Jak robić zdjęcia telefonem z rozmytym tłem? Podpowiadamy!
Data publikacji 13 lipca 2020Efekt bokeh, czyli rozmyte tło fotografii, to jeden z najmodniejszych trendów ostatnich miesięcy. Dzięki manipulacji ostrością, możemy lepiej uwypuklić główne elementy zdjęcia, dlatego coraz więcej osób chce korzystać z tego efektu. Jak robić zdjęcia z rozmytym tłem? Wszystko, co musisz wiedzieć, opisaliśmy w trzech krokach.
1. Wybierz odpowiedni sprzęt
Na rynku smartfonów istnieją urządzenia określane jako „fotograficzne” – to telefony ze szczególnie dobrze dobranymi elementami optycznymi i oprogramowaniem do przetwarzania zdjęć. Każdy z nich poradzi sobie z tym zadaniem. W przypadku produktów Apple, takich jak nowe iPhone 11 czy iPhone SE, bokeh jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy wybrać tryb portretowy i zacząć próbować. Analogiczne zadziała to we flagowych urządzeniach z Androidem, np. Samsungu Galaxy S20. Najdroższe urządzenia z górnej półki to konstrukcje wyposażone w wiele aparatów, które potrafią nie tylko rozmyć tło zdjęcia, ale również nakręcić film wideo z efektem bokeh. Niestety takie smartfony kosztują sporo. Zanim zdecydujemy się na ich zakup, warto zobaczyć, jakie są alternatywy, jeżeli zależy nam na rozmytym tle, a nie chcemy wydać znacznej sumy pieniędzy.
2. Wybierz ujęcie
Nie jest tajemnicą, że rozmyte tło najlepiej sprawdza się na fotografiach przedstawiających ludzi. Przykładowo, iPhone SE, mimo że nie jest to drogi smartfon, dobrze sobie radzi z portretami ludzi, ale już nie psów czy owoców. Dzieje się tak, ponieważ rozmyte tło jest efektem działania oprogramowania, a nie samego sprzętu. Efekt bokeh po prostu cieszy oko tylko w przypadku klasycznych portretów. Nieco gorzej jest w przypadku ujęć, gdzie ludzi nie ma, a algorytmy sztucznej inteligencji są mniej przydatne. Jeżeli fotografujemy przeważnie ludzi, nie mamy się czym przejmować.
3. Znajdź dodatkową aplikację
Jeżeli jednak robimy zdjęcia nie tylko ludziom, warto rozejrzeć się za aplikacją, która rozszerzy możliwości aparatu. Na szczęście takich możliwości jest, co najmniej, kilka. Najpopularniejszą wydaje się Halide Camera. Kupując ją w App Store za niecałe 30 złotych, uzyskujemy piękne rozmyte tło w niemal każdych warunkach. To niewielka kwota, aby zamienić, niedrogi przecież telefon, taki jak iPhone SE, w fotograficznego smartfona. Również w telefonach z Androidem możemy zainstalować analogiczne aplikacje. W Google Play znajdziemy godne polecenia rozwiązania służące do rozmywania tła, np. Bokeh (Background defocus), DSLR Image Blur czy Bokeh Effect. Pozwalają one zamienić nawet nieco tańsze smartfony w narzędzia do robienia efektownych zdjęć.