Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle czyszczenie biżuterii

Jak wyczyścić pozłacaną biżuterię?

Data publikacji 18 lipca 2022

Złoto od stuleci kojarzy się z wysokim statusem, elegancją i szykiem. Nie dziwi zatem, że decydując się na zakup biżuterii, wybieramy głównie produkty w kolorze złotym. Niestety, podczas intensywnego użytkowania pozłacana biżuteria może ulec zabrudzeniu. Istnieje jednak wiele sposobów, które pozwolą na przywrócenie pierwotnego wyglądu i blasku pozłacanym łańcuszkom, bransoletkom, pierścionkom czy kolczykom.

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia pozłacanej biżuterii

Na rynku, dostępnych jest wiele specjalistycznych produktów, które ułatwiają czyszczenie pozłacanej biżuterii. Wystarczy zanurzyć ją w specjalnym środku. Trzeba jednak pamiętać, że biżuterię moczy się w nim tylko przez krótką chwilę, a następnie trzeba ją dokładnie opłukać oraz wysuszyć. Zbyt długa „kąpiel” w preparacie może zniszczyć pozłacany łańcuszek ze stali chirurgicznej, bransoletkę, pierścionek czy kolczyki. Jeżeli nie czujemy się na tyle pewnie, aby samemu wyczyścić pozłacaną biżuterię, możemy oddać ją do czyszczenia w ręce specjalisty – jubilera. Wówczas zmniejsza się ryzyko, że biżuteria w procesie czyszczenia ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu.  

Czyszczenie pozłacanej biżuterii domowymi sposobami

Pozłacaną biżuterię można wyczyścić poprzez delikatne pocieranie jej powierzchni miękką szmatką lub szczoteczką. Kluczowa jest tutaj subtelność ruchów, gdyż działając zbyt agresywnie lub używając twardych oraz ostrych czyścików można porysować złotą powłokę biżuterii i tym samym ją zniszczyć. 

W czasie czyszczenia można sięgnąć po dodatkowe specyfiki, które wytwarza się z produktów obecnych w każdej kuchni – drugim z domowych sposobów na wyczyszczenie pozłacanej biżuterii jest sporządzenie ciepłego roztworu z płatków mydlanych, sody oczyszczonej albo amoniaku. Biżuterię zanurzamy w gotowej mieszance, wstrząsamy, a następnie dokładnie osuszamy. 

Roztwór ze spirytusu jako środek do czyszczenia biżuterii

Kolejnym roztworem, do którego można włożyć biżuterię, jest spirytus denaturowany. Istotne jest, aby nie przetrzymywać w nim zbyt długo przedmiotów. Po wyciągnięciu trzeba wypolerować delikatnie powierzchnię miękką ściereczką lub szczoteczką. Jeśli mamy do czynienia z naprawdę mocnymi zabrudzeniami, wówczas pozłacaną biżuterię można przecierać szmatką zanurzoną uprzednio w roztworze soli kuchennej z odrobiną soku z cytryny. 

Kolejnym ze sposobów pozbycia się zanieczyszczeń na pozłacanej biżuterii jest polerowanie jej za pomocą pasty do zębów i miękkiej ściereczki. Istotne jest to, aby pasta miała gładką konsystencję i nie porysowała powierzchni łańcuszka czy innego elementu biżuteryjnego.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?