Dom i wnętrze

Różne typy obróbki skrawaniem

Różne typy obróbki skrawaniem

Metal znakomicie nadaje się do wykonywania elementów, które muszą znosić duże obciążenia, dlatego często jest wykorzystywany jako materiał do wytwarzania części wszelkiego rodzaju maszyn, a także rozmaitych konstrukcji. Wśród jego zalet znajduje się też podatność na wiele typów obróbki. Do stosowanych najpowszechniej należy obróbka skrawaniem polegająca na usuwaniu naddatku w postaci wiórów przy pomocy krawędzi tnących odpowiedniego narzędzia.

Frezowanie CNC

Frezowanie pozwala na uzyskanie odpowiedniego kształtu dzięki zastosowaniu narzędzia nazywanego frezem. Jest ono wprawiane w ruch obrotowy, umożliwiając obróbkę skrawaniem przez usuwanie naddatku, a tym samym nadawanie powierzchni założonej geometrii. Głowica robocza, w której osadzony jest frez, przemieszcza się w stosunku do przedmiotu obrabianego, mogąc poruszać się w każdej z płaszczyzn, a zwykle także w jednej lub dwóch osiach obrotu. Uzyskiwane rezultaty mogą być uzależnione od kształtu krawędzi tnących albo ścieżki, po której jest prowadzony frez. Narzędzie może pracować swoją powierzchnią boczną, czołową albo korzystając z obu możliwości. Przy pomocy frezowania wytwarza się zwykle części o złożonej geometrii – składowe korpusów czy obudów przekładni, silników, pomp i zaworów, a także matryc lub form wtryskowych.

Toczenie CNC

W przypadku toczenia w ruch obrotowy wprowadzany jest przedmiot obrabiany. Używanym narzędziem jest nóż tokarski, który przemieszcza się wzdłuż osi obrotu, jak również zbliżając się do niej lub oddalając, co ma miejsce podczas obróbki powierzchni wewnętrznych i wytaczania. Możliwe jest wykonywanie obróbki kształtowej, gdy geometria gotowej powierzchni odpowiada geometrii narzędzia albo punktowej, w której uzyskane rezultaty zależą od trajektorii ruchu ostrza.

Komu można zlecić obróbkę skrawaniem CNC?

Obróbka CNC wiąże się z wykorzystywaniem maszyn sterowanych komputerowo. Realizują one program przygotowany na bazie cyfrowego modelu gotowego wyrobu, który obejmuje zarówno dobór odpowiednich narzędzi, jak i ścieżki ich ruchu, a także dane dotyczące prędkości rotacji oraz posuwu. Pozwala to na uzyskiwanie dużej wydajności i powtarzalności, a także daje pełną kontrolę nad całym procesem.

Firmą zajmującą się obróbką skrawaniem metalu, w tym toczeniem i frezowaniem jest Pro-Assem. Poza przygotowywaniem detali do maszyn i urządzeń w krótkich i długich seriach zajmuje się także opracowywaniem i dostarczaniem rozwiązań automatyzacyjnych dla przemysłu, oferując sprzęt o bardzo wysokiej dokładności wymiarowej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.