Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Wymiana okien z programu Czyste Powietrze

Wymiana okien z programu Czyste Powietrze 2024 – lista zmian i wymogów

Data publikacji 20 czerwca 2024


Rządowy program dofinansowań termomodernizacji Czyste Powietrze ruszył w 2019 roku i od razu zyskał ogromną popularność. Plan wsparcia przeznaczony dla właścicieli i współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych przez cały czas ulega przeobrażeniom. Nie inaczej było w styczniu, kiedy wprowadzono zmiany w zakresie dotacji z programu Czyste Powietrze 2024. Do kiedy można składać wnioski o to dofinansowanie i jakich warunków należy się spodziewać?

Zmiany Czyste Powietrze 2024 – nowe warunki dofinansowań

Program Czyste Powietrze został uruchomiony jako instrument wsparcia dla osób, które chcą ograniczyć emisję zanieczyszczeń w swoich gospodarstwach domowych i wspomóc przez to środowisko naturalne. Założenia programu już od pięciu lat są realizowane w różnych obszarach, począwszy od wymiany starych kotłów grzewczych na ekologiczne źródła ciepła, przez docieplanie budynków, montaż paneli fotowoltaicznych i wymianę stolarki otworowej, a na pracach modernizacyjnych w zakresie instalacji c.o. kończąc.

Program Czyste Powietrze 2024 umożliwia uzyskanie finansowego wsparcia na realizację tych celów w postaci zwykłej dotacji, dotacji z prefinansowaniem lub dotacji z przeznaczeniem na częściową spłatę kredytu zaciągniętego w celu wykonania termomodernizacji budynku.

Na początku roku wprowadzono jednak zmiany Czyste Powietrze 2024 polegające głównie na zaostrzeniu wymogów dotyczących urządzeń grzewczych, które podlegają dofinansowaniu. Zmianie uległ również sposób wydatkowania pieniędzy w ramach najwyższego progu. Jeśli beneficjent raz skorzysta z najwyższego dostępnego progu, w przypadku kolejnych budynków lub lokali będzie mógł otrzymać wyłącznie wsparcie w ramach podstawowego poziomu, a we wcześniejszych edycjach nie było takiego ograniczenia.

– Co istotne, w tym roku żadne zmiany nie będą dotyczyły warunków montażu okien, drzwi i bram garażowych. W tym zakresie aktualne pozostają warunki obowiązujące od 03.01.2023 r. Dofinansowanie podobnie jak w poprzednich edycjach jest dostępna dla budynków wzniesionych więcej niż 10 lat temu – mówi Marcin Wolak, ekspert marki OknoPlus.

Program Czyste Powietrze 2024

Program Czyste Powietrze 2024 – warunki uzyskania wsparcia

Dotacja z programu Czyste Powietrze nadal będzie udzielana na trzech poziomach: podstawowym, podwyższonym i najwyższym, a o zakwalifikowaniu się do konkretnego progu zadecyduje wysokość dochodów wnioskodawcy.

  • Podstawowy zakres wsparcia jest dedykowany beneficjentom uzyskującym osobiste dochody na poziomie nie wyższym niż 135 tys. zł rocznie. Na tym poziomie możliwe jest pozyskanie wsparcia w wysokości do 66 tys. zł. Zwrot kosztów z inwestycji dla podstawowego progu wynosi do 40%.

  • Podwyższony poziom jest przeznaczony dla beneficjentów uzyskujących średni miesięczny dochód nie wyższy niż 1894 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2651 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym. Wysokość zwrotu kosztów inwestycji dla tego pułapu wynosi do 70%, a maksymalna kwota wsparcia do 99 tys. zł.

  • Najwyższy próg został przewidziany dla osób uzyskujących nie więcej niż 1050 zł średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1526 zł w gospodarstwie jednoosobowym i realizujących termomodernizację w ramach programu Czyste Powietrze 2024. Warunki na tym poziomie przewidują zwrot do 100% kosztów takiej inwestycji i dają szansę na maksymalne dofinansowanie na poziomie nawet 135 tys. zł.

Program Czyste Powietrze 2024 – do kiedy składać wniosek?

Nowe warunki programu zaczęły obowiązywać od 22.04.2024 r. i już teraz można wnioskować o wsparcie na zmienionych zasadach, natomiast do 13.06.2025 r. będzie trwał tzw. okres przejściowy, który pomoże uchronić beneficjentów przed zakupem rozwiązań niespełniających ustalonych warunków.

Zakończenie działania programu Czyste Powietrze 2024 będzie miało miejsce 30.09.2029 r. Do tego terminu sporo czasu, więc z planu dofinansowań skorzysta jeszcze wiele gospodarstw domowych, szczególnie że sposób wnioskowania jest z każdym rokiem coraz łatwiejszy. Wniosek można złożyć zarówno przez Internet, jak i oddziale Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a nawet pocztą.

Zmiany w programie Czyste Powietrze

Zakup okien spełniających warunki dofinansowania – co trzeba wiedzieć?

Wymiana okien z programu Czyste Powietrze jest ogromną szansą na znaczną poprawę jakości życia przy dużo niższym udziale środków własnych. Każde działanie realizowane w zakresie termomodernizacji jest niestety kosztowne, a na samą wymianę okien i drzwi w domu jednorodzinnym trzeba wydać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od wielkości budynku oraz liczby i wielkości otworów montażowych. Jeśli inwestor chce zmniejszyć swoje koszty za sprawą dofinansowania, musi wybrać odpowiednie produkty.

– Do programu Czyste Powietrze 2024 kwalifikują się wyłącznie okna elewacyjne o współczynniku Uw nieprzekraczającym 0,9 W(m2K) oraz okna dachowe cechujące się Uw maksymalnie na poziomie 1,1 W(m2K). Jeśli chodzi o bramy garażowe i drzwi zewnętrzne, parametr ten nie może przekraczać 1,3 W(m2K). Jeżeli beneficjent spełni wymogi dotyczące przenikalności cieplnej wybranych rozwiązań, nie będzie miał problemu z uzyskaniem wsparcia – podsumowuje Marcin Wolak.

Klientów poszukujących energooszczędnych okien zapraszamy do skorzystania z oferty salonów partnerskich OknoPlus, których adresy można znaleźć na stronie internetowej producenta.

Artykuł sponsorowany

Wymiana okien z programu Czyste Powietrze

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?