Dom i wnętrze

Urządzamy kuchnię w stylu loftowym – na co zwrócić uwagę?

Urządzamy kuchnię w stylu loftowym – na co zwrócić uwagę?

Styl loft szturmem wkradł się do wystroju mieszkań oraz domów i niewiele wskazuje na to, aby ten trend miał się zmienić. Co więcej, z roku na rok zyskuje on na popularności, a w tym ma się szczególnie bardzo dobrze. Industrialne, surowe podejście do tematu dekoracji świetnie sprawdzi się między innymi w kuchni. Jeśli będziemy pamiętać o kilu ważnych aranżacyjnych czynnikach, stworzymy w przestrzeń zachęcającą zarówno do gotowania, jak i spędzania czasu z najbliższymi. O jakich mowa? Podpowiadamy. 

Industrialny charakter w kuchni – o czym mowa?

Styl industrialny uwielbia wszystko, co kojarzy się ze starą fabryką, okraszonym przytulnością, której jednak nie może zabraknąć we wnętrzach mieszkalnych. W praktyce oznacza to obecność betonu, bardzo często czerwonej cegły czy też płyt dekoracyjnych lub gresu, które mogą z powodzeniem wpisać się w rolę tych materiałów. Urządzając kuchnię w tylu loft pamiętajmy o tym, że naszą bazą dekoracyjną są zarówno ściany, jak i podłoga, jednak wybór odpowiednich mebli będzie determinował jej charakter. W grę wchodzi zarówno ich dekor, jak również kolorystyka i oczywiście funkcjonalność. W przypadku ostatniej, bez względu na metraż, warto zadbać o wykorzystanie potencjału pomieszczenia na miejsca do przechowywania, w tym m.in. takich sprzętów jak maszynki do mięsa, blendery, garnki etc. W przypadku kolorystyki, tutaj możemy mówić np. o szarościach, czerni, ale czasem też bieli. Klimat wnętrza powinien być dość surowy, pozbawiony nadmiernej ilości zdobień, bez zbędnej ilości faktur – słowem – ważna jest zdrowa równowaga. Pamiętajmy jednak o tym, że ze wszystkim można przesadzić, w tym także surowością wnętrza.

Rola dodatków w industrialnej kuchni

Dodatki często determinują charakter wnętrza i tak właśnie może się stać w przypadku kuchni stylizowanej na pofabryczne przestrzenie. Loftowa kuchnia wydawałaby się bez nich niekompletna i zimna niemniej to, jakie dekory się w niej znajdą powinno być już podyktowane indywidualnym podejściem do tematu ozdabiania wnętrza i tego, co nam się podoba. Niemniej jest jedna zasada, jaką warto się kierować: loft lubi surowość, ale trzeba dodać mu klimatu. 

Aby przełamać nieco wspomnianą surowość można np. postawić na dekoracje z lameli, które po montażu w nich kilku haczyków wykorzystamy jako miejsce do przechowywania akcesoriów do gotowania. Świetnie sprawdzi się także zielnik z czarnymi doniczkami ustawiony na prostym, metalowym kwietniku. Ogromnie ważne jest również oświetlenie, z ciepłą barwą, podkreślającą charakter przestrzeni i wprowadzającą jednocześnie do niej mnóstwo przytulności. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.