Uprawa słonecznika – to warto wiedzieć
Data publikacji 7 stycznia 2025
Uprawa słonecznika do 2020 roku nie była zbyt popularna i powierzchnia zasiewów nie przekraczała 20 000 hektarów. Przełom nastąpił w 2022 roku, w którym to według danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wysiano go na ponad 60 000 hektarów. Od tego czasu areał uprawy sukcesywnie spada.
Przeznaczenie upraw słonecznika w Polsce?
Zastosowanie nasion w słonecznika jest bardzo szerokie, może być on wykorzystany między innymi w przemyśle spożywczym, ale nie tylko:
-
do produkcji oleju
-
bezpośredniego spożycia w formie suszonych niełupek
-
celach ozdobnych — na kwiaty cięte i doniczkowe
Powyższe zastosowania dotyczą wysiewu słonecznika w plonie głównym, natomiast często jest on wykorzystywany jako składnik mieszanek międzyplonowych.
Powierzchnia zasiewów słonecznika w latach 2020-2024
Areał uprawy słonecznika w ostatnich latach spada. Spowodowane jest to tym, że osiągane plony nasion nie są zadowalające, a sama uprawa nie jest tak prosta, jak powszechnie zakładano. Dlatego też powierzchnia uprawy spada w kolejnych latach po 2022 roku:
-
2020 – około 9,7k hektarów
-
2021 – około 19,5k hektarów
-
2022- około 64,4k hektarów
-
2023 – poniżej 54,0k hektarów
-
2024 – nieznacznie powyżej 41,0k hektarów
Kiedy siać słonecznik?
Termin siewu determinuje temperatura gruntu na głębokości wysiewu nasion, czyli około 5 cm. Powinna ona wynosić nie mniej niż 8 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura powoduje spowolnienie kiełkowania i wschodów, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko występowania zgorzeli siewek. Analiza wieloletniego przebiegu pogody pozwala stwierdzić, że dobry czas na siew słonecznika to ostatnia dekada kwietnia. Opóźnienie siewu jest również nie wskazane, ponieważ na początku maja może wystąpić okresowy deficyt wody. Majowe siewy również przesuwają termin zbioru oraz zwiększają ryzyko wystąpienia chorób o dużym znaczeniu gospodarczym.
Parametry siewu słonecznika
Z racji tego, że słonecznik nie jest popularną uprawą, warto przypomnieć kilka podstawowych informacji dotyczących parametrów siewu:
-
głębokość siewu tak jak wcześniej wspomniano powinna wynosić około 5 centymetrów
-
rozstaw rzędów: 50-60 centymetrów
-
w przypadku siewu punktowego rekomendowana odległość pomiędzy roślinami w rzędzie powinna być od 22 do 27 centymetrów
Docelowa obsada roślin w momencie zbioru powinna wynosić około 60 000 roślin na hektarze. Aby ją uzyskać w momencie siewu, należy zaplanować normę wysiewu wynoszącą 75 roślin na 1 m2.
Więcej informację związanej z technologią uprawy słonecznika można znaleźć na blogu prowadzonym przez ekspertów firmy Osadkowski na: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/uprawa-slonecznika.
Artykuł sponsorowany