Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle skąd pochodzi speciality

Skąd pochodzi kawa speciality? Poznaj proces obróbki najlepszych kawowych ziaren!

Data publikacji 23 marca 2023

Na sklepowych półkach wprost roi się od różnego rodzaju kaw. Ich jakość pozostawia jednak wiele do życzenia. Jeśli zamiast miałkiego smaku, chcesz poczuć prawdziwy aromat, skosztuj kawy speciality.

Co to jest i skąd pochodzi kawa speciality?

Po raz pierwszy terminu „kawa speciality” użyto w 1974 roku. Zrobiła to Erna Knutsen z Tea & Coffee Trade Journal, która w ten sposób określiła najwyższej jakości ziarna. Były one produkowane w specjalnych warunkach, a kawa z nich wytworzona — pozbawiona jakichkolwiek defektów. Obecnie wciąż wykorzystuje się to określenie, jednak jest ono bardziej ustandaryzowane. Za kawę speciality uznaje się takie ziarna, które otrzymują minimum osiemdziesiąt punktów ze stu możliwych podczas oceny przez wykwalifikowanych Q-graderów. Zespół składający się z trzech osób dokładnie przygląda się wówczas kawie oraz decyduje, czy jest wystarczająco dobra, aby znaleźć się w gronie najlepszych.

Kawa speciality — czym się wyróżnia?

Przede wszystkim kawy speciality dostępne w sklepie Coffeedesk.pl są produkowane w zrównoważony sposób. To oznacza, że dostarcza się je do palarni bezpośrednio od farmera, bez jakichkolwiek pośredników. Dzięki temu może on otrzymać wyższe wynagrodzenie, a następnie zainwestować je w jakość kolejnych ziaren. Ponadto kawy speciality pochodzą ze świeżego zbioru, są świeżo wypalane oraz mają bardzo niewielką ilość wad smakowych. Kupując ten rodzaj kawy, można liczyć na czysty smak, który nie wymaga słodzenia oraz napawać się niezwykłą różnorodnością aromatów. Dodatkowo dzięki nim będziesz doskonale wiedzieć, z jakiego regionu świata pochodzą dane ziarna.

Metody obróbki kawy speciality

Do obróbki kawy speciality wykorzystuje się głównie trzy tradycyjne metody. Są to przede wszystkim:

  • natural — najstarsza metoda, która polega na suszeniu owocu, a dopiero później usuwaniu jego warstw,
  • washed — dominująca metoda, która polega na przepuszczaniu owocu przez depulper,
  • pulped natural — proces polegający na oddzieleniu pestki od owocu bez etapu moczenia w wodzie.

To jednak nie wszystkie metody, ponieważ przy obróbce kawy speciality coraz częściej zaczyna dochodzić do eksperymentów. Z tego względu pijąc filiżankę swojego ulubionego naparu, możesz także trafić na ziarna, które zostały poddane następującym zabiegom:

  • anaerobic fermentation — proces polegający na fermentacji beztlenowej,
  • lactic process — obróbka przy użyciu bakterii kwasu mlekowego,
  • carbonic maceration — proces beztlenowy, podobny do schematu tworzenia wina.

Materiał zewnętrzny

Jak Polacy oglądają sport

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?