Zawory redukcyjne z filtrem – podstawowe informacje
Data publikacji 8 kwietnia 2022Reduktory sprężonego powietrza z filtrem to jedne z podstawowych elementów instalacji wykorzystujących sprężone powietrze. To urządzenia 2w1 – łączą w sobie bowiem funkcje zaworu redukcyjnego kontrolującego wysokość ciśnienia oraz filtra zatrzymującego szkodliwe zanieczyszczenia. Warto wiedzieć, jak działają obecnie dostępne na rynku filtroreduktory i jakie ich rodzaje można wybrać do swojego przedsiębiorstwa. W naszym artykule znajdziesz podstawowe informacje.
Po co stosować filtroreduktor powietrza?
Warto zdawać sobie sprawę, że sprężone powietrze jest bogate w parę wodną i drobne zanieczyszczenia, w tym cząstki stałe oraz olej. W procesie sprężania dochodzi do jego zagęszczenia i powstaje kondensat. To mieszanina wody, oleju i zanieczyszczeń, która niemal uniemożliwia bezpieczne stosowanie powietrza jako czynnika roboczego. Zawory redukcyjne do sprężonego powietrza z filtrem są głównym zabezpieczeniem przed szkodliwymi dla instalacji zanieczyszczeniami. Usuwają z niego kondensat, by możliwa była bezpieczna i wydajna praca, a jednocześnie pozwalają osiągnąć właściwe dla instalacji ciśnienie.
Nowoczesny filtroreduktor powietrza łączy w sobie 2, a nawet 3 urządzenia: separator cyklonowy, filtry i zawór redukcyjny. To zatem najbardziej uniwersalne urządzenie filtracyjne.
- Separator cyklonowy wprowadza powietrze w ruch wirowy, co umożliwia osadzanie się większości kondensatu i wody na ściankach obudowy, by mogły spłynąć do specjalnego spustu. Można kupić je jako osobne urządzenie, stanowi podstawowy element układu filtrującego niezbędnego do prawidłowego działania instalacji.
- Filtry do sprężonego powietrza można najogólniej podzielić na 2 typy: modułowe i głównej linii, które między sobą różnią się przede wszystkim budową i precyzją w działaniu. W rozwiązaniach modułowych można zastosować zróżnicowane wkłady (najczęściej: 5 mikronów, 1 mikron, 0,01 mikrona lub filtr węglowy), a swoje miejsce znajdują przed elementami wykonawczymi. Filtry głównej linii natomiast mogą zatrzymywać cząsteczki o dokładności 5-40 mikronów, ich montaż zaś odbywa się za kompresorem, na linii rozprowadzenia sprężonego powietrza.
- Reduktor sprężonego powietrza sprawia, że strumień czynnika roboczego jest stabilny, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego działania siłowników czy narzędzi pneumatycznych. Warto zdawać sobie sprawę, że ciśnienie w zbiorniku sprężarki podlega ciągłym zmianom, a to właśnie zawory redukcyjne umożliwiają utrzymanie jego stałego poziomu w punkcie poboru.
Zawory redukcyjne z filtrem – powszechnie wybierane rozwiązania
Zawory redukcyjne z filtrem są najbardziej uniwersalne i coraz chętniej wybierane przez współczesnych użytkowników. Sprawdź modele z oferty firmy Inter Trade, które cieszą się dużym zainteresowaniem.
AW-D
Filtroreduktor powietrza AW-D to jedna z nowości w ofercie doświadczonego sprzedawcy. To modułowy zawór redukcyjny z filtrem, który pozostaje zgodny z ISO 8573-1: 2010. Co istotne dla użytkownika, osiąga maksymalny przepływ na poziomie 17 500 l/min (przy ciśnieniu 0,7 MPa).
AWG-B
Kolejną nowością jest filtroreduktor z wbudowanym manometrem AWG-B. Dostępny jest obecnie w wielkości 20, 30 lub 40. Dokładność oferowanej filtracji wynosi 5 mikrometrów. Użytkownicy doceniają także łatwy montaż i demontaż osłony manometru.
AW-B
Filtroregulator sprężonego powietrza z serii AW-B jest jednym z częściej wybieranych przez użytkowników rozwiązaniem. Oferuje maksymalną wartość nastawianego ciśnienia sięgającą 8,5 bar, może posiadać także wbudowany manometr. Dostępny jest w 4 wielkościach z przyłączami od 1/8: do 1″.
AW-X2622
Seria AW-X2622 zasługuje na szczególną uwagę – to specjalne zawory regulacyjne sprężonego powietrza z filtrem wykonane ze stali nierdzewnej. Są odporne na korozję, mogą pracować w skrajnie niskich i wysokich temperaturach. Ich budowa pozwala na wykorzystywanie przy zakresie nastawy ciśnienia od 0,05 do 0,85 MPa i maks. ciśnieniu sięgającym 2 MPa. Filtroreduktory dostępne są z przyłączami od ¼” do ¾”.