FCG

Zdrowie i Uroda

Odpowiednie warunki przewozu owoców i warzyw

Owoce i warzywa to specyficzne produkty – cechuje je bowiem niska podatność transportowa. Dlatego warunki ich przewozu są zależne od wielu czynników, w tym przede wszystkim temperatury, wilgotności powietrza, czasu przewozu czy dostępu do tlenu. Nie bez znaczenia pozostają również zabezpieczenia, by nie doszło do uszkodzeń w czasie podróży – dlatego szczególnie ważne są dobrej jakości skrzynki drewniane na owoce. 

Co się liczy przy transporcie warzyw i owoców?

Temperatura

Przede wszystkim pamiętaj, że owoce i warzywa są mało odporne na wpływ temperatury. Tuż po zbiorach należy więc je schłodzić, by skutecznie spowolnić ich oddychanie, tym samym przedłużając ich żywotność. Niska temperatura znacząco spowalnia procesy fizyczne i biochemiczne zachodzące w owocach i warzywach.

Nie mniej istotna jest również temperatura panująca w aucie dostawczym. Skrzynki drewniane powinny być przewożone w warunkach chłodniczych. Jeśli więc zależy ci na jakości transportowanego produktu powinieneś wybrać nowoczesne auta, które dają kierowcy możliwość ich monitorowania. Analiza stanu powietrza odbywa się w nich w czasie rzeczywistym.

Pamiętaj również, że optymalna temperatura jest różna dla kolejnych gatunków roślin. Wybierz więc dobrej jakości skrzynki na warzywa i owoce i skrupulatnie posegreguj zbiory.

Wilgotność powietrza

Czynnikiem równie silnie wpływającym na jakość przewożonych owoców jest wilgotność powietrza. Zanim zdecydujesz się na transport, dokładnie zapoznaj się z wymaganiami poszczególnych odmian i gatunków, a następnie precyzyjnie posegregruj łuszczki. 

Z pewnością znajdziesz powszechnie przyjętą normę, która mówi o 90-95% wilgotności. Tymczasem warto wiedzieć, że: 

  • łuszczki z owocami zielonymi powinny być przewożone w wilgotności sięgającej nawet 100%, 
  • skrzynki drewniane z tzw. trwałymi warzywami najlepiej odnajdują się w warunkach, gdzie wilgotność powietrza jest nie wyższa niż 70%.

Jeśli natomiast nie zadbasz o właściwą wilgotność powietrza w trakcie przewozu i przechowywania swoich zbiorów, w niedługim czasie zaczną one więdnąć lub – wręcz przeciwnie – zacząć kiełkować. Nadmiar wilgoci prowadzi również do powstawania groźnej dla zdrowia pleśni.

Etylen

Procesy oddychania owoców i warzyw zależne są także od etylenu, który ma wpływ na regulację ich dojrzewania i starzenia się. Wpływa on również na chlorofil i powoduje opadanie liści oraz kiełkowanie. Rośliny samodzielnie wytwarzają jego właściwe ilości, różniąc się między sobą poziomem akceptacji jego ilości i sposobem reakcji na jego za duże stężenie. Zanim będziesz segregował skrzynki na warzywa i przygotowywał towar do transportu, dowiedz się z pewnego źródła, które z nich są na niego wrażliwe, które natomiast reagują na niego słabo.

łuszczki drewniane

Światło słoneczne

Transportowane łuszczki z warzywami i owocami nie powinny być wystawiane na nadmierne działanie promieni słonecznych. Zbyt duża ekspozycja wpływa bowiem na szybkość ich dojrzewania. Jeśli więc czas podróży byłby zbyt długo, mogłoby dojść do całkowitego zestarzenia się owoców i warzyw.

Czas transportu

Przewóz owoców i warzyw może odbywać się na różnych trasach. Czas natomiast ma ogromne znaczenie w przypadku produktów świeżych. Zadbaj więc w szczególny sposób o to, by transport odbywał się w samochodach wysokiej jakości. Jak już wspominaliśmy, dzisiejsze pojazdy posiadające paki chłodnicze, dają pełną możliwość analizowania i sterowania warunkami. Ich zakup i eksploatacja jest odrobinę droższa, jest to jednak inwestycja, która sprawi, że skrzynki drewniane pełne owoców i warzyw dojadą w dobrym stanie na miejsce.

Uszkodzenia mechaniczne

Aby uniknąć niepotrzebnych strat wynikających z uszkodzeń mechanicznych występujących w czasie jazdy, wybieraj łuszczki od sprawdzonych producentów. Dobrej jakości skrzynki drewniane nie są drogie, a znacząco zmniejszają ryzyko zniszczenia przewożonych towarów.

Transport warzyw i owoców jest częścią procesu, który wpływa na twój zysk. Jeśli więc nie chcesz notować na nim dużych strat, koniecznie zadbaj o kilka ważnych spraw – dobrej jakości skrzynki drewniane na owoce i warzywa, ale także odpowiednie warunki termiczne.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *