Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom trendy w aranżacji łazienki

Najnowsze trendy w aranżacji łazienki – rozmowa z ekspertem domni.pl

Data publikacji 31 sierpnia 2023

Wiele osób staje przed wyzwaniem remontu lub wykończenia łazienki. Jak znaleźć ciekawe inspiracje na piękne wnętrze? Podpowiadamy! W rozmowie z ekspertem portalu Domni.pl omówimy trendy i najlepsze rozwiązania w urządzaniu łazienek. Sprawdź, jak się w nich nie pogubić i na co warto zwrócić uwagę podczas aranżacji własnego wnętrza.

We współpracy z portalem Domni.pl przygotowaliśmy ponadto dla czytelników: 3 pomysły na modną i nowoczesną łazienkę. Zapraszamy!

Jakie są najnowsze trendy w aranżacji łazienek i jak można je zastosować w domowym wnętrzu?

Sylwia Sobotko: Jeśli miałabym wskazać jeden najciekawszy, to z pewnością będą to kolory! Po latach niepodzielnych rządów szarości w łazienkach, projektanci chętnie wykorzystują w łazienkach kolorowe płytki. Na nowo odkrywamy odcienie beżu, błękitów, różu czy zieleni w łazience. Oprócz ścian, kolor do wnętrza możemy wprowadzić w formie mebli. Szafka pod umywalkę w nasyconym odcieniu granatu lub butelkowej zieleni ożywi nawet minimalistyczną aranżacje i nada jej niepowtarzalnego charakteru. Jeśli jednak nie jesteśmy przekonani do kolorów, ciekawą alternatywą będą wielkoformatowe, wzorzyste płytki inspirowane kamieniami. Trend na naturalne materiały w odświeżonym, wielkoformatowym wydaniu pasuje nawet do małych łazienek. Naturalna kolorystyka w połączeniu z graficznym rysunkiem skał będzie bazą łazienek w stylu nowoczesnym, glamour lub boho i skandynawskim. Wszystko zależy od tego, jakie dodatki i wyposażenie do nich dopasujemy.

łazienka powierzchnia imitująca kamień
Powierzchnie imitujące kamień możemy dopełnić ciepłym rysunkiem drewna w neutralnym odcieniu. Fot. Domni.pl

Czy możesz podzielić się kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi optymalnego wykorzystania przestrzeni w łazience?

Sylwia Sobotko: Dobre planowanie to podstawa aranżacji każdej małej przestrzeni. Jeśli podejmujemy się samodzielnego projektu łazienki, musimy dokładnie zmierzyć wnętrze: długości i wysokości ścian, położenie okien i drzwi, głębokości wnęk oraz położenie przyłączy. Wtedy łatwiej możemy dopasować wymiary nowego wyposażenia do rozmiarów łazienki. Wymiary możemy przenieść na kartkę – przyda nam się papier i linijka lub skalówka. Dla osób, które mają problem z poczuciem przestrzeni przydatna może być taśma malarska. Przy pomocy taśmy malarskiej można na podłodze i ścianach wyznaczyć położenie sprzętów w łazience. Dzięki temu łatwiej będzie „poczuć” wymiary w przestrzeni łazienki.

A jak nie marnować przestrzeni w łazience? Sprzymierzeńcami małych łazienek są szafki i zabudowy – małe wnętrza możemy zabudować meblami na wymiar: płytkie szafki nad stelażem WC możemy wykorzystać do przechowywania kosmetyków i akcesoriów łazienkowych. Przydatne są też szafki z lustrzanym frontem, które możemy zawiesić nad umywalką. Jeśli mamy w łazience pralkę, warto wykorzystać przestrzeń powyżej. Tutaj przydadzą się szafki podwieszane, takie jak słupki i szafki wiszące, które możemy wykorzystać na chemię domowa. Warto zwrócić uwagę na meble modułowe. Takie szafki i półki możemy komponować w praktyczne zestawy, dostosowane do potrzeb i rozmiarów naszej przestrzeni.

plan łazienki
Plan łazienki pomoże nam rozmieścić wszystkie sprzęty, jakich będziemy potrzebować. Fot. Domni.pl

Czy istnieją konkretni projektanci lub style, które warto obecnie brać pod uwagę przy urządzaniu łazienki?

Sylwia Sobotko: Na fali popularności wracają wnętrza vntage. Znowu modne są małe, kolorowe kafelki, dwuuchwytowe baterie w odcieniach antycznego złota i szafki o dekoracyjnych formach doskonale czują się w nowoczesnych łazienkach. Coraz więcej osób decyduje się też na wnętrza w stylu eklektycznym. Eklektyzm wykorzystuje elementy różnych estetyk, często pozornie do siebie niepasujących. To propozycja dla odważnych inwestorów, którym zależy na stworzeniu przestrzeni niepowtarzalnej, mocno indywidualnej, jednak wymaga nieco wyczucia. Łatwo „przedobrzyć” i uzyskać efekt kiczu, odwrotny od zamierzonego.

lastryko
Cegła, lastryko i nasycony kolor w małym wnętrzu mogą wyglądać doskonale – styl eklektyczny wymaga jednak dokładnego planowania konsekwencji w aranżacji. Fot. Domni.pl

Czy istnieją jakieś ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, które można zastosować w łazience?

Sylwia Sobotko: Poszukiwanie oszczędności w łazience warto zacząć od wymiany baterii. To jeden z najszybszych i najlepszych sposobów odświeżenia łazienki, bez przeprowadzania gruntownego remontu. Powinniśmy wymienić baterie nieszczelne, z niesprawnym perlatorem i o nieprawidłowo dobranej klasie przepływu. Warto zwrócić uwagę na baterie wyposażone w termostat – woda ogrzewa się szybko i do precyzyjnie ustawionej temperatury, dzięki czemu oszczędzamy nie tylko zużycie, ale też energię potrzebną do nagrzania wody. Nie musimy obawiać się oparzeń i nagłej zmiany ciepłoty wody. Następnym dobrym rozwiązaniem jest oszczędna spłuczka i zamiana wanny na prysznic. Tutaj ważna będzie inwestycja w produkty wysokiej jakości, które zapewnią bezawaryjne, długotrwałe użytkowanie łazienki.

A jakie są najnowsze trendy w projektowaniu łazienek dostosowanych dla osób starszych lub niepełnosprawnych?

Sylwia Sobotko: Bezpieczeństwo w łazience nie wychodzi z mody. Wnętrza osób ze specjalnymi potrzebami musimy dostosować do stopnia ich sprawności, dlatego każdą z takich przestrzeni rozpatrujemy indywidualnie. Jeśli chodzi o wystrój łazienki dla osób niepełnosprawnych, lepiej niż małe kafle sprawdzą się płytki wielkoformatowe – są łatwiejsze w utrzymaniu w czystości i wygodniej poruszać się po nich wózkiem. Warto zwrócić uwagę na gresy z wykończeniem lappato. Często mają wysokie parametry antypoślizgowe R, które poprawią bezpieczeństwo użytkowników łazienki. Do mniejszej łazienki lepiej wybrać prysznic z odpływem liniowym lub z brodzikiem niskim, wpuszczonym w posadzkę.

łazienka z udogodnieniami
Zasłona prysznicowa zapewni większą swobodę ruchów podczas korzystania z prysznica. Fot. Koło

Dziękuje za rozmowę.

Sylwia Sobotko: Dziękuje. 

Rozmawiała: Sylwia Sobotko. 
Architekt i redaktor portalu Domni.pl

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?