Dom

Lustra – niesztampowy sposób na dekorację salonu

Lustra – niesztampowy sposób na dekorację salonu

Urządzenie salonu musi być mocno przemyślane. W grę wchodzi szereg czynników, które składają się na jego aranżację. Wśród nich warto wymienić rolę dodatków, w tym m.in. luster dekoracyjnych. Nie dość, że wprowadzą do wnętrza elegancję, to dają szansę na jego optyczne powiększenie. Nic więc dziwnego,  że z roku na rok zyskują na popularności. Sprawdźmy dlaczego jeszcze warto je wprowadzić do pokoju dziennego.

Jaka jest rola luster we wnętrzach?

Przez wiele lat w większości mieszkań i domów lustro montowane było jedynie nad umywalką w łazience. Częstą praktyką było także umieszczanie większej tafli szkła w przedpokoju, które miało obejmować całą sylwetkę. Taka ilość luster oraz ich umiejscowienie nie była przypadkowa. Podyktowane było to spełnianą przez nie funkcją – jedyną, którą wtedy dostrzegano. Mowa jest o możliwości kontrolowania swojego wyglądu czy korekty makijażu. 

Obecnie lustra stanowią obowiązkowy element wyposażenia niemal każdego pomieszczenia. Oprócz oczywistej zalety spełniają one wymiar estetyczny. Taki dodatek w salonie już nikogo nie zdziwi, podobnie jak wyposażona w nie sypialnia. Zmiana ich postrzegania powiązana jest z szerokim spektrum walorów dekoracyjnych, które wiele architektów wykorzystuje do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Lustra umożliwiają nie tylko obejrzenie swojego odbicia. Przy ich użyciu możemy również optycznie powiększyć daną przestrzeń oraz ją rozjaśnić. Dodatkowo świetnie korygują one proporcje pomieszczenia, a także ciekawie urozmaicają aranżację.

Jakie lustro wybrać do salonu?

Wielkość lustra, jego umiejscowienie czy sposób instalacji podyktowane jest wieloma czynnikami. Najważniejszym z nich jest dostosowanie go do metrażu pomieszczenia oraz ilości dostępnego miejsca. Duży format szkła idealnie sprawdzi się w przypadku przestronnych mieszkań. Wymaga ono dużego i niezagospodarowanego fragmentu ściany. Jeżeli wolimy wybrać lustro stojące, dobrze jest je umieścić w przestrzeni, w której nie będzie ono narażone na przypadkowe potrącenie.

Lustro pokazujące całą naszą postać najlepiej będzie zawiesić naprzeciwko okna. Dzięki temu będzie świetnie odwzorowywać ukazujący się za nim pejzaż. Dodatek żywej roślinności z pewnością wspomoże w zapanowaniu harmonii i spokoju w naszym salonie.

Warto kierować się też jeszcze jedną zasadą. Lustra o ostrych krawędziach lepiej sprawdzą się do nowoczesnych aranżacji. Te o zaokrąglonych bokach bardzo dobrze będą współgrały z kolei z klasyką. Można również rozważyć dodatek ram, których na rynku jest coraz więcej. Te w srebrnym oraz złotym odcieniu będą pasować do ciemnych barw na ścianach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.