Prawidłowa temperatura mleka – karmienie mlekiem następnym?
Data publikacji 10 września 2021W okresie niemowlęcym karmienie piersią jest „złotym standardem” i najdoskonalszym sposobem żywienia dziecka. Maluszki, które z różnych przyczyn nie są karmione piersią, żywione są mlekiem modyfikowanym. Mleko następne, przeznaczone dla dzieci powyżej 6. miesiącu życia, po konsultacji z lekarzem, zaleca się wprowadzać stopniowo, etapami – dzięki temu układ trawienny dziecka może przyzwyczaić się do nowego rodzaju pokarmu. Rozpocznij od wprowadzania małych ilości i stopniowo je zwiększaj. To proces, który potrwa kilka dni. W okresie przejściowym bacznie obserwuj reakcje organizmu maluszka – na ich podstawie ocenisz, czy dziecko toleruje nowy pokarm.
Mleko następne – jak wprowadzić je do diety dziecka?
Mleko następne oznaczone jest symbolem „2”, np. Enfamil Premium MFGM 2, i przeznaczone jest dla niemowląt powyżej 6. miesiąca życia (ale przed ukończeniem 12 miesięcy), które z różnych przyczyn nie są karmione piersią. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby wyłączne karmienie piersią trwało co najmniej 6 miesięcy oraz by – jeśli to możliwe – kontynuować je do 2. roku życia.
Skład mleka następnego różni się od składu mleka początkowego (oznaczonego symbolem „1”). Zmiany dotyczą tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Istotną różnicę stanowi wyższa zawartość żelaza wynikająca z większego zapotrzebowania niemowląt po 6. miesiącu życia na ten pierwiastek[i]. W tym czasie, na skutek intensywnego wzrostu w pierwszych miesiącach życia, zasoby żelaza zgromadzone w okresie płodowym są już wyczerpane (u donoszonego noworodka wystarczają do 4.-6. miesiąca życia)[ii].
Niemowlę karmione piersią samodzielnie decyduje o ilości mleka– dziecko jest karmione „na żądanie”, gdy tylko przejawia oznaki głodu. Kiedy głód zostanie zaspokojony, maluch zasypia i wypuszcza pierś. Jednak w karmieniu sztucznym zasada karmienia „na żądanie” nie obowiązuje na takich zasadach jak w przypadku karmienia piersią, ponieważ mogłaby prowadzić do przekarmiania. [UM1] W tym wypadku należy dostosować liczbę i objętość posiłków do bieżących potrzeb dziecka, jego dojrzałości metabolicznej i psychicznej. Pamiętaj również, że karmienie mlekiem modyfikowanym wiąże się z koniecznością dopajania dziecka płynami, np. słabą herbatką,[UM2] wodą, najlepiej źródlaną[i]. Należy zwrócić uwagę także na określoną na opakowaniu ilość wskazaną ilość posiłków na dobę.
Mleko następne, takie jak Enfamil Premium MFGM 2, najlepiej wprowadzać do diety dziecka etapami. Pierwszego dnia możesz zastąpić nim jeden posiłek. Jeśli nie zauważysz żadnych niepokojących objawów, drugiego dnia zastąp nowym mlekiem już dwa posiłki, następnego dnia – trzy itd.
Jak przygotować mleko następne?
Podczas przygotowywania mleka następnego dla dziecka należy ściśle przestrzegać zasad podanych przez producenta na opakowaniu. Nie wolno np. stosować stężeń innych niż zalecane.
Przed każdym karmieniem przygotowuj świeżą porcję mleka Enfamil Premium MFGM 2 lub innego. Pamiętaj – zwróć uwagę na jakość wody! Wszelkie pozostałości po karmieniu wylewaj, nie zamrażaj. Nigdy nie podgrzewaj mleka w kuchence mikrofalowej. Nie przechowuj gotowego mleka następnego w termosach lub podgrzewaczach do butelek[iii].
Wodę gotuj przez 5 minut i pozostaw ją do wystygnięcia (do temperatury pokojowej). Następnie wlej do butelki odpowiednią ilość wody (zgodnie ze wskazówkami producenta). Odmierz właściwą ilość mleka w proszku (możesz użyć do tego celu miarki, która jest dołączona do opakowania) i dodaj do wody. Zakręć butelkę i mieszaj jej zawartość ruchem obrotowym, wstrząsaj, do całkowitego rozpuszczenia proszku.
Zadbaj o butelki i smoczki – powinny być zawsze czyste; co najmniej raz w ciągu doby należy je sterylizować, a po każdym karmieniu starannie umyć i sprawdzać, czy resztki mleka na pewno zostały dokładnie usunięte. Smoczki muszą mieć także właściwą liczbę dziurek, w zależności od wieku przez które mleko płynie odpowiednim strumieniem. W przeciwnym razie strumień jest zbyt mały i maluch szybko męczy się przy ssaniu lub zbyt duży – wtedy dziecko może się zakrztusić.
Przed podaniem pokarmu maluchowi za każdym razem sprawdzaj temperaturę mleka następnego: kilka kropel na wewnętrznej stronie twojego nadgarstka ułatwi ci zadanie i ochroni dziecko przed ewentualnym poparzeniem. Mleko może być ciepłe, letnie lub chłodne, ale nie gorące!
[i] Kawalec W, Grenda R, Kulus M. Pediatria. Tom 1. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2018, s.190-198.
[ii] Rokicka-Milewska R. Nasze dziecko. Rozwój, pielęgnowanie i wychowanie. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012, s. 390-397.
[iii] Ibidem.
Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.