Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Praktyczna kuchnia – jak ją oświetlić?

Data publikacji 9 stycznia 2020

Projekt kuchni to nie tylko rozplanowanie mebli i funkcjonalne rozmieszczenie sprzętów AGD. Dobrze jest mieć na uwadze także kwestie odpowiedniego oświetlenia, które zapewni nam komfort w trakcie użytkowania upragnionej kuchni. Jeśli nie wiesz, jak prawidłowo zabrać się za rozplanowanie oświetlenia w tym wyjątkowym miejscu – w niniejszym artykule pomożemy Ci rozwiać wszelkie wątpliwości.

Podstawowe zasady wyboru oświetlenia

Światło w kuchni jest nie mniej ważne niż praktyczne meble, czy usprawniające codzienne prace urządzenia. Oświetlenie gwarantuje wygodne użytkowanie, dlatego jego prawidłowy wybór powinien być odpowiednio przemyślany. Niezwykle ważny jest tu układ pomieszczenia. Nieduże o regularnym kształcie można z łatwością oświetlić w centralnym punkcie, wykorzystując w tym celu lampy wiszące odpowiadające stylowi aranżacji. Należy pamiętać, że znacznie lepszym rozwiązaniem jest wybór kilku źródeł światła o słabszej mocy niż jednego, które mogłoby oślepiać użytkowników pomieszczenia. Dobrze jest też mieć na uwadze barwę światła i postawić na taką, która nie będzie męczyć oczu i ociepli wnętrze.

Najrozsądniejszym wyjściem jest wybór kilku niezależnych sposobów oświetlenia. Takie rozwiązanie nie tylko pomaga uzyskać ciekawy klimat, ale też umożliwia wprowadzenie oszczędności. W jasnej kuchni, gdzie w ciągu dnia nie brakuje dziennego światła, przydatne będą punkty świetlne umiejscowione w najciemniejszych miejscach pomieszczenia. Rzucające cień szafki wiszące warto wyposażyć od spodu w listwy lub taśmy ledowe, dzięki którym blat roboczy zawsze będzie odpowiednio doświetlony, a my będziemy mogli przygotowywać posiłki w komfortowych warunkach.

Oświetlenie z pomysłem

Bez względu na to, czy stawiamy na punkty świetlne, czy preferujemy lampy wiszące (https://www.bricomarche.pl/oswietlenie/oswietlenie-wewnetrzne/lampy-wiszace), warto przemyśleć rozmieszczenie oświetlenia. W zacienionych strefach dobrze jest wprowadzić dodatkowe źródła światła, typu kinkiety, czy reflektorki. W kuchni liczy się zapewnienie dobrej widoczności w miejscach o szczególnym przeznaczeniu, dlatego nad jadalnianym stołem lub nad kuchenną wyspą idealnie sprawdzą się dekoracyjne lampy wiszące. Szklane kule, czy ozdobne klosze nie tylko pomogą doświetlić przestrzeń w razie potrzeby, ale także staną się dodatkową dekoracyjną ozdobą całego wnętrza.

Oświetleniowe gadżety to jednak coś więcej niż tylko efektowne dodatki. W praktycznej kuchni doskonale sprawdzą się rozwiązania takie jak taśmy, które nie tylko świetnie się prezentują, ale też są niezwykle energooszczędne.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?