Monitor do grania 27 cali — wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem
Data publikacji 21 listopada 2022Wybór odpowiedniego monitora do grania to spore wyzwanie dla każdego gracza. Co więcej, nie każdy ma budżet na tyle duży, aby kupić jak największy monitor. Najchętniej wybieranymi modelem staje się zatem monitor do grania 27 cali, który oferuje dobre wrażenia podczas grania, a jednocześnie jest dostępny nawet w niewygórowanej cenie i nie zajmuje dużo miejsca na biurku. Czy przekątna to jedyna rzecz, którą musisz wziąć pod uwagę? Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie monitora 27 cali do grania? Sprawdź!
Dobry monitor do grania — jaki rodzaj matrycy wybrać?
Po pierwsze, dobry monitor do grania musi być wyposażony w odpowiednią matrycę. Na rynku znajdziesz monitory z ekranem typu TN, IPS oraz VA.
Monitor gamingowy wyposażony w matrycę TN nie kosztuje dużo, ale jej największą zaletą jest bardzo krótki czas reakcji — a to dla graczy najważniejszy parametr. Wybierając matrycę IPS możesz spodziewać się wyższej jakości, ale i wyższej ceny. Obraz wyświetlany na takim ekranie zapewnia szerokie kąty widzenia, wysokiej jakości kolory i świetny kontrast. Niestety mają długi czas reakcji, dlatego to polecany wybór dla fanów gier fabularnych, przygodowych i strategicznych. Z kolei matryca VA zapewnia świetne wrażenia wizualne (głęboka czerń), krótki czas reakcji, ale nieco gorsze kąty widzenia w porównaniu z poprzednikami.
Jakie znaczenie ma przekątna w monitorach do grania?
Zastanawiają się nad wyborem monitora 27 cali nie można zapomnieć o roli przekątnej, czyli wielkości ekranu podczas gier. To właśnie od niej zależy, czy monitor zajmuje dużo miejsca na biurko i jakie wrażenia da w trakcie rozgrywki. Ma to wpływ również na cenę. Pamiętaj jednak, że przy wyborze przekątnej ekranu warto zwrócić uwagę również na proporcje wyświetlanego obrazu oraz jego rozdzielczość.
Monitory 27 cali są dostępne w proporcji 16:9, jeśli szukasz monitora 21:9 prawdopodobnie musisz sięgnąć po nieco większy model ok. 30 cali. Z kolei w przypadku rozdzielczości nigdy nie warto oszczędzać. Wysoka rozdzielczość obrazu oznacza większe natężenie pikseli na ekranie, a to przekłada się na wyższą szczegółowość. Nawet największy monitor ze słabą rozdzielczością będzie słabej jakości w porównaniu z mniejszym modelem o wysokiej szczegółowości obrazu.
Jaką wybrać częstotliwość odświeżania wyświetlacza?
Kolejny element, również niesamowicie istotny w monitorach do grania, to częstotliwość odświeżania wyświetlacza. Na każdym ekranie dochodzi do nieustannego generowania nowego obrazu, nawet jeśli nie widzisz tego gołym okiem. W przypadku urządzeń do grania wartość jest szczególnie istotna. To właśnie ona wpływa na to, czy gra się zacina, czy obraz przesuwa się niesamowicie płynnie.
Jaką częstotliwość więc wybrać w przypadku monitorów 27”? Sięgnij po monitor 144 Hz, w szczególności, jeśli do tej pory używałeś monitora 60 Hz. Różnicę zobaczy nawet niedoświadczony gracz. Każdy ruch postaci stanie się o wiele płynniejszy, a celowanie z broni łatwiejsze i skuteczniejsze. To najlepszy wybór. Pamiętaj jednak, żeby upewnić się, że Twój komputer jest na tyle dobry, aby wykorzystać potencjał monitora.
Monitor 144 Hz 27 cali — czy to najlepsze połączenie?
Monitor 27 cali w wersji 144 Hz to świetne połączenie dla osób poszukujących wydajanego monitora w rozsądnej cenie. Z takim monitorem i odpowiednim komputerem odpalisz gry nawet do 144 klatek na sekundę, a granie w nawet najbardziej dynamiczne gry będzie przyjemnością. To najlepszy wybór spośród wszystkich monitorów do grania 27 cali.
Podsumowanie
Monitor gamingowy 27 cali to optymalny wybór dla graczy, którzy chcą również korzystać z monitora w pracy lub do oglądania filmów. Co więcej, znajdziesz go w wersji 144 Hz, dzięki czemu obraz zyska na płynności. Pamiętaj jednak, że przekątna to nie wszystko. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup monitora do grania 27 cali, czy może celujesz w model o większej przekątnej, koniecznie musisz wziąć pod uwagę jeszcze inne parametry wpływające na ostateczną jakość rozgrywki.
Artykuł przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.