Komputery i Technologia

Kable audio – rodzaje

Kable audio – rodzaje

Transmisja sygnału dźwiękowego jest bardzo istotna jeżeli chcemy cieszyć się pełnią dźwięku bez jakichkolwiek zakłóceń. Z tego powodu, do osiągnięcia tego celu wykorzystuje się różnorodne okablowanie i złącza. Chcąc zyskać jak najlepszy efekt, wykorzystanie jednej technologii, jak kable koncentryczne, może okazać się nieskuteczne. Z tego powodu, warto wiedzieć jakie są rodzaje złącz i do czego je użyć.

Kable audio, dlaczego są tak istotne?

Jak już wspomniano, dla wielu osób jakość dźwięku wydobywającego się z ich sprzętu audio jest bardzo istotna. Nie chodzi jedynie o głośność, ale przede wszystkim o jakość. Osoby lubiące słuchać muzyki cenią sobie odkrywanie nowych smaczków swoich ulubionych piosenek, a to można osiągnąć poprzez zastosowanie wysokiej jakości kabli.

Jakie są rodzaje kabli audio?

Jednym z najczęściej stosowanych złączy w świecie audio, jest złącze jack ¼”. Jest to złącze znane bez wątpienia każdemu, przynajmniej do niedawna, ponieważ jest wykorzystywane w różnego rodzaju słuchawkach czy głośnikach przewodowych. Obecnie, szybko rozwijająca się technologia słuchawek bezprzewodowych sprawia, że złącze jack może powoli zanikać, jednak osoby ceniące sobie dobrą jakość dźwięku zostaną raczej przy standardowych rozwiązaniach, a jednym z nich jest właśnie popularny jack.

Kolejnym często wykorzystywanym typem złącza audio jest gniazdo XLR. Jedną z największych zalet tego złącza jest niska podatność na zakłócenia oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem jest to, że bardzo rzadko dochodzi do wypięcia kabla. To czyni je jednym z najpopularniejszych rozwiązań estradowych. Złącze występuję również w wersji do przesyłania sygnału cyfrowego. Jest to standard posiadający definicję prawego oraz lewego kanału. Jest to standard bardzo odporny na zakłócenia.

Złącze RCA to popularne „Cinche”. Jest to jeden z najstarszych rodzajów złącz występujących w przemyśle audio. Są najczęściej spotykane w różnorodnych sprzętach domowych. Złącze wykorzystuje centralny pin sygnałowy, wyposażony również w masę otaczającą pin z zewnątrz. Jest to przykład wtyczki koncentrycznej, gdyż jej elementy leżą we wspólnej osi.  Złącze te wciąż jest wykorzystywane w domowych sprzętach audio, jednak coraz rzadziej stosuje się je w przypadku sprzętu profesjonalnego.

Podsumowując, istnieje wiele różnorodnych typów złączy audio. Każde z nich posiada swoje zastosowanie, jednak główny cel jest zawsze ten sam – dostarczenie najwyższej jakości dźwięku do odbiorcy. Tym samym, warto pamiętać, że niektóre z tych złącz są wykorzystywane nie tylko w przypadku sprzętu audio. Kable audio, tak samo jak kable ethernet czy kable kontrolno – pomiarowe, mogą być wykorzystywane podczas konstrukcji maszyn przemysłowych oraz urządzeń elektrycznych, szczególnie kiedy jest to zaawansowany technologicznie system.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.