Kiedy przydaje się dekanter do wina?
Data publikacji 11 października 2022Wiele osób chętnie sięga po wino czerwone lub białe. Są też tacy, którzy zaczynają się specjalizować w rozpoznawaniu trunków, chętnie je degustują oraz szukają najlepszych roczników do domowych piwniczek. Jest oczywiście w tym dużo radości, a sam fakt, że do białego wina wybiera się inne kieliszki niż do czerwonego, trzeba zadbać o temperaturę oraz oczywiście odpowiednie jedzenie już sprawia, że serwowanie urasta niemal do rangi sztuki kulinarnej.
Jaki efekt można uzyskać poprzez przelanie wina?
Warto pamiętać, że wina czerwone i białe żyją – rozwijają się, wzrastają i umierają. Ten proces może trwać wiele lat, a ten czas zazwyczaj trunek spędza w butelce lub beczce. Wiele różnych czynników będzie więc wpływać na to, jaka będzie budowa, aromaty, intensywność i finalny smak czerwonego wina. Pojawiają się też osady, zapachy, które mogą zakłócić degustację trunku i choć te zmiany nie są dla niego szkodliwe, ani nie bywają groźne dla amatorów alkoholu, to jednak może się okazać, że dana propozycja po prostu będzie mniej smaczna. Wówczas doskonałym rozwiązaniem może być dekantacja wina. To proces polegający na przelaniu trunku z butelki do karafki. Dzięki temu można się pozbyć osadów charakterystycznych dla starszych alkoholi. To także idealna metoda na napowietrzanie wina. Ten proces będzie szczególnie dobry w przypadku trunków długo zamkniętych, o wysokiej zawartości tanin i krzepkich. W Efekcie dekantacji wina uzyskuje się łagodniejszy smak oraz uwalnia się nagromadzone przez lata zapachy. Niewątpliwie profesjonalne serwowanie wina wymaga znajomości tej techniki.
Zasady podawania czerwonego i białego wina
Dla miłośnika wina wiedza na temat tego, jak poprawić jego smak, kolor i zapach wydaje się być kluczowa. Bo przecież w ten właśnie sposób można delektować się smakiem najlepszych alkoholi, a także odkrywać nowe tereny, bo przecież ilość butelek z propozycjami z różnych krajów, trunków uzyskiwanych z rozmaitych szczepów i w odmiennych winnicach nie brakuje. Tym samym dekanter do wina jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego amatora dobrego smaku. Oczywiście, by uzyskać odpowiedni efekt, należy przestrzegać kilku zasad. Kształt karafki pozwala uzyskać wyjątkowy aromat, ale czynności związane z dekoracją wina trzeba przeprowadzić bardzo ostrożnie. Zbyt intensywne napowietrzenie może bowiem dawać efekty przeciwne od zamierzonych.
Jak poprawić smak czerwonego wina?
Ci wszyscy, którzy zastanawiają się, jak dekantować wino, powinni wiedzieć, że ten alkohol wymaga uważności. Oczywiście sama elegancka karafka też staje się pewnym elementem rytuału. Cały proces należy zacząć od nalewania wina białego lub czerwonego do kieliszka. Po prostu trzeba spróbować, czy wymaga ono dekantacji. W kolejnym kroku konieczne będzie powolne przelanie wina do karafki po ściankach. Wówczas doskonale napowietrza się płyn, można zniwelować gorzki smak oraz ujednolicić kolor. Warto więc w czasie przelewania obserwować, czy pojawiać się będą osady i jak będzie się zmieniać barwa alkoholu.
Warto pamiętać o tym, że dekantację zawsze wykonuje się przed serwowaniem wina, a sama konsumpcja musi odbywać się na bieżąco. Wynika to z faktu, że dalsze napowietrzanie nie będzie wpływać na jakość win ani ich smak. Szczególną uwagę trzeba również zwrócić na to, jaki kształt mają karafki dekantacyjne. Różnorodne propozycje ma na przykład Galeria Limonka. I choć zwrócimy z pewnością uwagę na designerskie rozwiązania, to nie wszystkie one będą się finalnie sprawdzać na przykład przy winach czerwonych. Warto również pamiętać o tym, że obecnie alkohole nie wymagają dekantacji, więc ten proces najczęściej przeprowadza się w przypadku, gdy wina białe lub czerwone są po prostu bardzo stare.
Najlepsze wina czerwone
Dobra karafka do dekantacji musi mieć szeroką szyjkę oraz podstawę. Nie da się również ukryć, że jest ważną ozdobą eleganckiego stołu i świadectwem, że mamy świadomość tego, w jaki sposób serwuje się wino.
Kupowanie wina wymaga znajomości etykiety. Tu czytanie jest bardzo istotne i każdy miłośnik dobrych alkoholi powinien pamiętać o tym, że nie ma dróg na skróty w tej materii. Przelanie trunku z butelki do karafki może dodatkowo poprawić tak istotny smak i wpływa na jego napowietrzanie tuż przed nalaniem do kieliszka.
Dekantacja pierwotnie oddzielała wino od osadu. Teoretycznie tego typu zabiegi przy współczesnej produkcji nie powinny być konieczne, ponieważ obecnie alkohole poddaje się filtracji i sklarowaniu. W każdej butelce znajdować się więc powinien więc tylko doskonałej jakości wino. Natomiast pływające cząsteczki zdarzają się przypadku trunków naturalnych, które powstają na bazie tradycyjnych metod. Poza tym to charakterystyczna cecha postarzanych win czerwonych. Warto więc butelkę ustawić w pozycji pionowej na kilka godzin przed podaniem, a wówczas osady opadną na jej dno. Podobnie zadziała także karafka, a samo przelanie złagodzi intensywne taniny, pozwoli wydobyć z trunku najlepsze aromaty i napowietrza alkohol, co sprawi, że będzie on zdecydowanie lepszy.