Rozdwajające się paznokcie
Zdrowie i Uroda

Rozdwajające się paznokcie

Piękne, estetyczne i przede wszystkim zdrowe paznokcie to wizytówka każdej zadbanej kobiety. Panie, a nawet młode dziewczyny przykładają ogromną wagę do ich wyglądu. Zazwyczaj przynajmniej raz w tygodniu wykonują sobie dokładny manicure, który uwzględnia przypiłowanie płytki, odsunięcie nachodzących na nią skórek i pomalowanie paznokci. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy na skutek pracy fizycznej lub czynności wykonywanych w domu (a zwłaszcza bez rękawiczek) struktura paznokci słabnie. I zaczyna dochodzić do jej wyraźnych uszkodzeń. Płytka nieestetycznie się rozdwaja, przez co nawet po naniesieniu na nią kolorowego lakieru nie wygląda dobrze. Efekt bywa jeszcze gorszy, bo sam lakier zaczyna się rozwarstwiać. Walka z objawem nic nikomu nie da. Trzeba zająć się przyczyną problemu i to ją pokonać. Jak zatem wzmocnić osłabione płytki paznokci i sprawić, by już nigdy więcej się one nie rozdwajały?

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny i sposoby zapobiegania

Rozdwajające się paznokcieGłówną przyczyną osłabienia się paznokci jest najczęściej kiepska dieta. Bo wygląd uzależniony jest od prowadzonego sposobu żywienia. Jeżeli kobieta nie dostarcza mu optymalnej ilości substancji odżywczych, nie może liczyć na piękny wygląd. Jej skóra staje się szara, cienka i przesuszona, włosy zaczynają coraz szybciej wypadać, a paznokcie kruszą się i łamią w przerażającym tempie. Warto też przyjrzeć się grupie kobiet mających największe problemy z rozdwajającą się płytką. Najczęściej są to panie pracujące fizycznie. Działające na halach, w magazynach i hipermarketach, codziennie wykonujące szereg działań swoimi dłońmi. Teoretycznie mogą je zabezpieczać rękawiczkami, ale zwykle tego nie robią i nawet przy myciu naczyń rezygnują z ochrony. By nie tracić czasu lub mieć większą kontrolę nad procesem sprzątania. To błąd, który należy od razu wyeliminować. Im częściej nastawia się dłonie na kontakt z wysoką temperaturą wody i chemikaliami, tym większe prawdopodobieństwo uszkodzenia paznokci.

Inną przyczyną ich nadmiernego rozdwajania się może być poddawanie ich zbyt częstym zabiegom stylizacyjnym. O ile sam lakier (dobrej jakości) nie powinien zaszkodzić płytce, tak już zmywacz, najczęściej zawierający alkohol bądź aceton, wyraźnie ją przesusza. A przesuszona płytka zaczyna mięknąć, skąd już prosta droga do jej ukruszenia czy złamania. Nie wolno też zapominać o nawilżaniu paznokci. Kobiety koncentrują się na odżywianiu samej skóry, podczas gdy przy nakładaniu zwykłego kremu na ręce, wystarczyłoby wmasować go jeszcze w paznokcie. Im częściej będzie się to robić – tym mocniejsze się one staną.

Jak bezpiecznie piłować paznokcie?

Jeżeli jednak mimo wyeliminowania tych wszystkich przyczyny paznokcie dalej będą się rozdwajać, kobieta powinna przyjrzeć się temu, w jaki sposób je piłuje. Przesadne dążenie do perfekcyjnego manicure’u może mieć opłakane skutki. Rozdwajających paznokci nie powinno się bowiem zapuszczać – lepiej ściąć je na krótko i delikatnie zaokrąglić brzegi pilniczkiem. Ostre kanty, czyli kwadratowe i prostokątne kształty, są bardziej podatne na złamanie i kruszenie. A owal znowu jest na topie. Niekoniecznie paznokieć musi być długi, by pięknie wyglądał – czasem krótsze płytki prezentują się nawet lepiej, o ile są zadbane i wypielęgnowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *