Tendencje na rynku kawowym
Data publikacji 3 lutego 2023Ludzkość dostrzegła potencjał ciemnych, błyszczących ziaren kawowca już w czasach starożytnych. Jednak to właśnie dzisiaj obserwujemy, jak kawa zyskuje jeszcze większą moc. Można to nazwać złotym wiekiem kultury kawowej, który cechuje różnorodność smaków, nowe doświadczenia i wiedza specjalistyczna, ale również wyzwania. Kawa więc już od dawna wykracza poza czarny napar w rozumieniu przedmiotowym, teraz obejmuje również kulturę, technologię, ekologię i ochronę środowiska oraz inne istotne kwestie społeczne.
Spragnieni czarnego naparu, jak i wiedzy o nim
Zanim kawa trafi do filiżanki, odbywa długą podróż poczynając od ziaren, które zachwycają swoimi cennymi właściwościami. O efekcie końcowym – smaku i aromacie – decydują odpowiednie położenie geograficzne, klimat, jak i populacja zapylających pszczół. Równie ważna jest znajomość technik uprawy, fermentacji i innych procesów przetwarzania, ponieważ to właśnie one kształtują ostateczną gamę smakową. Wielu rolników, chcąc odkryć najgłębsze tajemnice kawy, odchodzi od standardowych, tradycyjnych metod obróbki w kierunku czegoś więcej. Przykładowo Kolumbia czy Kenia w ostatnich latach skoncentrowały się na obróbce suchej zamiast mytej, co diametralnie zmieniło smak kawy i zyskało zaciekawienie kawiarni i palarni, które chętnie kupowały kawę po znacznie wyższej cenie. Niektórzy fachowcy twierdzą jednak, iż kawa z tego powodu straciła na wyrazistości smaku.
Im więcej dowiadujemy się o wpływie różnych stref klimatycznych na walory smakowe i zapachowe popularnego naparu, tym bardziej zaczynamy doceniać uprawę roślin kawowca. Niektórzy miłośnicy kawy posuwają się nawet do tego, że uprawiają własne drzewka kawowe, aby doświadczyć wyzwań i przyjemności związanych z całym procesem parzenia.
Rozwijająca się kultura kawowa znajduje swoje odzwierciedlenie w rosnącej sieci kawiarni zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Organizowane są mistrzostwa światowe czy programy edukacyjne, mające na celu degustację, dostarczenie wiedzy na temat czarnego napoju. Kawa zatem często wykracza poza ramy zwykłego produktu, stając się częścią codziennej kultury, a jednocześnie wyjątkowym obiektem do degustacji, wartym dokładnego poznania i wrażliwego delektowania się.
Odpowiedzialne podejście do biznesu
Zdajemy sobie sprawę, iż zmieniający się klimat ma duży wpływ na ziarna kawowca i ich właściwości. Ocieplenie tworzy idealne warunki do rozpowszechniania się chorób, które niszczą drzewa kawowe. Zagrożeniem są również deforestacja, szkodniki, jak i zwiększająca się powierzchnia obszarów, które stają się nieodpowiednie dla plantacji. Badacze malują czarny scenariusz, że do 2050 roku obszary upraw kawowca mogą się zmniejszyć o ponad 50%! Wyobraźmy więc, iż w przyszłości kawa może zniknąć z naszej rutyny.
Zbliżające się krytyczne skutki zmian klimatycznych zmuszają nas do odpowiedzialnego podejścia do środowiska i podjęcia niezbędnych działań – nie chcemy przecież, aby kawa przestała być elementem, dodającym radości naszemu życiu codziennemu. Ludzie wspierają plantatorów, stosują opakowania, przyjazne środowisku, zachęcają używać kubków wielokrotnego użytku i ograniczać plastik. Rosnąca świadomość konsumentów, którzy w dobie Internetu stają się wpływowymi prosumentami, sprawia, że domagają się oni od marek sprawnych działań na rzecz dobra planety. Wiele kawiarni zachęca klientów do świadomej konsumpcji i daje zniżki na kawę na wynos, jeśli przyjdą oni z własnym kubkiem. Powstają ciekawe projekty, które polegają na recyklingu fusów. Coraz więcej producentów w Europie stosuje biodegradowalny plastik do torebek na kawę. Zatem firmy zmieniają swoją politykę i zwiększają ilość działań CSR-owych, jednak trudno określić, które z nich mają szczere intencje, a które stosują zwykły greenwashing.
Do kawy pasuje nie tylko cukier!
Wszystko zaczyna się od tego samego: wybierania i próbowania przeróżnych kaw, a tym samym otwierania szerokiej gamy smaków. Wchodzi tutaj kawa ziarnista z dalekich zakątków świata, palona i przyprawiana na wiele sposobów, m.in. dodając nutki owoców, jarzyn, mlecznej czekolady czy orzechów. Pozostaje tylko improwizacja z cukrem, mlekiem lub śmietanką. Jednak w świecie, gdzie króluje kreatywność, trudno nas zaintrygować kawą z karmelem, białą czekoladą czy innymi syropami smakowymi.
A co powiecie na kawę z węglem aktywnym, kurkumą (czy innymi superfoods) albo w formie napoju gazowanego? Te kombinacje na pewno mogą brzmieć dziwnie, jednak nieoczekiwane rzeczy mogą przypaść nam do gustu. Przy okazji dwa pierwsze wymienione metody są korzystne dla naszego organizmu – węgiel posiada właściwości detoksykacyjne, a superfoods dodają nam więcej wytrzymałości i poprawiają samopoczucie.
Ekspresy do kawy i przyszłość
Kawa i ekspres coraz częściej idą w parze – trudno wyobrazić sobie parzenie bez tego wszechstronnego urządzenia. Trafia one do kuchni każdego miłośnika pysznej, wysokiej jakości kawy, której przyrządzenie nie wymaga wielkiego wysiłku. O ile ekspresy do kawy zazwyczaj produkują ten napój po naciśnięciu przycisku, w przyszłości przestaniemy naciskać guziczki urządzenia, a zamiast tego będziemy dotykać naszych telefonów komórkowych, które po pobraniu specjalnej aplikacji staną się panelem sterowania i ustawień ekspresu.
Ekspresów do kawy dotyczy również kwestia ekologiczna: innowacyjne urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej i są wykonane z bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów. Kolejną nowością w świecie kawy jest robot barista, który przygotowuje kawę bez pomocy człowieka. Ekspresy do kawy są więc coraz bardziej inteligentne, aby kawa była jak łatwa do zrobienia, ale o tym samym wspaniałym smaku.
Zakończenie
Kawa pełni rolę czarnego pobudzającego do pracy naparu, ale również jest rytuałem, zakorzenionym w kulturze i społeczeństwie. Rynek kawy cały czas zmierza naprzód, wprowadzając nowe metody obróbki ziaren, innowacyjne rozwiązania technologiczne i motywując do eksperymentów smakowych. Trzeba jednak uświadomić, że kawa może zniknąć z naszego życia z powodu licznych zmian klimatycznych, dlatego warto się przyczynić do świadomego konsumpcjonizmu oraz zrównoważonego rozwoju.
Życzymy pięknych chwil i pysznej kawy (może z kurkumą?) w kubku wielokrotnego użytku!