szary fotel do salonu
Dom i wnętrze

Wybieramy fotel do salonu – jakie są najciekawsze propozycje?

Zaaranżowanie ciekawego wnętrza potrafi stanowić naprawdę duże wyzwanie, któremu nie każdy jest w stanie samodzielnie podołać. Ankiety przeprowadzone przez specjalistów wykazały, że niepokojąco wysoki odsetek Polaków jako główny wyznacznik przy doborze mebli uznaje ich kolor. Niemal każdy, profesjonalny projektant wnętrz przyznaje, ze takie podejście jest bardzo powierzchowne – aby uzyskać wystrój, w którym człowiek czuje się naprawdę dobrze, należy podejść do tej kwestii w sposób bardziej kompleksowy. Tyczy się to każdego elementu wyposażenia, aczkolwiek największą uwagę należy poświęcić tym, które zazwyczaj nabywa się jako ostatnie, jak na przykład fotel do salonu. Dlaczego?

Z racji, że fotele wypoczynkowe do salonu w większości przypadków kupujemy dopiero po ogólnym rozplanowaniu stylu pomieszczenia, trzeba dopasować go do reszty mebli, a także ścian, podłogi, a nawet kształtu pokoju. Rzecz jasna, zawsze można nabyć swój egzemplarz w gotowym zestawie, lecz ogranicza to nieco nasze możliwości designerskie i nie zawsze jest optymalnym rozwiązaniem. Przegląd nowych kolekcji jednoznacznie wskazuje, że zróżnicowanych foteli do salonu jest pod dostatkiem, dlatego nikt nie powinien mieć problemów z odszukaniem egzemplarza, który dobrze wpasuje się do otoczenia.

Czym kierować się w zakupie fotela do salonu? Praktyczne porady

Fachowi projektanci wnętrz jednoznacznie wskazują, że kluczem do wyboru odpowiedniego fotela do salonu jest stosowanie się do powszechnie przyjętych zasad dobrego designu. Najlepsze rozwiązanie można wydedukować krok po kroku – jedną z pierwszych kwestii, na które warto jest zwrócić uwagę, jest ogólny wystrój mieszkania. Czy preferujemy bogaty styl klasyczny, minimalizm, a być może bardziej organiczne umeblowanie? Niezależnie od tego, która estetyka najbardziej odpowiada naszym preferencjom, wygodny fotel do salonu jest świetnym dodatkiem, zarówno pod względem zdobniczym, jak i użytkowym.

fotel do salonu

Wygląd stanowi jedną kwestię, lecz nie można zapomnieć także o pozostałych parametrach fotela do salonu. Jeśli mamy zamiar częściej na nim przesiadywać, warto jest zadbać o to, aby był on przystosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Specjaliści doradzają, by szczególną uwagę zwrócić na:

  • Rozmiar siedziska – chociaż wiąże się z większymi gabarytami, większy obszar do siedzenia zazwyczaj jest bardziej komfortowy, dlatego poleca się go ludziom, którzy często zmieniają pozycję na fotelu, a także osobom puszystym.
  • Rodzaj oparcia – oparcie to istotny element fotela do salonu, powinno się zatem upewnić, że zapewnia nam ono wygodę. Najlepiej spiszą się modele wyposażone w opcję dodatkowej regulacji, szczególnie jeśli z fotela korzysta wielu domowników.
  • Oparcia na ręce – jedną z charakterystycznych cech, które posiada fotel do salonu, są wsparcia dla rąk. Muszą być dostatecznie miękkie, zapewniając jednocześnie pełną wygodę.
  • Zastosowany materiał – dzisiejsze kolekcje foteli do salonu dostępne są w obiciach z różnych tworzyw, zarówno naturalnych jak i syntetycznych. Użyty w produkcji materiał ma bezpośrednie przełożenie na trwałość i właściwości fotela, dlatego nie można tej kwestii zbagatelizować.
  • Zakres cenowy – aby nabyć wysokiej jakości fotel do salonu, należy liczyć się z pewnym wydatkiem, lecz istnieje także wiele tańszych, w pełni funkcjonalnych modeli. Cena zależy przede wszystkim od marki oraz materiałów, z których wykonany jest dany egzemplarz.
  • Konstrukcję – oprócz modeli klasycznych, można odszukać ciekawe fotele typu jajko lub niestandardowe, obrotowe fotele do salonu, które warto jest wziąć pod uwagę podczas zakupów.

Większość doradców z branży projektowania wnętrz przypomina, że bardzo ważne jest zastanowienie się nad faktycznym przeznaczeniem fotela do salonu. Na jak intensywną eksploatację będzie wystawiony? W którym miejscu w salonie planujemy do umieścić? Czy fotel będzie stanowił pojedynczy element wyposażenia, czy planujemy zestawić go z krzesłami lub sofą?

Dzieci i zwierzęta domowe – jaki mają wpływ na wybór fotela do salonu?

Wszyscy specjaliści od designu i architektury wnętrz są zgodni co do tego, że obecność małych dzieci lub zwierząt to kwestia, której nigdy nie można przeoczyć podczas meblowania domu. Tyczy się to w szczególności pomieszczeń, w których spędza się znaczną część dnia, jak właśnie salon. O ile drobne gryzonie, gady czy inne zwierzaki trzymane w klatkach lub terrariach nie powinny stanowić problemu, to nawet zwykły kot domowy jest w stanie wyrządzić niemałe szkody na wyposażeniu. Z uwagi na możliwość zadrapań powinno się inwestować w taki fotel do salonu, który wykonany jest z materiału o dużej trwałości. Bardzo ważne jest także czyszczenie jego powierzchni z sierści, dlatego popularne fotele do salonu z pluszu są raczej odradzane.

Małe dzieci mogą natomiast przypadkiem ubrudzić fotel do salonu, pozostawiając na nim mokre lub tłuste plamy po jedzeniu, które zazwyczaj są bardzo trudne do usunięcia. Jeśli nie uśmiecha nam się zakrywanie fotela przy pomocy narzuty, to należy zdecydować się na egzemplarz, który jest nieco łatwiejszy podczas czyszczenia. Badania przeprowadzone wykazują, że najlepiej powinna spisać się naturalna skóra lub tworzywa syntetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *