Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Przeszczep włosów

Przeszczep włosów – co zrobić, gdy utrata włosów jest nieunikniona?

Data publikacji 7 grudnia 2022

Łysienie nie jest tylko problemem starszych ludzi. Zwykłe wypadanie włosów na skutek np. stresu czy złej diety, przydarza się w mniejszym lub większym stopniu – nam wszystkim. Utrata włosów może być także wynikiem choroby np. nowotworu. Jednak znacznie bardziej zaawansowany może być problem łysienia określanego jako łysienie androgeniczne. Dla wielu z nas, włosy to nie tylko ozdoba, a strata włosów może powodować ogromny dyskomfort psychiczny. Aby zapobiec wypadaniu włosów, możesz wcierać w skórę głowy preparaty, mające na celu odbudowę mieszków włosowych, możesz też zażywać różnego rodzaju suplementy. Dla wielu jednak najbardziej efektywny jest przeszczep włosów. Jakie są rodzaje przeszczepu włosów? Jak wygląda zabieg przeszczepu włosów? Jak długo utrzymują się przeszczepione włosy? Kto powinien się zainteresować przeszczepem włosów, a dla kogo zabieg transplantacji włosów nie jest wskazany? Czy przeszczepienie włosów może być proste i nie wiązać się z oskalpowaniem części skóry głowy?

Problem wypadania włosów – zanim zdecydujesz się na przeszczep

Nasze włosy są bardzo często wskaźnikiem naszego zdrowia. To w nich odzwierciedla się stres, zła dieta, brak ruchu, choroby toczące nasz organizm. Co więcej, warto przyjrzeć się samemu procesowi wzrastania włosów. Każda z linii włosów na naszej głowie działa tak samo -definiuje je trzy stopniowa skala wzrostu włosa. Oczywiście, kierunek wzrostu włosów również jest istotny i wpływa on na to, jak włosy chronią nas. 

Kluczowy jest dla nas mieszek włosowy. To w nim umieszczony jest każdy pojedynczy włos. Mieszki włosowe połączone są z naszym układem krwionośnym, więc jeśli dzieje się coś złego w naszym organizmie, mieszek na skórze głowy łatwo i szybko to wyłapuje. Włosy mogą zacząć wypadać.

Samo wypadanie włosów dotyka milionów osób w naszej populacji na całym świecie. Częściej, problem ten dotyczy mężczyzn niż kobiet. W przypadku tych pierwszych, utrata włosów zdarza się u 85% mężczyzn, w przypadku kobiet jest to ok 40%.

Przyczyn wypadania włosów jest wiele – kwestie genetyczne, zła dieta, stres, zaburzenia hormonalne, choroby zakaźne lub wewnątrzustrojowe, stan zapalny organizmu, brane niektóre leki, choroby skóry, chemioterapia, poród.

Sposobów na radzenie sobie z chronicznym wypadaniem włosów jest kilka – udanie się do trychologa, który zaleci nam właściwą terapię, leki, kremy. Ostatecznie pozostaje nam także transplantacja włosów.

Techniki przeszczepu – dlaczego metoda FUE jest warta uwagi?

Jeśli już decydujesz się na przeszczep włosów, zapewne chcesz wiedzieć jak tego dokonać. W wielu gabinetach chirurgii estetycznej wykonywane są dwa rodzaje technik transplantologii włosów. To metoda FUT lub metoda FUE.

Technika FUT oznacza ręczny przeszczep włosów. Ta metoda polega na przeniesieniu przeszczepionych włosów wraz ze skórą. Lekarz, podczas zabiegu, przenosi pobrany materiał w formie mieszków włosowych z pasem skóry z okolicy potylicznej w wymiarach 1,5 x 20cm, do docelowego miejscu przeszczepu. Warto wiedzieć, że ta metoda jest inwazyjna i na pewno pozostawi szwy po operacji. Niestety, dla niektórych osób, których gęstość włosów jest nieodpowiednia, jest to jedyna możliwa metoda. 

Przeszczep włosów metodą FUE należy do zabiegów małoinwazyjnych. Tu lekarz pobiera od pacjenta pojedyncze mieszki włosowe (tzw. grafty), także z tyłu głowy, przenosząc je na przerzedzone lub łyse obszary.

Dodatkowo, stosuje się czasami także body hair transplant, czyli nowe włosy przeszczepiane są z innych części ciała np. nóg, pach, klatki piersiowej.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu transplantacji włosów

Przeszczep włosów wykonywany jest w różnych przypadkach. Sama transplantację może wykonać pacjent, który cierpi na łysienie androgenowe, łysienie pourazowe, łysienie po oparzeniach. 

Przeszczep metodą FUE kierowany jest dla osób w każdym wieku, także dla osób aktywnych, dla osób chcących nosić krótkie włosy, dla pacjentów z bliznami, dla osób chcących zagęścić włosy, a nowe włosy odrastają im naturalnie zbyt wolno, dla chcących pozbyć się zakoli czy dla osób, które straciły włosy w wyniku wypadku.

Zanim zdecydujesz się na zabieg, warto pamiętać, że nie jest on głównym rozwiązaniem samego problemu wypadania włosów, dlatego oprócz niego, ważne jest podjęcie konkretnego leczenia i diagnostyki w tym celu.

Istnieje pewna lista przeciwwskazań do zabiegu. Nie prowadzi się go u osób z cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia, zapaleniem skóry głowy, nieuregulowanym ciśnieniem krwi, u kobiet w ciąży i karmiących piersią, podczas aktywnych zmian chorobowych skóry na leczonym obszarze, u osób stosujące leki przeciwkrzepliwe, osób z rozległą łysiną, chorobach nowotworowych, u osób z zaburzeniami hormonalnymi czy mającymi stany zapalne skóry. 

Na czym polega przeszczep włosów metodą FUE – jaki jest przebieg zabiegu

Chcąc skorzystać z zabiegu przeszczepu włosów np. poprzez stronę https://piotrturkowski.pl/oferta/przeszczep-wlosow-warszawa/ powinieneś wiedzieć, jak to wygląda. Oczywiście, sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a lekarz wykonuje zabieg niemal bez użycia skalpela.

Przed rozpoczęciem zabiegu, lekarz podejmuje konsultacje. Sprawdza, czy nie ma przeciwwskazań, omawia nasz stan zdrowia, ewentualnie zleca badania (tj. morfologia, układ krzepnięcia, HCV, HBS, badanie ogólne moczu). Lekarz dokonuje oględzin skóry głowy, ustala choroby przebyte u pacjenta i jego rodziny, sprawdza też na jakim etapie jest problem łysienia.

Kilka dni przed zabiegiem, pacjent nie powinien przyjmować leków na krzepliwość krwi (także aspiryny). Dzień przed zabiegiem nie wolno pić kawy, alkoholu czy mocnej herbaty. 

W dniu zabiegu pacjent zjawa się w naszej klinice. Podczas zabiegu pacjent pozostaje świadomy, choć dostaje środki znieczulające o charakterze miejscowym. Następnie lekarz goli włosy z miejsca docelowego i pobiera mieszki włosowe do dalszego przeszczepu. Następnie, te przeszczepione mieszki włosowe wszczepia w tzw. okolicę biorczą. Korzystając z zabiegu FUE lekarz nie używa skalpela tylko cienkiej igły, dzięki czemu zabieg nie jest bolesny czy niekomfortowy.

Na końcu, lekarz aplikuje na skórę maść, wspomagającą proces gojenia. 

Rekonwalescencja po transplantacji włosów i efekty zabiegu

Sam zabieg trwa stosunkowo krótko, a okres rekonwalescencji po zabiegu metodą FUE jest dość szybki. Najczęściej pacjent może opuścić klinikę następnego dnia po zabiegu.

Na początku, po zabiegu może się pojawić zaczerwienienie miejscowe, niewielki ból miejscowy. W niektórych przypadkach, w 3, 4 dni po zabiegu może pojawić się obrzęk albo samo wypadanie włosów po upływie 1-2 miesięcy. Są to jednak naturalne procesy po takim zabiegu.

Warto, przez około 2 tygodnie zabezpieczyć miejsce przeszczepu i być ostrożnym. Należy unikać nadmiernego pocierania skóry głowy, myć głowę delikatnymi ruchami i antyalergicznymi preparatami zaleconymi przez lekarza, nie korzystać z sauny i basenu oraz unikać aktywności fizycznej.

Pełny rezultat przeszczepu pojawia się około 9 miesięcy od zabiegu, ale efektem zabiegu jest naturalny efekt zdrowych włosów. 

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?