Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja koniec sezonu motocyklowego

O czym należy pamiętać na koniec sezonu motocyklowego?

Data publikacji 9 października 2023


Koniec sezonu motocyklowego zbliża się wielkimi krokami! Dni są krótsze i chłodniejsze, a na drogach coraz częściej będzie pojawiać się mgła czy gołoledź. To znak, że sezon motocyklowy niechybnie się kończy. Jeżeli planujesz odstawić swój pojazd do garażu, musisz go do tego dobrze przygotować. To samo tyczy się motocyklowej odzieży. Dlaczego i jak należy przygotować wyposażenie i motocykl do „zimowego snu”? Podpowiadamy!

Odpowiednie przygotowanie maszyny i elementów wyposażenia ma niebagatelny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy w kolejnym sezonie. Jeżeli podejdziesz do sprawy kompleksowo, możesz wyruszyć w drogę praktycznie już podczas pierwszych cieplejszych dni.

Dlaczego odpowiednie przygotowanie motocykla i ubrań jest tak ważne?

Wyczyszczenie i zakonserwowanie motocykla wpływają na jego stan techniczny. Ewentualne wycieki, pozostawiony pył, kurz czy błoto, stary smar na łańcuchu i zebrana wilgoć mogą w czasie postoju degradować stan elementów plastikowych lub metalowych, zanieczyścić silnik i przyspieszyć proces parcenia elementów gumowych (np. węży). Źle wpływa to również na stan hamulców. 

Kask motocyklowy czy ubrania wymagają równie kompleksowej pielęgnacji. Jeżeli na kasku pozostawisz zeschnięte pozostałości po owadach, może to np. wpłynąć na widoczność w trakcie jazdy, uszkadzając na stałe wizjer. Kurtka motocyklowa skórzana lub tekstylna nie będzie już z kolei tak ładnie wyglądać, a jej materiał może pękać i nie będzie w stanie skutecznie Cię ochronić.

Przygotuj motocykl do zimowania

Pamiętaj, aby skupić się na konserwacji swojej maszyny. Dokładnie umyj motocykl, używając do tego wilgotnej szmatki, wody i przeznaczonych to tego detergentów. Zwróć przy tym uwagę na chromowane elementy, które należy zakonserwować specjalnymi środkami.

Zbierz zużyty smar z łańcucha przy pomocy specjalnej szczoteczki. Postaraj się nałożyć nową warstwę smaru, aby zakonserwować łańcuch na zimę. Uzupełnij również niedobór powietrza w oponach, sprawdź stan płynu hamulcowego i oleju (ten dobrze jest zmienić, aby w silniku nie pozostawał osad). Przed postojem motocykl powinien być zatankowany pod korek. 

Jeżeli masz skórzane sakwy lub torby, zabezpiecz je przy użyciu przeznaczonych do tego środków. Specjaliści radzą, aby motocykl był przygotowany na zimę tak, jakby miał zaraz ruszyć w trasę. Na koniec obejrzyj, czy nigdzie nie ma wycieków, skontroluj stan elementów gumowych i przykryj pojazd, używając do tego pokrowca z oddychającego materiału.

Pamiętaj, aby odkręcić akumulator i ładować go zgodnie z wytycznymi producenta. Stan baterii musisz kontrolować także poza sezonem.

Zwróć uwagę na stan kasku

Jeżeli Twój motocykl jest już odpowiednio zabezpieczony i zakonserwowany, czas przejść do wyposażenia. Najważniejszy jest zdecydowanie kask. Jak przygotować go do przerwy zimowej?

Przede wszystkim dokładnie wyczyść skorupę kasku. Używaj do tego dedykowanych środków i miękkiej szmatki nasączonej wodą. Postaraj się dokładnie zmyć wszystkie pozostałości po owadach czy kurzu z drogi. Rozmontuj elementy, które możesz zdjąć i oczyść je osobno. Sprężonym powietrzem możesz przedmuchać części wentylacji. 

Osobno wypierz wnętrze kasku – wyłącznie ręcznie! Tu koniecznie używaj wody z mydłem (najlepiej szarym). Nie trzyj, a ściskaj gąbki wypełnienia kasku, starając się ograniczyć ryzyko uszkodzenia elementów plastikowych. Na koniec wywieś wszystkie części i poczekaj, aż wyschną.

Skontroluj w tym czasie, czy na skorupie nie ma śladów uszkodzeń, a zapięcie spełnia swoją rolę. Jeżeli masz wątpliwości, przygotuj się do zakupu nowego kasku na motocykl.

Nie zapominaj o odzieży!

Odzież motocyklowa, taka jak kombinezon, kurtka, spodnie, buty czy rękawice, musi być dokładnie oczyszczona i zakonserwowana po zakończeniu sezonu. Pamiętaj, że kurtki czy butów pod żadnym pozorem nie można prać w pralce. Silne detergenty, wirowanie i twarda woda mogłyby uszkodzić strukturę skórzanego lub tekstylnego stroju.

Jak w takim razie oczyścić odzież? Do czyszczenia używaj wilgotnej szmatki z mikrofibry. Przecieraj zabrudzenia delikatnymi ruchami. Nie szoruj powierzchni na siłę. Do mocniejszych zabrudzeń możesz użyć specjalnych środków, które ułatwiają pozbycie się plam. Przed przystąpieniem do czyszczenia wyjmij protektory i sprawdź, czy nie ma nic w kieszeniach.

Do konserwacji możesz użyć produktów wykonanych na bazie naturalnych składników, wzmacniających strukturę materiału. Wyczyść dokładnie wszystkie części stroju (w tym buty czy rękawice), a następnie poczekaj, aż wyschną

Przed włożeniem do szafy możesz obejrzeć stan ubrań i ocenić, czy nie będą one wymagały wymiany. Już teraz możesz zorientować się w cenach, modelach czy kolorystyce nowych elementów Twojego stroju.

Materiał zewnętrzny

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?