Dom i wnętrze

O czym nie możesz zapomnieć planując ogród?

O czym nie możesz zapomnieć planując ogród?

Jeśli istnieje taka możliwość, warto zaprojektować własny ogród od a do z. Nie zawsze istnieje możliwość skorzystania przy tym z usług profesjonalnego projektanta, który doradzi i rozplanuje właściwie przestrzeń. Samodzielnie projektowanie nie jest łatwym zajęciem, a trzeba pamiętać o takich kwestiach, jak siatki na krety, ogrodzenie, czy odpowiednie oświetlenie. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, kiedy planuje się ogród.

 

Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni ogrodowej

 

Każdy ogród jest inny i różni się od siebie rozmiarem, kształtem, czy ukształtowaniem terenu. Niekiedy kupujemy dom z ogrodem, w którym znajdują się już pojedyncze drzewa lub krzewy. Bywa jednak, że mamy możliwość zaplanowania roślinności oraz innych kwestii od samego początku. Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie ukształtowanie terenu, jeśli ogród tego wymaga, jak również wysianie trawnika lub rozłożenie takiego z rolki. Ta druga opcja jest droższa, jednak zdecydowanie szybciej się przyjmuje i pięknie prezentuje. Bywa, że konieczne jest wykarczowanie krzaków i pozbycie się zbędnej, dzikiej roślinności.

 

Kolejny krok, to odpowiednie rozplanowanie przestrzeni:

 

●     trzeba znaleźć miejsce, w którym znajdą się meble ogrodowe i wypoczynkowe,

●     warto zastanowić się nad tym, w jakim miejscu posadzimy które rośliny – należy zapoznać się z ich potrzebami i wybierać takie gatunki, które poradzą sobie przy konkretnych warunkach, na przykład nasłonecznieniu, czy słabej glebie lub silnych wiatrach,

●     dobrze jest znaleźć też przestrzeń rekreacyjną, gdzie można będzie spacerować, opalać się na kocu, czy grać w piłkę,

●     jeśli w domu mieszkają dzieci lub bywają jego częstymi gośćmi, zdecydowanie warto zaplanować niewielki plac zabaw z huśtawką ogrodową lub zjeżdżalnią i piaskownicą.

 

Najlepiej, aby ogród odpowiadał potrzebom jego użytkowników i był dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Jedni wolą wypoczywać w otoczeniu egzotycznych roślin, podczas gdy innym do szczęścia potrzebna jest trawa, ponieważ w swoim ogrodzie spędzają czas w sposób aktywny.

 

Siatki na krety i inne zabezpieczenia

 

Kiedy zamontujemy już ogrodzenie, nie powinniśmy obawiać się większych, dzikich zwierząt. Nie oznacza to jednak, że nie odwiedzą nas te mniejsze, które chętnie kopią dołki w trawniku, odgryzają drzewka, czy skubią warzywnik. Z pewnością przydadzą się siatki na krety, których nigdy nie brakuje w żadnym ogrodzie, ale również odpowiednie zabezpieczenia na drzewkach owocowych, czy niewielkie ogrodzenie wokół warzywnika.

Jeśli hodujemy warzywa i owoce na własny użytek, lepiej starać się unikać chemicznych środków ochrony roślin, ponieważ dostają się one do pożywienia, a następnie szkodzą bezpośrednio nam. Można jednak nawozić swoje rośliny, stosując naturalne sposoby. Jeśli tylko istnieje taka możliwość, dobrze jest zdecydować się na kompostowanie, aby samodzielnie produkować najlepsze składniki odżywcze dla posiadanej roślinności.

 

Odpowiednie oświetlenie ogrodu

 

Kiedy planujesz ogród, nie zapominaj o kwestii oświetlenia, ponieważ przyda się ono wieczorami i w nocy. Latem chętnie spędzamy czas na zewnątrz, kiedy to tylko możliwe. Dobre, klimatyczne oświetlenie zapewnia romantyczny nastrój, ale również właściwy poziom bezpieczeństwa. Doskonałym pomysłem do każdego ogrodu są lampy solarne. Nie wymagają bowiem podłączenia do instalacji elektrycznej, ale ładują się same, dzięki promieniom słonecznym, które padają na nie przez cały dzień. Tego typu lampy nie są drogie i można je poustawiać w różnych miejscach, na przykład w pobliżu szlaków komunikacyjnych.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.