odejdzie, dziecko będzie już na tyle duże, aby zrozumieć to smutne wydarzenie. Świnki morskie bardzo mocno przywiązują się do człowieka, więc dla dziecka będzie to idealny towarzysz. Są miłe w dotyku i dość lekkie. Powinny być trzymane w klatce lub wentylowanym akwarium, być karmione ziarnem i suchym pokarmem, dzięki czemu będą w stanie regularnie zdzierać sobie stale rosnące zęby. Dziecko musi też mieć świadomość, że świnka morska jest delikatnym zwierzątkiem, więc zabawy ze zwierzęciem powinny być również subtelne. Świnka morska nie powinna być również puszczona wolno w mieszkaniu bez opieki, gdyż może zjeść coś, co śmiertelnie jej zaszkodzi. Szczególnie niebezpieczne dla świnek są niektóre gatunki roślin.

Świnkę morską wraz z klatką kupimy w cenie ok 200-250zł.

Chomik

Chomik jest mniejszą wersją świnki morskiej, lecz wymaga podobnej opieki i pielęgnacji. Sprawiają one dziecku mnóstwo radości, gdyż szybko dają się oswoić, a ponieważ uwielbiają zabawę, pozwalają maluchom tworzyć dla nich różnego rodzaju konstrukcje i labirynty, które chomik będzie musiał pokonać, by otrzymać nagrodę – ulubiony przysmak.

Chomik jest jest zwierzęciem wrażliwym, które uwielbia się przytulać i być głaskanym, Jest to więc idealny towarzysz dla dziecka, które przy okazji będzie uczyło się empatii i wrażliwości. Chomiki żyją jednak stosunkowo krótko, bowiem 1-3 lat, więc warto dziecka przygotować na to, że po tym okresie jego zwierzątko może odejść. Cena chomika w sklepie zoologicznym to ok 30zł. Natomiast klatkę z zestawem tuneli kupimy za 100-150zł.

Rybki

Akwarium z rybkami będzie idealnym pomysłem dla dziecka pod wieloma względami. Przede wszystkim rybki nie wymagają zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych oprócz codziennego karmienia oraz wymieniania wody raz na miesiąc. Choć rybki nie można przytulić ani się z nią pobawić, to jednak dostarcza ona mnóstwa atrakcji. Maluch może obserwować przez szybę jej codzienne życie, sposób poruszania się, poznawania otoczenia, co dodatkowo będzie działało na niego uspokajająco. Za akwarium z rybkami oraz zestawem niezbędnych filtrów zapłacimy ok. 250-300zł.

Kot

Podarowanie dziecku kotka to zdecydowanie jedna z najbardziej odpowiedzialnych decyzji. Kot wymaga dużo większej liczby obowiązków i jest bardziej wymagający niż wcześniej opisane zwierzątka. Musimy dbać o to, aby kot codziennie dostawał jedzenie i czystą wodę, a także miał świeży piasek lub żwir w kuwecie. Koty lubią się bawić, lecz tylko wtedy, kiedy same chcą. Maluch musi mieć tego świadomość i nie oczekiwać, że zwierzak będzie chciał się z nim bawić w każdej chwili. Kota możemy nabyć zupełnie za darmo. W internecie znajdziemy wiele ogłoszeń, w których ktoś chce oddać kotki. Jeśli chcemy kota rasowego, musimy przygotować się na wydatek rzędu kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Pies

To marzenie niemal każdego dziecka. Ten prawdziwy przyjaciel człowieka, który towarzyszy nam w każdej chwili naszego życia wymaga jednak ogromnej odpowiedzialności. Karmienie i pielęgnacja jest podobna jak w przypadku kota z tą różnicą, że psa trzeba wyprowadzać na spacer kilka razy dziennie, zapewniać mu odpowidenią dawkę ruchu oraz zabaw. Jeśli nasze dziecko nie podoła obowiązkom, musi je wziąć na siebie. Psa, podobnie jak kota, można dostać za darmo ze schroniska lub z ofert widniejących na portalach ogłoszeniowych. Rasowe zwierzę będzie nas kosztował od 500 do kilku tysięcy złotych.

Decydując się na zwierzę dla dziecka miejmy przede wszystkim na uwadze, że każde z nich wymaga opieki i obowiązków. Maluch powinien mieć ich świadomość zanim zwierzę pojawi się w naszym domu. 

Artykuł przygotowany we współpracy z serwisem pożyczkowym Wandoo.pl

Wymiana okien z programu Czyste Powietrze

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?