Zdrowie i Uroda

Jak prawidłowo natłuścić cerę i dlaczego powinno się to robić?

Jak prawidłowo natłuścić cerę i dlaczego powinno się to robić?

Cera sucha i przesuszona wymaga nie tylko odpowiedniego nawilżenia, ale również odbudowania płaszcza lipidowego, który stanowi jej naturalną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni krem natłuszczający i jakie powinien zawierać składniki, by zregenerować i odżywić skórę oraz wspomóc jej regenerację.

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry i dlaczego jest tak ważna?

Nasza skóra składa się z kilku warstw. Naskórek ma bezpośredni kontakt z czynnikami zewnętrznymi takimi jak zanieczyszczenia powietrza i warunki atmosferyczne, dlatego bardzo ważne jest to, aby był w dobrej kondycji. Funkcję ochrony skóry pełni tak zwany płaszcz hydrolipidowy, czyli naturalny film na powierzchni naskórka, który zbudowany jest z lipidów oraz substancji wydzielanych przez skórę. Jest on bardzo ważny, ponieważ zabezpiecza skórę przed utratą wody i stanowi naturalny filtr ochronny nieprzepuszczający szkodliwych substancji w głąb skóry. Chroni ją przed podrażnieniami, alergenami i drobnoustrojami, które mogą powodować stany zapalne.

Czego potrzebuje cera sucha?

Suchą i przesuszoną cerę dość łatwo rozpoznać – skóra staje się wówczas szorstka, jest bardziej podatna na podrażnienia, traci jędrność i sprężystość, może też powodować uczucie swędzenia i ściągania. Powodem przesuszenia cery mogą być czynniki atmosferyczne takie jak wysokie temperatury i niska wilgotność powietrza, duże nasłonecznienie i nadmierna ekspozycja na słońce oraz wiatr, a także na przykład klimatyzacja w pomieszczeniu i samochodzie. Z suchością skóry zmaga się też wiele pań w dojrzałym wieku, co dodatkowo nasila oznaki starzenia i sprawia, że zmarszczki stają się bardziej widoczne, a cera traci sprężystość i zdrowy koloryt. Sucha skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia, ale także odbudowania warstwy lipidowej, która sprzyja zatrzymywaniu wody i zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności. Lekki krem nawilżający z kwasem hialuronowym lub witaminą C to absolutny must have, zwłaszcza na lato. Samo nawilżanie przyniesie jednak krótkotrwały efekt, jeśli jednocześnie nie zadbamy o odbudowanie warstwy lipidowej skóry.

Na co zwrócić uwagę, wybierając krem natłuszczający do cery suchej i przesuszonej?

Do cery suchej sprawdzą się kosmetyki ze składnikami aktywnymi, które wiążą wodę w głębszych warstwach naskórka i dzięki temu mają działanie silnie nawilżające. Są to na przykład kwas hialuronowy, glicerol i mocznik. Dobrze podziałają też kremy z witaminą E, która lekko natłuszcza skórę i przywraca jej sprężystość. Świetnym wyborem będzie na przykład nawilżający krem 3 w 1 Avon Care, dzięki któremu cera odzyska promienny wygląd i stanie się bardziej odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne. Do odbudowy warstwy lipidowej przydatne będą również kosmetyki z trójglicerydami i ceramidami oraz olejki przeznaczone do pielęgnacji cery suchej. Tego rodzaju produkty będą jednocześnie nawilżały i natłuszczały cerę, przywracając jej gładkość i wzmacniając jej naturalną barierę ochronną. Kremy z zawartością składników tłuszczowych świetnie sprawdzą się także jako kosmetyki okluzyjne, tworzące warstwę hamującą transpirację (parowanie) wody ze skóry. Pamiętajmy jedynie, by aplikować je w miarę potrzeby, a więc nawet kilka razy dziennie. Na noc zastosujmy natomiast bogaty krem odżywczy i regenerujący, na przykład emulsję na noc z Protinolem od Avon. To dobry sposób, by poprawić kondycję cery i zniwelować problem jej przesuszenia i nadmiernej utraty wody. Nawilżanie plus odpowiednie natłuszczanie cery stosowane regularnie i na co dzień powinno w krótkim czasie pomóc w odzyskaniu komfortu (zniknie dokuczliwe swędzenie i powracające podrażnienia skóry) i wyraźnie młodszego wyglądu – odpowiednie nawilżenie cery sprawia, że zmarszczki stają się płytsze i mniej widoczne, a nowe pojawiają się znacznie rzadziej.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.