Zdrowie i Uroda

Teleradiologia – medycyna przyszłości?

Teleradiologia – medycyna przyszłości?

Teleradiologia to nowoczesne rozwiązanie ułatwiające dostęp do wysokospecjalistycznej diagnostyki obrazowej. Polega ono na przesyłaniu cyfrowych obrazów diagnostycznych, uzyskiwanych podczas badań radiologicznych w placówce do innego miejsca, w celu opisania bądź skonsultowania wyników. 

Dlaczego teleradiologia to rozwiązanie przyszłości? 

Możliwości pracy urządzeń radiologicznych w znacznym stopniu przewyższają ich faktyczne wykorzystanie, czego powodem są m.in. braki kadrowe. Odpowiedzią na ten problem jest teleradiologia. 

W przypadku badań radiologicznych, do opisu obrazu nie jest konieczna obecność pacjenta, dlatego nawet w przypadku gdy opisujący lekarz znajduje się w tym samym budynku, nie ma z nim kontaktu. Dla pacjenta nie ma to znaczenia, czy badania opisywane są na miejscu, czy też zdalnie. Dzięki dostępnej współcześnie technologii cyfrowej możliwe jest przesyłanie radiogramów w bezpieczny sposób w dowolne miejsce na świecie. 

Zalety teleradiologii

Główną zaletą korzystania z usług teleradiologicznych przez placówki medyczne jest obcięcie kosztów. Teleradiologia pozwala lekarzom pracować zdalnie z dowolnego, najbardziej dla nich dogodnego miejsca, co eliminuje konieczność podróży. Skutkuje to także bardziej efektywnym wykorzystaniem infrastruktury radiologicznej.

Kolejnym osiągnięciem teleradiologii jest ułatwienie dostępu do opieki radiologicznej. Ma to szczególnie znaczenie na obszarach wiejskich i w mniejszych miejscowościach, które cierpią z powodu braku wyspecjalizowanych radiologów. Teleradiologia przyspiesza uzyskanie właściwej diagnozy, co w wielu przypadkach może nawet uratować życie pacjenta. 

Dzięki usługom teleradiologicznym dostęp do diagnostyki badań radiologicznych jest właściwie całodobowy.

Teleradiologia w Polsce

Od maja 2019 roku obowiązuje w Polsce rozporządzenie ministra zdrowia, które określa standardy organizacyjne teleradiologii, dzięki czemu korzystający z jej dobrodziejstw zyskują gwarancję jakości oraz bezpieczeństwa.

Obecnie w Polsce działa kilka placówek, oferujących usługi z zakresu teleradiologii. Z ich usług skorzystać może każda placówka medyczna, której zależy na łatwym dostępie do diagnostyki obrazowej przy jednoczesnym cięciu kosztów. 

Jedną z firm świadczących takie usługi na polskim rynku jest Eurodiagnostic Polska sp. z o.o., w której wysoko wyspecjalizowany zespół lekarzy radiologów z długoletnim doświadczeniem, zajmuje się opisywaniem badań radiologicznych, takich jak:

  • tomografia komputerowa (TK)
  • rezonans magnetyczny (MR)
  • badania z zakresu radiologii konwencjonalnej (RTG).

Więcej na temat usług firmy przeczytać można na ich stronie: https://eurodiagnostic-polska.pl/.

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.