FCG

komputer do obróbki zdjęć
Dom i wnętrze

Jakiego komputera potrzebuje grafik?

Fotografia już dawno przestała być tylko pasją, stała się dla wielu źródłem dochodów i to niemałych. Za samą sesję ślubną można szybko zarobić sporo pieniędzy, możliwości zarobkowe są w przypadku tego zawodu praktycznie nieograniczone. Zrobienie profesjonalnego zdjęcia to jedno, ale bardzo ważna jest jego obróbka, do czego potrzebny będzie już dodatkowy sprzęt. Laptop do obróbki zdjęć i dedykowane oprogramowanie sprawią, że efekt końcowy będzie jeszcze lepszy niż oryginalna fotografia w wersji raw. Zdjęcie jest w stanie zrobić każdy, ale obróbka grafiki to już większe wyzwanie.

Jak wybrać odpowiedni komputer do obróbki zdjęć?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki powinien być komputer/laptop do obróbki zdjęć, aby uzyskać jak najlepsze efekty i ułatwić sobie pracę. Najpierw trzeba zdecydować się na wybór konkretnego rodzaju urządzenia. Nie zawsze laptop będzie najlepszym rozwiązaniem, nadal często wybierany jest komputer dla grafika. W przypadku urządzenia stacjonarnego można mówić o większej wygodzie pracy, jeśli używa się go w jednym miejscu. Zwykle jest to też tańsza opcja w porównaniu z laptopem o podobnych parametrach technicznych. Graficy nadal bardzo chwalą sobie pracę na komputerze stacjonarnym ze względu na lepszą ergonomię, ekran znajdujący się na wysokości wzroku i osobną klawiaturę. Minusem będzie natomiast brak mobilności, dlatego jeśli komuś zależy na łatwym przenoszeniu urządzenia, lepszy będzie laptop dla grafika. W przypadku częstych wyjazdów jest to idealne rozwiązanie, można używać sprzętu w dowolnym miejscu, nie zajmuje wiele miejsca. Dobrej jakości laptop jest stosunkowo drogi, trzeba liczyć się z mniejszym ekranem, nisko położonym, tuż nad wbudowaną klawiaturą. Jeśli ktoś pracuje głównie w domu lub biurze, czyli ma wytyczone stanowisko pracy, to najlepszym rozwiązaniem jest komputer stacjonarny. Z kolei grafikom często podróżującym, ceniącym sobie mobilność, polecić można laptopa do obróbki zdjęć. Będzie można pracować na nim, będąc w kawiarni, jadąc pociągiem itd.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze komputera dla grafika?

Jest wiele kwestii, na które powinno się zwrócić uwagę przy wyborze komputera do obróbki zdjęć, a jednym z najważniejszych elementów będzie mocny procesor. Praca z grafiką jest mocno obciążająca dla komputera, wiąże się z mnogością zadań obliczeniowych. Jeżeli wszystko ma przebiegać sprawnie i szybko, to potrzebny będzie dobrej jakości sprzęt. Świetnym wyborem jest urządzenie z sześcio- i ośmiordzeniowym procesorem, z dwunastoma lub szesnastoma wątkami. Zaleca się postawić na Intel Core i7, ewentualnie na AMD Ryzen 7. Na uwadze trzeba mieć także takowanie – im większe, tym lepiej, szczególnie przy dużym obciążeniu. Jeśli ma się więcej pieniędzy do zainwestowania i wyższe wymagania, to można oczywiście zdecydować się na zakup procesora Intel z serii 9 Extreme, z osiemnastoma czy nawet trzydziestoma sześcioma wątkami. Przy wyborze komputera do obróbki zdjęć ważne jest to, aby miał dużą ilość pamięci RAM, optymalna będzie 32 GB, ale zawsze można kupić już na zapas 65 GB. Do obsługiwania programów graficznych minimalną pamięcią RAM jest 8 GB.

Potrzebne będą też szybkie dyski SSD, które przyspieszają tempo pracy i poprawiają jej komfort. Istotna jest oczywiście wydajna karta graficzna, przede wszystkim UHD, nVidia Quadro. Nie można zapomnieć o efektywnym chłodzeniu, bo obróbka zdjęć mocno obciąża urządzanie, przez co zaczynają się nadmiernie nagrzewać podzespoły. Wystarczające powinno być już chłodzenie powietrzem, ale zdecydowanie efektywniejsze jest chłodzenie płynem. Niezbędna będzie wysokiej jakości płyta główna, na uwadze trzeba mieć też dostępne złącza. Grafik potrzebuje również funkcjonalnej klawiatury, ergonomicznej, najlepiej podświetlanej. Kolejną kwestią jest wydajna bateria o dużej pojemności. Jeżeli ktoś zajmuje się obróbką zdjęć profesjonalnie, to warto zainwestować w przenośną stację roboczą.

Dobry monitor do obróbki zdjęć, czyli jaki?

Każdy grafik potrzebuje dobrej jakości monitora do obróbki zdjęć, jest to jedno z najważniejszych narzędzi do pracy zaraz po komputerze. Przy zakupie powinno się mieć na uwadze matrycę w monitorze, która wpływa na jakość wyświetlanego obrazu. Najlepszym wyborem będzie matryca IPS z szerokimi klatkami widzenia, wyraźnym kontrastem, nachylonymi i wyrazistymi barwami. Na uwadze trzeba mieć też kalibrację i przestrzeń barw, czyli jak najlepsze odwzorowywanie kolorów i jak najszerszą przestrzeń barw Adobe RGB. Duże znaczenie ma przekątna ekranu i rozdzielczość monitora. Optymalny będzie model z przekątną co najmniej 24” i rozdzielczością Full HD. Jeszcze lepsze efekty można uzyskać przy przekątnej 32” i 4K. Jeszcze większy komfort pracy uzyskuje się w przypadku monitora z zakrzywionym ekranem. Zobacz więcej na: https://fcg.com.pl/znaczenie-kolorow-w-marketingu-na-co-zwrocic-uwage/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *