Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Ostry ból gardła

Ostry ból gardła – 6 sprawdzonych sposobów

Data publikacji 14 marca 2023

Silny ból gardła to prawdziwe utrapienie, szczególnie gdy utrudnia przełykanie. Przyczyn bólu gardła może być wiele. Bywa przede wszystkim objawem infekcji wirusowej oraz zakażenia bakteryjnego wywołanego przez paciorkowce. Inną przyczyną bólu gardła jest zwykłe podrażnienie lub przesuszenie śluzówki. Przewlekły ból gardła może być natomiast wynikiem szkodliwego działania czynników zewnętrznych, np. dymu tytoniowego, pyłu lub lotnych związków drażniących1. Ze wszystkich wymienionych przyczyn bólu gardła najczęstszą są jednak wirusy, a wtedy z dolegliwością zwykle można poradzić sobie samodzielnie w domu. Poznaj 6 sprawdzonych domowych sposobów na ból gardła.

Co robić w razie wystąpienia bólu gardła?

Ból gardła jest powszechnym i często występującym objawem, który często wyleczyć można samodzielnie. Wystarczy sięgnąć po leki na ból gardła dostępne bez recepty. Są jednak sytuacje, kiedy nie obejdzie się bez wizyty u lekarza.

Skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub pediatrą warto przede wszystkim przy podejrzeniu infekcji bakteryjnej (anginy), na którą wskazywać może ostry ból gardła i ból gardła przy przełykaniu, stan zapalny, nalot na migdałkach, powiększone węzły chłonne szyi, a także gorączka, ból głowy, czasem też nudności i wymioty. Specjalista w takim przypadku wykona specjalny test lub zrobi wymaz z gardła, który potwierdzi lub wykluczy bakteryjne zapalenie gardła i migdałków. Jeśli podejrzenia się potwierdzą, konieczny będzie antybiotyk [1,2].

Wskazaniem do konsultacji jest też przewlekłe zapalenie gardła oraz nawracające infekcje. Wtedy zadaniem lekarza jest znaleźć przyczynę stanów zapalnych błony śluzowej gardła i dobrać odpowiednie leczenie.

Sprawdzone domowe sposoby na zapalenie gardła

Przedstawiamy sprawdzone domowe sposoby leczenia bólu gardła, które mogą łagodzić podrażnienie gardła, drapanie w gardle, ból przy przełykaniu i inne typowe objawy ze strony gardła. Sprawdzają się przede wszystkim przy wirusowym zapaleniu gardła, ale można stosować je również na inne przyczyny ostrego zapalenia gardła, w tym również w przypadku infekcji bakteryjnej jako wsparcie antybiotykoterapii [2].

Domowe sposoby na ostry ból gardła to, [2]:

  1. Płukanie gardła – ból gardła wywołany podrażnieniem lub infekcją można złagodzić, stosując różnego rodzaju płukanki na gardło, zarówno gotowe z apteki, jak i przygotowane samodzielnie w postaci mieszanki wody z solą lub naparu ziołowego;
  2. Stosowanie tabletek do ssania – na dolegliwości ze strony jamy ustnej i gardła zastosować można pastylki do ssania o przeciwbólowym i przeciwzapalnym działaniu, dostępne w aptece bez recepty;
  3. Stosowanie aerozolu – jeśli ból gardła jest ostry, można zastosować lek w aerozolu Inaldin Max, który działa miejscowo znieczulająco na błonę śluzową jamy ustnej, ponadto wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Inaldin zmniejsza ból, zaczerwienienie i obrzęk3;
  4. Picie dużych ilości płynów – często ból pomaga złagodzić zadbanie o odpowiednie nawodnienie. Picie płynów nawilża błonę śluzową i tym samym łagodzi dolegliwości bólowe. Wskazane jest przede wszystkim picie wody niegazowanej, ale także ciepłych napojów, np. herbat z dodatkiem cytryny i miodu lub soku malinowego;
  5. Picie naparu z siemienia lnianego – siemię lniane powleka przełyk, łagodząc drapanie i dolegliwości bólowe ze strony gardła;
  6. Dbanie o nawilżenie powietrza w domu – warto zastosować nawilżacz powietrza w domu, ponieważ zbyt suche powietrze może dodatkowo podrażniać gardło i nasilać przykre dolegliwości.

Wskazane sposoby nie tylko łagodzą ból gardła, ale także objawy towarzyszące ze strony gardła i jamy ustnej występujące w przebiegu chorób górnych dróg oddechowych.
 

Jeśli samodzielne leczenie ostrego bólu gardła nie przynosi efektów lub objawy dodatkowo się nasilają, należy porzucić domowe sposoby leczenia i udać się po pomoc do lekarza.

Opracowano na zlecenie partnera Chlorchinaldin

Bibliografia:

  1. Szołdra-Seiler A., Ból gardła – etiologia, diagnostyka, różnicowanie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2013 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/grypa/lista/85967,bol-gardla-etiologia-diagnostyka-roznicowanie (dostęp: 2023.01.02.)).
  2. Skotnicka B., Wiercińska M., Angina – objawy, przyczyny, leczenie, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/choroby/laryngologia/78438,zapalenie-gardla-i-angina (dostęp: 2023.01.02.)).
  3. ChPL Inaldin Gardło Max (dostęp: 2023.01.02.).
Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?