Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie gorączka

Jak zbić gorączkę – 5 domowych sposobów

Data publikacji 29 stycznia 2021

Gorączka jest reakcją obronną organizmu na chorobotwórcze drobnoustroje. Znacznie podwyższona temperatura ciała może być objawem infekcji, na przykład zakażenia wirusem grypy. Kiedy termometr wskazuje wartości powyżej 38,5°C, należy zbić gorączkę, by nie zagrażała organizmowi. Poznaj domowe sposoby na obniżenie podwyższonej temperatury ciała.

Zimne okłady

Aby zbić gorączkę, warto przykładać do skóry chorego zimne okłady. Dzięki zabiegom krew przepływająca w okolicy kompresu ochładza się, co prowadzi do spadku temperatury ciała. Do przygotowania okładów potrzebny jest ręcznik zmoczony w zimnej wodzie. Można też zawinąć kostki lodu w bawełnianą pieluszkę. Zimne okłady przykłada się do czoła, karku, pach i pachwin. Dobrym pomysłem będzie też owijanie łydek naprzemiennie zimnym i mokrym, a później suchym ręcznikiem.

Chłodzące kąpiele

Innym domowym sposobem na zbicie gorączki jest przygotowanie zimnej kąpieli. Woda powinna mieć temperaturę niższą od ciała chorego o 2-3°C. W innym wypadku mogłoby dojść do szoku. Warto wykonywać 2 chłodzące kąpiele dziennie. Metoda jest skuteczna, ale część osób mogą zniechęcić do niej nieprzyjemne doznania. Chociaż nie wykorzystuje się lodowatej wody, różnica temperatur wciąż bywa mocno odczuwana.

Zimne kąpiele, podobnie jak chłodne okłady wspierają działanie środków farmakologicznych. W przypadku wysokiej gorączki wskazane są leki przeciwgorączkowe, które obniżają temperaturę ciała do bezpiecznego poziomu. Jeśli organizm słabo reaguje na przyjmowane dawki lekarstw, okłady i kąpiele mogą przynieść pozytywny rezultat. Domowe sposoby na zbicie gorączki nie powinny jednak zastępować środków farmakologicznych, gdy wysoka temperatura zaczyna stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Napary i herbatki na gorączkę

Naturalnym mechanizmem walki z podwyższoną temperaturą jest intensywne pocenie. Aby wzmocnić ten proces, należy dostarczać organizmowi dużych ilości wody – nawet 3 litry na dobę. W nawadnianiu ciała mogą przydać się herbatki i ziołowe napary. Najlepiej sięgnąć po rośliny o działaniu napotnym – owoce malin i jeżyn, kwiat lipy, szałwię, krwawnik, korę wierzby, wiązówkę błotną i sok z czarnego bzu. Można dodać do herbaty również syrop z sosny łagodzący gorączkę i kaszel oraz dostarczający witaminę C.

Miód

Miód słynie z prozdrowotnych właściwości, dlatego od wieków wykorzystuje się go w medycynie ludowej. Zasłynął przede wszystkim jako naturalny środek przeciwbakteryjny. Miód wykazuje również działanie przeciwgorączkowe. Najlepiej w zbijaniu gorączki sprawdza się miód lipowy. To znakomity środek napotny. Warto dodać 2 łyżki miodu do letniej wody lub herbaty i wypić mieszankę. Trzeba pamiętać, by płyny nie miały zbyt wysokiej temperatury – mogłaby ona zniwelować prozdrowotne właściwości słodkiej substancji. Innym tradycyjnym napojem przeciwgorączkowym przygotowywanym w polskich domach jest ciepłe mleko z czosnkiem.

Wypoczynek

Sprawdzonym sposobem na zbicie gorączki i skuteczniejszą walkę z infekcją jest odpoczynek w łóżku. Spokojny czas spędzony w komfortowych warunkach wzmacnia organizm. W przypadku infekcji najlepiej zostać w domu i ograniczyć wysiłek do minimum. Wskazany jest sen i relaks. Podczas choroby nie należy nadrabiać zaległej pracy ani sprzątać. Aby obniżyć gorączkę i poczuć się lepiej, trzeba dużo odpoczywać. Wszelkie zajęcia powinny poczekać do momentu, kiedy stan chorego ulegnie poprawie.

Domowe sposoby na zbicie gorączki pomagają naturalnie wzmocnić organizm i wesprzeć go w walce z infekcją. Jeżeli temperatura nie przekracza 39°C, zamiast przyjmować leki, można poprzestać na piciu ziołowych herbat, zimnych okładach i innych wyżej opisanych metodach. Jeśli jednak gorączka jest wysoka i zaczyna stwarzać zagrożenie dla zdrowia, należy niezwłocznie sięgnąć po środki farmakologiczne. Ich działanie mogą wesprzeć dodatkowo domowe sposoby. Jeżeli gorączka utrzymuje się przez kilka dni, koniecznie trzeba udać się do lekarza w celu ustalenia dalszego postępowania.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?