Zdrowie i Uroda

Suplementy diety i odżywki które warto kupić

Suplementy diety i odżywki które warto kupić

Od ilości reklam suplementów diety można oszaleć? Pora sprawdzić po co warto sięgać

Czym jest suplement diety i w jakim celu się go stosuje?

Nie chcąc pominąć żadnych szczególnych informacji warto posłużyć się definicją suplementu diety obowiązującą w aktualnym Dzienniku Ustaw, która brzmi „Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będącym skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzanym do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie.

Suplement diety może być wprowadzony w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego”.

Warto jednak nieco ubrać te słowa w „Ludzką skórę”. Suplement z definicji jest środkiem, który dostarcza substancji zawartych w żywności konwencjonalnej. Sam też jest środkiem spożywczym, a więc traktowany jest jak żywność.

Warto jednocześnie wspomnieć o tym, że żadne odżywki i suplementy diety nie zastąpią racjonalnego żywienia. By zbilansować swoje odżywianie musimy poświęcić nieco czasu na planowanie i realizowanie diety opartej o zdrową żywność, same witaminy i minerały w tabletkach i ekstrakty roślinne w kapsułkach i kroplach nie wystarczą. To jedynie kropla w morzu pozwalająca zapiąć przysłowiowy „ostatni guzik” gdy podczas planowania żywienia napotkamy na nieplanowane lub istotnie utrudniające funkcjonowanie przeszkody.

Dlaczego wokół tyle suplementów czyli kto i po co to kupuje?

Widzisz często osoby które mimo ton zażywanych supli nie poprawiają wyników w sporcie, nie zmienia się ich ilość masy mięśniowej, stan włosów i paznokci, ani wydolność? Oni stanowią jedną grupę – suplementują bez namysłu. Składniki odżywcze, odpowiednie ilości witamin z grupy B i innych wraz z dietą? Po co się o to martwić, mam szeroki wybór odpowiedniej jakości suplementów diety „na wszystko” (oczywiście nieco przejaskrawiam, pragnę Wam jednak unaocznić pewien pogląd na tę kwestię). Suplementacja to zwieńczenie, a nie podstawa do odpowiedniego funkcjonowania organizmu. Pokładanie nadmiernych nadziei w suplementach diety nie prowadzi do niczego dobrego.

Drugą grupę stanowią osoby chcące rozważnie stosować suplementy diety dla sportowców (i inne) – ich podejście różni się radykalnie, podobnie jak i osiągane efekty.

suplement

Jakie suplementy warto kupować?

To pytanie warto by podzielić na 2 części – „jakie substancje?” oraz „jakie produkty?”

W kwestii substancji warto sięgać po parę konkretnych grup – zastępniki posiłków, źródło proteinwitaminy i składniki mineralne, słodycze dla sportowców, elektrolity, a także suplementy tzw. „medyczne”. Chcąc zapoznać się bezpośrednio z substancjami godnymi uwagi – z czystym sumieniem można polecić wszystkie z grupy A, czasem też część z grupy B, zgodnie z kategoryzacją Australijskiego Instytutu Sportu. Ich dobór będzie oczywiście musiał być uzależniony od warunków, dyscypliny i celu.

W kwestii wyboru konkretnego produktu warto wziąć pod uwagę parę czynników – deklarowany przez producenta skład, cenę produktu finalnego, a także badania prowadzone nad danym suplementem – czy oceniano zgodność jego składu z etykietą lub przebadano jego bezpieczeństwo . Dobre produkty są niejednokrotnie badane w niezależnych laboratoriach przez samych producentów, którzy chętnie „chwalą się” wynikami.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij