Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle

Kontener usługowy: alternatywa dla lokalu

Data publikacji 15 czerwca 2023

Wynajęcie lokalu usługowego w dużym mieście często jest bardzo drogie. Do tego dochodzą wysokie koszty eksploatacji i remontów, a nierzadko także duże ograniczenia (związane np. z ochroną zabytków lub prawem miejscowym). Czy zatem kontenery usługowe można uznać za atrakcyjną alternatywę? Sprawdzamy, jak mają się do siebie te dwa rozwiązania w szeroko pojętej działalności usługowej.

Czym jest kontener usługowy?

Kontener usługowy to kontener morski przystosowany do potrzeb działalności usługowej lub też konstrukcja specjalnie stworzona w takim celu. Kontenery są bardzo solidne i uniwersalne. Istnieje możliwość ich produkcji w różnych rozmiarach oraz dostosowania wyglądu zewnętrznego i wyposażenia do indywidualnych potrzeb zamawiającego. Ze względu na funkcjonalność tego rozwiązania i niskie koszty budownictwo kontenerowe coraz częściej staje się alternatywą dla budownictwa tradycyjnego.

Kontener usługowy – zastosowanie

Kontener usługowy może być w pełni przystosowany do różnego rodzaju działalności. Tego rodzaju konstrukcje wykorzystuje się m.in. jako:

  • lokale gastronomiczne,
  • punkty handlowe,
  • szeroko pojęte punkty usługowe,
  • obiekty wystawiennicze i targowe,
  • biura (stałe lub tymczasowe),
  • sale konferencyjne,
  • zaplecze socjalne,
  • zaplecze sanitarne,
  • kasy biletowe,
  • stróżówki.

Nowoczesne kontenery są wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje i udogodnienia – m.in. wentylację, ogrzewanie, klimatyzację, oświetlenie LED czy internet. Mogą mieć też pełen węzeł sanitarny i być podłączone do wodociągów oraz kanalizacji lub funkcjonować niezależnie dzięki zbiornikom na wodę i nieczystości. Wewnętrzne wyposażenie, układ pomieszczeń czy rozmieszczenie okien i drzwi również mogą być dobrane indywidualnie. Dzięki temu kontenery usługowe są tak praktyczne i wszechstronne.

Dlaczego warto wybrać kontener usługowy?

Wszechstronność to jednak nie jedyna zaleta kontenerów usługowych. Warto również zwrócić uwagę na ich pozostałe zalety, wśród których trzeba wymienić:

  • modułowość – możliwość dowolnego łączenia ze sobą oraz łatwość rozbudowy istniejącego lokalu o dodatkową powierzchnię;
  • mobilność – łatwość przeniesienia w inne miejsce, co ułatwia np. prowadzenie biznesu sezonowego lub dostosowanie się do nowych tendencji rynkowych;
  • łatwość budowy – produkcja kontenera zajmuje kilka tygodni, a jego postawienie nawet jeden dzień; cała procedura nie wymaga też formalności (brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę);
  • możliwość zakupu lub wynajmu – co ułatwia przedsiębiorcom planowanie budżetu i wybór optymalnego pod względem finansowym rozwiązania.

Nowoczesny kontener usługowy doskonale spisze się jako alternatywa do „pełnoprawnego” lokalu w większości branż i modeli biznesowych. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane dla nowych i mniejszych firm, chociaż zalety kontenerów ułatwiają też rozbudowę biznesu.

Kontener a lokal usługowy – co jeszcze warto wiedzieć?

Warto pamiętać, że pełnoprawny lokal usługowy zwykle prezentuje się bardziej prestiżowo niż kontener. Dlatego może to być jedyne odpowiednie rozwiązanie dla niektórych typów biznesu. Jeśli zależy Ci na maksymalnie profesjonalnym wizerunku, a Twoją grupą docelową są klienci z grubymi portfelami, kontener może nie być wystarczająco reprezentatywny na lokal usługowy. Z powodzeniem możesz w nim jednak zorganizować biuro lub zaplecze socjalne.

Kontenery usługowe zwykle są znacznie tańsze od lokali, choć ich ceny bywają zróżnicowane. Najwięcej zależy od wymiarów oraz wyposażenia kontenera. Typowe rozwiązania zwykle są łatwiej dostępne i tańsze. Jeśli zależy Ci na niestandardowych opcjach, cena zwykle będzie wyższa, a czas oczekiwania dłuższy. Ogromnym atutem jest jednak możliwość idealnego dopasowania kontenera usługowego do indywidualnych potrzeb.

Zanim zdecydujesz się na biznes w kontenerze, upewnij się jednak, że masz odpowiednie miejsce do postawienia konstrukcji. Kontener można postawić bez pozwolenia na budowę na terenie własnym lub dzierżawionym, o ile nie zabraniają tego szczególne przepisy.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?