Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Nowoczesna izolacja

Nowoczesna izolacja, czyli papa termozgrzewalna

Data publikacji 24 marca 2022

Papy zgrzewalne są znane w budownictwie od dawna. Ostatnimi czasy są jednak zastępowane swoim nowszym odpowiednikiem, czyli papą termozgrzewalną. Ten dużo bardziej nowoczesny materiał posiada szereg właściwości sprawiających, że jego użycie jest wygodniejsze i bardziej efektywne. W ofercie sklepu izolacja-jarocin.pl można znaleźć papy termozgrzewalne modyfikowane SBS, które gwarantują długi czas użytkowania (nawet do trzydziestu lat) oraz najlepsze parametry na rynku.

Co to jest papa termozgrzewalna?

Papa termozgrzewalna to materiał, który izoluje powierzchnię przed czynnikami zewnętrznymi takimi jak woda. Ich nowatorstwo opiera się na wielowarstwowości. Ponadto, w odróżnieniu od tradycyjnych pap zgrzewalnych, do ich położenia nie trzeba używać lepika – co wpływa na szybkość i wygodę nakładania. Do ich wykonania służą różne rodzaje przemysłowych asfaltów. Przy wyborze asfaltów oksydowanych oraz modyfikowanych, zauważymy znaczny wzrost elastyczności tego materiału izolacyjnego. Papy termozgrzewalne znajdują zastosowanie w budownictwie: uszczelnia się nimi zarówno fundamenty jak i pokrycia dachowe. Są jednak również wykorzystywane przy izolacji wodnej ścian. Warto wiedzieć, że nie ma jednego rodzaju tego materiału: parametry techniczne pap różnią się znacząco od siebie, w zależności od typu inna jest też funkcjonalność takiego materiału. Dzieje się tak, ponieważ istnieje wiele sposobów na ich wytwarzanie – a technologia stanowczo wpływa na parametry. Poza tym, warto mieć na uwadze, gdzie planujemy zastosować papę, ponieważ rodzaj podłoża, jego nachylenie, stabilność a nawet stopień nasłonecznienia, powinien być uwzględniony przy wyborze tego materiału.

Jakie są rodzaje pap termozgrzewalnych?

  • Papa wierzchnego krycia (nawierzchniowa): charakteryzuje się gruboziarnistą posypką, która jest jej wykończeniem. Gdzie można ją stosować? Jak sama nazwa wskazuje, na wierzchnym kryciu połaci dachowych – jest ona ostatnią warstwą wielowarstwowego pokrycia dachu. Do jej cech należy wysoka odporność na warunki atmosferyczne, promieniowanie słoneczne, a w porównaniu do innych rodzajów pap, jej parametry techniczne są wyższe. Ponadto, można znaleźć ją w różnych kolorach, a nawet wzorach – jako warstwa widoczna gołym okiem, może być dekoracyjna.
  • Papa podkładowa: w odróżnieniu od papy wiechrznego krycia, jej posypka jest drobnoziarnista lub nie ma jej wcale. Inne jest też zastosowanie. Ten rodzaj papy wykorzystuje się w wewnętrznych warstwach izolacji pokrycia dachu lub jako warstwę izolującą od podłoża. W odróżnieniu od papy wierzchnego krycia, nie zobaczymy jej gołym okiem.
  • Papa do krycia jednowarstwowego: jej nazwa pokazuje nam, do czego służy. Nie wymaga wielu warstw, chociaż nadal istnieje możliwość położenia jej (podobnie jak papy do krycia wierzchnego) na papę podkładową. Podobnie jak dwie poprzednie posiada posypkę. Czym się wyrożnia? Jest większa od innych rodzajów, ponieważ jej pas do zgrzewania musi być szerszy.
  • Papy specjalnego przeznaczenia: to zawodniczki do zadań specjalnych. Istnieją różne ich rodzaje, ale generalnie stosuje się je tam, gdzie izolacja jest bardziej wymagająca. Dobrym przykładem są dachy z zieleni, pod które musi być położona warstwa bardzo dokładnie izolująca od wody, która jednocześnie będzie chronić przed uszkodzeniem połaci dachowej korzeniami zasadzonych roślin.
Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?