FCG

Jak urządzić mały przydomowy ogródek?
Dom i wnętrze

Jak urządzić mały przydomowy ogródek?

Każdy ogród, nawet ten najmniejszy, można urządzić w taki sposób, by stał się naturalną dodatkową strefą wypoczynkową. Ogromnym błędem byłoby pozostawienie działki pustej. Czas spędzony na świeżym powietrzu jest bowiem dla ludzi najbardziej wartościowy. Kontakt z naturą automatycznie poprawia nastrój, daje sporo motywacji i chęci do działania, a przy tym pozwala spojrzeć na życie z pewnego dystansu i zmusza do refleksji nad prawdziwymi wartościami. W jaki sposób zaaranżować jednak tak wysublimowaną strefę rekreacyjną, jeżeli ogród ma naprawdę nietypowo mały rozmiar? Jedynym na to sposobem jest wyzwolenie własnej kreatywności. Dobry pomysł to połowa sukcesu!

Jak urządzić mały przydomowy ogródek?

Zaprojektowanie i utworzenie przydomowego ogrodu to poważna inwestycja, potrafiąca pochłonąć ogromną ilość pieniędzy. Wydatków nie da się uniknąć nawet w przypadku najmniejszych działek. Niezależnie od tego, jaki ma ona rozmiar, trzeba najpierw wyrównać jej powierzchnię, potem obsadzić ją trawą, następnie uzupełnić dodatkową roślinnością, a dopiero na samym końcu wyposażyć ją w meble i inne elementy uprzyjemniające wypoczynek. Wysokie koszty całego przedsięwzięcia skłaniają niektórych ludzi do wieloletniego aranżowania ogrodów. Najpierw zajmują się oni ich małym fragmentem, by krok po kroku iść coraz dalej i dopiero po paru miesiącach, a czasem nawet i latach, osiągnąć upragniony efekt. Istnieje natomiast kilka takich sposobów, które pozwalają obniżyć wydatki nawet o połowę! Czasem wystarczy zastąpić po prostu klasyczny bruk znacznie tańszym żwirem – poszukać ekonomicznych alternatyw dla luksusowych wyrobów.

Bo ekskluzywne wyroby wbrew pozorom nie muszą być drogie

Bo ekskluzywne wyroby wbrew pozorom nie muszą być drogieKażdy sam decyduje o tym, ile za nie zapłaci. W przypadku małych ogrodów nie warto natomiast zgadzać się na kompromisy pod względem jakości i wyglądu. O ile kiepski plastikowy stół mógłby nawet nie zostać zauważony na tle ogromnej działki, tak z racji swojego rozmiaru w małym ogródku stanie się centralnym punktem aranżacji, więc jeśli nie będzie prezentować się dobrze, obniży wygląd całego projektu. A luksus rzeczywiście bywa tani. Zaoszczędzić da się już w momencie wyrównywania struktury działki.

Zamiast wywozić z niej niepotrzebną ilość ziemi czy piasku, lepiej ukształtować sypki materiał i stworzyć z niego delikatne wzniesienia. Ziemiste skarpy to taka ciekawsza alternatywa dla standardowych schodów. Usypane tuż przy tarasie, pozwolą bez trudu się na niego dostać i z niego zejść, a przy okazji efektownie go ozdobią. Nie są to często spotykane dekoracje, dlatego można je uznać za coś niepowtarzalnego. Innym sposobem na zaoszczędzenie jest zastąpienie luksusowych mebli rattanowych tymi wykonanymi z tworzyw sztucznych. Coraz lepiej się one sprawdzają! Ich jakość naprawdę zasługuje na uznanie.

Każdy sam decyduje o tym, ile za nie zapłaci. W przypadku małych ogrodów nie warto natomiast zgadzać się na kompromisy pod względem jakości i wyglądu. O ile kiepski plastikowy stół mógłby nawet nie zostać zauważony na tle ogromnej działki, tak z racji swojego rozmiaru w małym ogródku stanie się centralnym punktem aranżacji, więc jeśli nie będzie prezentować się dobrze, obniży wygląd całego projektu. A luksus rzeczywiście bywa tani. Zaoszczędzić da się już w momencie wyrównywania struktury działki.

Zamiast jednak samodzielnie głowić się nad aranżacją małego ogrodu, lepiej od razu poszukać inspiracji, których w świecie Internetu zdecydowanie nie brakuje. Niektóre artykuły poradnikowe tłumaczą dosłownie krok po kroku, jak przygotować zabójczo piękny mały ogródek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *