Podróże i Rozrywka

Simon Beckett – król brytyjskich thrillerów

Simon Beckett – król brytyjskich thrillerów

Chociaż polski rynek powieści kryminalnych i thrillerów trzyma się bardzo mocno, a do tego czytelnicy chętnie sięgają po książki skandynawskie z tego gatunku, nie warto na tym poprzestawać. Wyjątkowe propozycje mają bowiem również pisarze brytyjscy. Jednym z nich jest Simon Beckett. Czy słusznie nazywany jest przez niektórych królem brytyjskich thrillerów? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.

Kim jest Simon Beckett?

Simon Beckett ma dzisiaj 61 lat. Urodził się w 1960 roku w Shieffield w Wielkiej Brytanii. Z wykształcenia jest anglistą. Swój tytuł „master of arts” uzyskał na uniwersytecie w Newcastle. Po studiach przez kilka był nauczycielem języka angielskiego w Hiszpanii. Po powrocie do kraju rozpoczął natomiast karierę dziennikarza. Jego publikacje pojawiały się w wielu znanych i cenionych gazetach, w tym w „The Times”, „The Independent on Sunday” oraz „The Daily Telegraph”. Odskocznią od pracy i pewnym hobby stało się dla niego pisanie powieści. Pierwsze książki Simona Becketta nie zyskały jednak większego uznania wśród czytelników. Za powieść „Animals” uzyskał co prawda nagrodę Marlowe, ale na tym się skończyło. Dopiero dziesięć lat później – w 2006 roku – jego kariera „ruszyła z kopyta”. Wydana wówczas „Chemia śmierci” nie tylko stała się bestsellerem. Jednocześnie została nominowana do nagrody Złoty Sztylet, a finalnie przetłumaczona na 27 języków.

„Chemia śmierci” i inne powieści z Davidem Hunterem

„Chemia śmierci” to powieść z gatunku thrillerów medycznych. Jej głównym bohaterem jest doktor David Hunter. Akcja toczy się w małym miasteczku Manham. To właśnie tam po stracie rodziny przeprowadza się Hunter. Pracuje jako lekarz rodzinny i cieszy się życiem. Ta sielanka nie trwa jednak zbyt długo. Miastem wstrząsa bowiem brutalne morderstwo. Grupa dzieci znajduje zmasakrowane zwłoki. Policja prosi wówczas o pomoc Huntera. Ten początkowo odmawia. Sytuacja zmienia się jednak, gdy okazuje się, że została porwana kobieta, a sprawy wydają się ze sobą powiązane. „Chemia śmierci” to powieść, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Nic zatem dziwnego, że zyskała tak duże uznanie w gronie czytelników. Zachęcony sukcesem tej powieści Simon Beckett kontynuował swoją serię. Dzisiaj ma na koncie aż osiem książek z serii z Davidem Hunterem, a jego popularność nie słabnie.

Król Simon Beckett?

Być może określenie – król Simon Beckett – jest trochę na wyrost. Brytyjczycy mogą się bowiem pochwalić wieloma utalentowanymi autorami powieści kryminalnych i thrillerów. Niewątpliwie jednak zajmuje on szczególne miejsce w brytyjskiej literaturze. Jego powieści cieszą się ogromnym uznaniem i wszystko wskazuje na to, że na tym „tronie” pozostanie jeszcze przez długi czas. Seria powieści z Davidem Hunterem wydaje się bowiem wciąż rozwojowa, a Simon Beckett nie wyczerpał jeszcze wszystkich swoich pomysłów.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.