Jak używać farb plakatowych?
Data publikacji 28 grudnia 2022Farby plakatowe inaczej zwane temperami charakteryzują się gęstą konsystencją i mają bardzo dobre właściwości kryjące. Są jednymi z najpopularniejszych produktów, jakie wykorzystywane są podczas zajęć plastycznych w szkole. Ze względu na łatwość stosowania nie wymagają od użytkownika specjalnych umiejętności i mogą być z powodzeniem wykorzystywane nawet przez najmłodsze dzieci. Najczęściej spotykane są farby w małych plastikowych pojemniczkach lub tubkach. Dzięki dostępności i niskiej cenie świetnie nadają się do nauki malarstwa.
Dla kogo przeznaczone są farby plakatowe?
Farby plakatowe są nietoksyczne i bezpieczne, dlatego tak chętnie wykorzystywane są przez dzieci do wykonywania prac plastycznych. Do ich nakładania można użyć nawet dłoni, ryzyko podrażnienia jest niewielkie i łatwo je z nich zmyć. Są nieodłącznym elementem wyposażenia ucznia, ale stosuje się je z powodzeniem już w przedszkolach. Można ich używać na wielu powierzchniach. Najczęściej wykorzystuje się je do tworzenia prac plastycznych na papierze. Dzięki konsystencji gwarantującej dobre krycie można malować nimi również drewno, ceramikę oraz szkło. Ze względu na łatwość stosowania farby plakatowe służą też początkującym artystom. Każdy błąd jest łatwy do naprawienia lub zakamuflowania. Farby w szybki sposób można zmyć z powierzchni przypadkowo zabrudzonych podczas malowania, nie powodując trwałych zniszczeń.
Jak korzystać z farb plakatowych?
Używanie farb plakatowych jest czynnością nieskomplikowaną. Na początek wystarczy kartka papieru, dobry pędzelek i kubek z wodą do rozcieńczania. Można malować również na brystolu lub tekturze. Warto zacząć od wykonania szkicu ołówkiem lub nawet kredką. Krycie, jakie zapewnia farba, jest wystarczające, aby schować wcześniej wykonany zarys. Nie należy obawiać się błędów, można naprawić je w łatwy sposób poprzez nałożenie kolejnej warstwy.
Ważne jednak jest, żeby uważać z ilością używanej do rozcieńczania wody. Zbyt rzadka i mokra farba może spowodować odkształcenie papieru i zniszczyć obrazek. Warto wiedzieć, że malowanie plakatówkami rozpoczynamy od nałożenia barw ciemniejszych, a dopiero potem dodajemy odcienie jaśniejsze. Przy tworzeniu prac plastycznych nie ma przeszkód, aby mieszać różne techniki. Ciekawy efekt uzyskać można przez połączenie farb plakatowych i akwareli, pasteli, akryli, a nawet tuszu.
Akcesoria pomocne w malowaniu
Dostępne w sprzedaży farby plakatowe najczęściej spotkać można w gotowych zestawach, w pojemniczkach szklanych lub plastikowych, albo w tubkach. Skomponowane są w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi korzystanie z wielu odcieni. Farby to podstawa, ale równie ważne jest dobranie odpowiednich akcesoriów. Warto zaopatrzyć się w dobry pędzelek, najlepiej z naturalnego włosia, chociaż sprawdzi się też taki z syntetycznej szczeciny. Świetnym pomysłem jest zakup całego kompletu. W ten sposób można korzystać z pędzli różnej wielkości w zależności od potrzeby. Niemniej ważnym jest wybór papieru do malowania. Zwykły w postaci kartek pewnie nie spełni oczekiwań, ponieważ jego grubość może okazać się niewystarczająca. Taki materiał w zetknięciu z wodą zacznie się wyginać i deformować. Najlepiej zakupić specjalny chłonny papier, nadający się do farb wodnych w sklepie z artykułami dla plastyków. W ostateczności do malowania nada się również arkusz brystolu, kawałek kartonu lub tektury. Najważniejsze są chęci i prostota, dzięki którym z powodzeniem można stać się artystą.