Biznes i Finanse

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – na czym polega?

Stałe oprocentowanie kredytu gotówkowego – na czym polega?

Kredyt gotówkowy dla jednych staje się ratunkiem, kiedy pojawiają się niespodziewane wydatki, dla innych zaś sposobem na realizację swoich marzeń. Bez względu na powód, dla którego jest zaciągany, ubieganie się o jego przyznanie zawsze powinno być starannie przemyślaną decyzją. Dotyczy to szczególnie podstawowych warunków kredytu, które w bezpośredni sposób wpływają na późniejszy przebieg spłaty zadłużenia. Jednym z najistotniejszych jest oprocentowanie kredytu. Co warto wiedzieć na jego temat? Sprawdźmy.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego i jego cechy

Oprocentowanie kredytu tak naprawdę jest kosztem, jaki ponosi kredytobiorca w zamian za udzieloną pożyczkę. Odsetki naliczane od pożyczonej kwoty mogą być mocno zróżnicowane. Ich wysokość uzależniona jest od wybranej oferty, rodzaju placówki, a także ogólnych warunków kredytu. Wysokość oprocentowania kredytu może być inna dla stałych klientów niż dla tych, którzy posiadają rachunek bankowy w wybranej placówce. Różnice w zakresie wysokości oprocentowania mogą wynikać także z rozbieżności w ocenie zdolności kredytowej poszczególnych klientów. Czynników, które mają wpływ na wysokość oprocentowania kredytu gotówkowego, może być naprawdę wiele. Dlatego też szukając najkorzystniejszej dla siebie, warto zwrócić uwagę na proponowane warunki, analizując kilka kolejnych propozycji.

Równie ważny jak wysokość oprocentowania jest jego rodzaj, a więc sposób naliczania. Instytucje udzielające pożyczek proponują swoim klientom kredyty ze zmiennym lub stałym oprocentowaniem. Zdarza się, że rodzaj oprocentowania jest już odgórnie przypisany do danej oferty. Niekiedy zaś klient sam może zdecydować, z którego rodzaju oprocentowania chciałby skorzystać.

Zmienne oprocentowanie kredytu oznacza, że w trakcie trwania umowy kredytowej jego wysokość może ulec zmianie, w zależności od wysokości stóp procentowych, która z kolei uzależniona jest m.in. od aktualnej sytuacji panującej na rynku finansowym. Jak łatwo się domyślić, ten rodzaj oprocentowania oznacza dla kredytobiorcy wielką niewiadomą co do tego, jak będzie przebiegała spłata zaciągniętego przez niego kredytu. Zupełnie odmienna sytuacja dotyczy stałego oprocentowania kredytu.

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem – Równoratkaz całą pewnością wiąże się ze zdecydowanie większym poczuciem bezpieczeństwa finansowego. Jak sama nazwa wskazuje, w tej opcji wysokość oprocentowania nie podlega żadnym zmianom przez cały okres obowiązywania umowy kredytowej. Kredytobiorca już na samym początku, w chwili podpisywania umowy dokładnie wie, ile wyniesie oprocentowanie jego kredytu, a tym samym ile będą wynosić kolejne comiesięczne raty, aż do całkowitej spłaty zadłużenia. W tym przypadku nie ma mowy o żadnych niespodziankach. Rata kredytu nie zmieni się przez cały czas trwania umowy, bez względu na sytuację ekonomiczną czy też gospodarczą kraju i wartości związanych z nimi stóp procentowych. Wyjątek stanowi sytuacja, w której w umowie zapisano, że oprocentowanie jest stałe, ale rata zmienna. Wówczas gdy na przykład stopy spadną poniżej poziomu maksymalnych odsetek dopuszczonych prawem, rata ulegnie obniżeniu! 

Kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem to doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa finansowego. I choć sceptycy twierdzą, że kredyt ze stałym oprocentowaniem jest droższy, wiele osób z pełną świadomością decyduje się na to, aby zapłacić nieco więcej, ale za to nie martwić się o to, jak dopiąć domowy budżet, jeśli raty kredytu wzrosną. A tego niestety, nawet pomimo rzetelnych wyliczeń, nie da się do końca przewidzieć. Często bowiem pomimo prognoz zakładających stabilizację na rynku finansowym pojawią się różnego rodzaju zawirowania, które skutkują podniesieniem stóp procentowych, a tym samym również wzrostem wysokości rat. Ryzyko wzrasta wraz z długim okresem kredytowania. Dlatego też bardzo często kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem okazuje się dużo lepszym i korzystniejszym dla klienta wyborem.

Źródło:

https://www.totalmoney.pl/artykuly/kredyt-gotowkowy-ze-stalym-oprocentowaniem-czy-warto-zaciagnac-kredyt-o-stalym-oprocentowaniu\

Materiał zewnętrzny

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.