Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Technologia w służbie medycyny

Technologia w służbie medycyny – czym jest teleradiologia i jakie korzyści zapewnia?

Data publikacji 24 stycznia 2024


W jaki sposób technologia może pomóc ogromnej liczbie placówek medycznych i równie dużej liczbie pacjentów? Na przykład przyczyniając się do powstania teleradiologii. Na czym polega ta coraz bardziej popularna dziedzina i usługa, jakie korzyści przynosi i kto z niej korzysta? Odpowiedzi na te pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Czym jest teleradiologia? Kto może skorzystać z takich usług?

Teleradiologia to usługa, która wspiera działanie jednostek medycznych wykonujących badania radiologiczne. Placówka przeprowadzająca badania przesyła obrazy diagnostyczne do oferującego teleradiologię miejsca. Następnie specjaliści radiolodzy opisują obrazy.

Jednostki proponujące teleradiologię, czyli zdalne opisy badań radiologicznych, współpracują z lekarzami radiologami z doświadczeniem w diagnostyce obrazowej. Tacy specjaliści zajmują się wyłącznie stworzeniem rzetelnego, precyzyjnego opisu obrazów diagnostycznych. Nie muszą uczestniczyć w badaniach ani dojeżdżać do placówki diagnostycznej. Dzięki temu czas stworzenia opisu ulega znacznemu skróceniu.

Gdzie zapotrzebowanie na teleradiologię bywa największe? Przede wszystkim w placówkach medycznych, które znajdują się w niewielkich miastach lub na terenach wiejskich – tam, gdzie zazwyczaj nie ma dostępu do specjalistów radiologów. Możliwości finansowe takich jednostek częstokroć są zbyt ograniczone, by pozwoliły sobie one na zatrudnienie lekarzy specjalizujących się w diagnostyce obrazowej. Brakuje w nich również często nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Takie placówki, choć nie tylko, wymagają wsparcia w formie teleradiologii.

Badania do opisu w ramach teleradiologii

Placówka chcąca skorzystać z teleradiologii może wybrać opis takich badań jak:

  • radiologia narządu ruchu,

  • radiologia pediatryczna,

  • neuroradiologia,

  • radiologia onkologiczna,

  • badania stomatologiczne.

Jakie korzyści przynosi teleradiologia?

Większość badań wymaga obecności pacjenta i lekarza specjalisty. Natomiast do diagnostyki obrazowej, opisu obrazu badania nie potrzeba udziału chorego. Dlatego teleradiologia jest dziedziną, która może się swobodnie rozwijać, zaspokajając częstokroć wręcz palące potrzeby jednostek medycznych i pacjentów.

Szybsza diagnoza, szczególnie istotna w sytuacjach kryzysowych

Badania radiologiczne wspierają często wykrycie niebezpiecznych, wymagających jak najszybszego wdrożenia leczenia chorób. Bywa, że potwierdzają udar lub wyjątkowo poważny uraz. Niestety niektóre schorzenia „nie tolerują” opóźnień diagnostycznych. Czas w ich przypadku może zdecydować o rezultacie leczenia, w skrajnych sytuacjach nawet o przeżyciu pacjenta.

Dlatego im szybciej specjalista opisze obrazy diagnostyczne, tym lepiej – szybciej zostanie wykryte schorzenie i rozpoczęta terapia. W centrach teleradiologicznych, które często działają przez 24 godziny każdego z 7 dni tygodnia, lekarze radiolodzy opisują badania w trybie planowym oraz pilnym. Tryb pilny oznacza stworzenie opisu nawet w przeciągu 2 godzin, w związku z czym daje szansę na maksymalnie szybkie rozpoczęcie leczenia.

Rozwiązanie problemu braku personelu

W placówkach, w których wykonuje się tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, czasem brakuje specjalistów opisujących badania. Niestety w Polsce wciąż jest zbyt mała liczba radiologów. Skutkuje to przedłużonym czasem oczekiwania na opisy badań. Czas ten może wynieść nawet kilka miesięcy blokujących rozpoczęcie terapii.

Technologia w służbie medycyny

Zmniejszenie kosztów

Dzięki teleradiologii zakłady diagnostyki obrazowej mogą zminimalizować koszty prowadzenia działalności. Korzystając z usługi, nie muszą bowiem zatrudniać specjalistów radiologów o wysokich kwalifikacjach do tworzenia opisów obrazów badań na miejscu. Teleradiologia gwarantuje rzetelne opisy wykonane w jak najkrótszym czasie, bez niesprzyjających kondycji zdrowotnej pacjenta opóźnień.

Bezpieczeństwo działań

Usługa teleradiologii zapewnia też w pełni bezpieczny sposób przesyłania obrazów diagnostycznych i ich przechowywania. Przesył danych jest bowiem szyfrowany. Dane pacjentów nie dostana się więc w niepowołane ręce.

Tele Diagnostyka teleradiologia dla wymagających

Uznaną jednostką oferującą zdalne opisy badań radiologicznych jest między innymi Tele Diagnostyka. Placówkę tworzy zespół doświadczonych radiologów. Specjaliści zapewniają rzetelne opisy badań z zakresu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Tele Diagnostyka gwarantuje krótki czas oczekiwania na opis badania. Opis planowych badań wynosi do 5 dni roboczych. Dzięki nowoczesnej technologii informatycznej możliwe są integracje z programem klienta w taki sposób, by zlecenia bezpośrednio obsługiwał system klienta. Placówki medyczne, które korzystają z usług teleradiologii w Tele Diagnostyka, mają zapewnione także wsparcie serwisowe przez 24 godziny na dobę oraz ciągły kontakt z lekarzem radiologiem. Więcej korzyści wynikających ze współpracy z Tele Diagnostyka oraz pełną ofertę jednostki znajdziesz tutaj: https://telediag.pl/.

Teleradiologia to mnóstwo korzyści, z jednej strony dla wybierających tę usługę jednostek medycznych, a z drugiej – dla pacjentów. Usługa łączy zalety, które wydają się nie do pogodzenia. Zmniejsza koszty prowadzenia placówki, a zarazem zapewnia szybki dostęp do wysokiej jakości opisów badań radiologicznych. Nie zaskakuje więc fakt, że coraz więcej placówek się na nią decyduje.

Materiał zewnętrzny

Jak wybrać pościel

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?