Wesoły cmentarz w Rumunii
Data publikacji 29 września 2022
Miejsce, do którego przyjeżdża masa turystów z całego świata – wesoły cmentarz. Rumunia oferuje wiele atrakcji a jedną z nich jest właśnie miejsce spoczynku znajdujące się w miejscowości Săpânţa. Z czego jest znany? Dlaczego nazywa się go wesołym? Przekonaj się czytając poniższy artykuł.
Pierwszy wesoły nagrobek…
Cmentarz zazwyczaj kojarzy się z ciemnymi barwami, smutkiem i żałobą. Jednak istnieje miejsce, w którym ta reguła nie obowiązuje. Jako pierwszy, wesoły nagrobek, postawił mieszkaniec Săpânţa – Ioan Stan Patras. Był to lokalny artysta. Nagrobek wyrzeźbił w 1935 roku. Słynął on z radosnych i żywych kolorów. Pomysł ten tak spodobał się mieszkańcom wsi, że do tej pory cmentarz wzbogaca się w kolejne kolorowe pomniki.
Z czego słynie wesoły cmentarz w Rumunii?
Cimitirul Vesel słynie z:
- zadaszonych, drewnianych krzyży, wykonanych z dębu,
- rzeźbionych, kolorowych pomników,
- ręcznie malowanych podobizn zmarłych, na których znajdują się rysunki dotyczące tego, czym zajmowali się w ciągu swojego życia,
- krótszych i dłuższych ironicznych wierszyków na temat życia zmarłego,
- dominacji koloru błękitnego, który ma nawet swoją nazwę – albastru din Săpânţa.
- każdy grób, to inna historia, którą można poznać nawet bez znajomości języka rumuńskiego.
W ten sposób na wesołym cmentarzu znajdziemy malunki weterynarzy, rolników, milicjantów, aptekarzy, pijaków i wiele innych podobizn mieszkańców Săpânţa’y.
Przebieg pochówku na wesołym cmentarzu
Kto wybiera malunek na nagrobku? Jaka będzie na nim inskrypcja? Tymi czynnościami zajmuje się Pop. Aby poznać bliżej zmarłą osobę udaje się on na stypę, na której dowiaduje się anegdotek na temat zmarłego. Dodatkowo, aby pozbierać informację nie tylko od rodziny, Pop udaje się w podróż po miasteczku i zbiera od mieszkańców charakterystyczne cechy, które posiadała osoba zmarła. Ze zdobytych informacji wykonuje on kolorowy nagrobek na cmentarzu.
Podobieństwa między tradycyjnym pogrzebem w Polsce a w Săpânţa’cie
Głównym i jedynym podobieństwem między pogrzebem w Polsce a w Săpânţa’cie jest to, że w obu miejscach śmierć bliskiej osoby zgłasza się do odpowiednich organów. W Rumunii do Popa a w Polsce do odpowiednich urzędów. Jeśli zastanawiasz się, do jakich organów zgłosić śmierć krewnego, to skorzystaj z oferty nekropolis.com.pl, którzy od ponad 20 lat niosą wsparcie i pomoc w dopełnianiu usług pogrzebowych.
Wesoły cmentarz (Rumunia) – jak dojechać?
Wesoły cmentarz położony jest przy granicy ukraińsko-rumuńskiej. Săpânţa, to mała wieś położona w okręgu Marmarosz. Z Krakowa do opisywanego miejsca można w dojechać w ok. 8,5 h. Najkrótsza droga prowadzi przez Ukrainę – jednak przez zaistniałą sytuację w 2022 roku oraz korki na granicy zaleca się trasę przez Słowację – przejście Jurgów, Podspady.
Kiedy najlepiej udać się na wesoły cmentarz?
Najlepszą porą do zobaczenia tego miejsca jest niedziela, w trakcie mszy w Rumunii, czyli w południe. Wtedy mieszkańcy wsi spotykają się wspólnie w kościele i można poobserwować ich obyczaje. Dodatkowo wstęp na cmentarz podczas mszy jest całkowicie darmowy.