Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki

Ogrzewanie podłogowe czy klasyczne grzejniki – wady i zalety

Data publikacji 14 listopada 2019

Jest wiele różnic między klasycznymi grzejnikami a podłogówką. Ostatnimi czasy coraz większa ilość ludzi podczas budowy domu decyduje się na tę drugą opcję. Jak wszystko, każda z nich ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Czym różni się podłogówka od grzejników klasycznych?

To, czym najbardziej różnią się te dwa systemy ogrzewania, jest właśnie sposób, w jaki przekazują one ciepło. Grzejniki działają na zasadzie konwekcji, co oznacza, że krąży ono po pomieszczeniach, jako ruch ogrzanego powietrza zwiększając w ten sposób temperaturę naszego mieszkania. W przypadku ogrzewania podłogowego natomiast ciepło jest oddawane od dołu do góry za pomocą promieniowania, w związku z tym rozkład temperatury będzie w tym przypadku pionowy. Przy ogrzewaniu podłogowym, im wyżej, tym chłodniej, a najcieplej mamy na poziomie stóp. Grzejniki działają na zasadzie odwrotnej.

Jakie są zalety podłogówki?

Główną zaletą takiego systemu jak ogrzewanie podłogowe jest to, że zapewnia ono idealne ogrzewanie dla człowieka pod względem fizjologicznym. Kolejny plus to możliwość obniżenia ogrzewania o 1 lub 2 stopnie, co zdecydowanie pozwala zmniejszyć nam koszty ogrzewania w ciągu roku. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapewnia większą wilgotność, dzięki czemu wyższy jest komfort, jak i samopoczucie mieszkańców ogrzewanego mieszkania. Taki rodzaj ogrzewania jest także idealny dla alergików, z racji tego, że w pomieszczeniach nie unosi się kurz, nie ma bowiem ruchu powietrza, tak jak to się ma przy ogrzewaniu klasycznym za pomocą kaloryferów. Duży plus to także estetyka wnętrza, którą możemy zachować dzięki podłogówce, ze względu na to, że unikniemy ustawiania grzejników w pomieszczeniach, które niekoniecznie wyglądają estetycznie, a zabierają ponadto cenne miejsce w pomieszczeniach.

Jakie są wady podłogówki?

Głównym minusem tego rodzaju ogrzewania jest jego znacznie wyższy koszt instalacji, niż to wygląda w przypadku grzejników klasycznych. Dużym ograniczeniem ponadto dla niektórych będzie to, że jako podłogę musimy wybrać ceramikę lub kamień, natomiast nie każdy rodzaj podłogi drewnianej ani wykładziny może być położony w pomieszczeniu, gdzie mamy podłogówkę. Ponadto wadą jest również fakt, że musimy postawić na wybór mebli, które nie będą ciężkie i będą posiadały odpowiedni odstęp od podłoża w postaci nóżek, co już dość znacznie ogranicza nasz wybór wyposażenia domu.

Problem pojawia się również w przypadku awarii ogrzewania, z tego względu, że w takim przypadku trzeba skuć podłogę, a sam remont może zająć kilka tygodni.

Jakie są zalety grzejników?

Zdecydowany plus grzejników to szybkie ogrzewanie pomieszczenia, co sprawia, że są one dużo lepsze niż ogrzewanie podłogowe, w sytuacji, gdy wróciliśmy do domu po długiej nieobecności. Grzejniki ogrzeją mieszkanie w kilka chwil, natomiast podłogówka nagrzewać się będzie znacznie dłużej. W przypadku zastosowania grzejników nie mamy ponadto ograniczeń w kwestii wyboru podłogi, jak to się ma w przypadku ogrzewania podłogowego.

Jakie są wady grzejników?

Główną wadą grzejników w porównaniu do podłogówki jest droższy koszt ich utrzymania, który jest potrzebny do ogrzania mieszkania. Ponadto grzejniki to mniej korzystny wybór dla alergików ze względu na zwiększone drobiny kurzu unoszące się w powietrzu. Dość dużym negatywem jest także niekorzystny walor estetyczny grzejników, zajmują one z pewnością więcej miejsca,niż to się ma w przypadku podłogówki, w związku z tym mamy więcej ograniczeń przy wyposażaniu wnętrza.

Jak można zauważyć, zarówno grzejniki klasyczne, jak i ogrzewanie podłogowe mają wady, a także zalety. Wybór podyktowany jest więc wieloma czynnikami i zależnościami, z racji tego, że niekoniecznie to, co dobre jest dla jednej osoby, będzie korzystne dla drugiej. Wybór sposobu ogrzewania zależy więc przede wszystkim od naszych potrzeb, możliwości, jak i ograniczeń. Należy dobrze się zastanowić przed postawieniem na konkretną opcję, aby mieć pewność, że to, co wybierzemy, będzie dla nas najkorzystniejsze.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?