Motoryzacja i Transport

Jak dbać o samochód premium, a jak o ten w wersji standard – czy są jakieś różnice?

Jak dbać o samochód premium, a jak o ten w wersji standard – czy są jakieś różnice?

Zakup samochodu to duży wydatek, szczególnie jeżeli kupujecie model premium. Zasadniczo większość Polaków wybiera wariant ekonomiczny, bo taki samochód mniej pali. Choć ma nieco gorsze wyposażenie, to jednak nadal może być stylowy. Wystarczy tylko odpowiednio o niego zadbać. Tutaj pojawia się pytanie, czy istnieje różnica w pielęgnacji samochodu premium i ekonomicznego? 

Samochód klasy premium – jak o niego dbać? 

Gdy wydaje się sporo na nowy pojazd, to rzecz jasna człowiek chce, aby ten posłużył mu jak najdłużej i jednocześnie świetnie się prezentował. Stąd też warto szukać takich rozwiązań, które rzeczywiście zapewnią samochodowi maksimum ochrony. Doskonałym wyborem jest powłoka ceramiczna. Jej koszt wcale nie jest wysoki, a jednak można zyskać naprawdę wiele. Przede wszystkim powierzchnia karoserii samochodu nie będzie przyciągała brudu, a więc wizyty w myjni będą rzadsze. Do tego lakier stanie się zdecydowanie bardziej odporny na zmienne warunki atmosferyczne, chemię oraz ptasie odchody. Nie można zapominać, że zagrożeniem dla lakieru jest także sól drogowa. Na szczęście wybierając powłokę ceramiczną, można liczyć na to, że sól nie będzie już tak bardzo szkodzić. Aplikacja jest łatwa i można wykonać ją samodzielnie. Otóż powłoka ceramiczna tworzy twardą warstwę ochronną. Dzięki temu chroni również przed mikrouszkodzeniami lakieru. Ponadto chroni też przed blaknięciem koloru. 

Tapicerka skórzana a materiałowa – wybór ma znaczenie

W samochodach marki premium zazwyczaj stosuje się skórzaną tapicerkę. Trzeba przyznać, że dodaje ona wnętrzu pojazdu prestiżu. Jednak nie ma się co oszukiwać utrzymanie w czystości skóry jest trudne i na skórze szybko widoczne są uszkodzenia – pęknięcia czy przetarcia. Jednak z takimi usterkami można sobie poradzić. Wystarczy sięgnąć po zestaw naprawczy i pielęgnacyjny do tapicerek ze skóry naturalnej. Zestaw naprawczy to swego rodzaju sztuczna skóra, która łączy się ze skórą naturalną. W jej składzie znajdują się między innymi żywice epoksydowe lub poliuretanowe. Ponadto warto stosować emulsje do pielęgnacji skóry naturalnej, które także wzmacniają jej strukturę oraz nadają piękny połysk. W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, pamiętajcie, że regularna ochrona, a więc odkurzanie, mycie i pielęgnacja sprawiają, że taka tapicerka dłużej będzie w świetnym stanie i nie będzie szybko pękać. Przypominamy, że w żadnym wypadku nie należy stosować chusteczek nawilżających, które bardzo łatwo mogą zniszczyć skórę. Znacznie łatwiejsze jest dbanie o tapicerki materiałowe, które występują w samochodach klasy ekonomicznej. W tym przypadku wystarczy stosowanie odkurzacza piorącego, dzięki któremu można najpierw pozbyć się zanieczyszczeń, takich jak piasek i kurz, a potem na mokro wyczyścić wszelkie plamy. 

Farba w sprayu do metalu, czyli naprawa felg 

Większość zarysowań i drobnych uszkodzeń w felgach można naprawić. W przypadku felg aluminiowych wystarczy wybrać farbę w sprayu do metalu. Jednak zanim nałoży się nową powłokę ochronną, należy najpierw wyszlifować powierzchnię felgi. Tu warto zastosować pastę polerską i miękką szmatkę. Oczywiście można wykorzystać także polerkę elektryczną do tego celu. Po wyszlifowaniu powierzchni i jej odtłuszczeniu można przystąpić do nałożenia farby w sprayu do metalu. Alufelgi są charakterystycznym elementem samochodów klasy premium, jednak wiele osób posiadających samochody klasy ekonomicznej także się na nie decyduje. W ten sposób mogą zwiększyć wartość swojego samochodu i poprawić jego estetykę. Oczywiście także felgi z tworzywa sztucznego można odnawiać. Tu sprawdzą się specjalne powłoki w sprayu. W przypadku pęknięć można też użyć spawarki do plastiku, ale oczywiście  trzeba się zastanowić nad tym, czy bardziej opłacalny nie będzie nowy komplet felg. 

Mycie samochodu – liczy się jakość 

Nie ma się co oszukiwać, mając samochód klasy ekonomicznej człowiek nie szczególnie zwraca uwagę czym go myje i jak go myje, natomiast do mycia i pielęgnacji samochodu marki premium przykłada się większą uwagę. A przecież  o jeden i drugi samochód należy odpowiednio dbać, wybierając właściwe środki czyszczące, szampony czy też aktywne piany. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne mycie samochodu musi odbywać się w odpowiednich warunkach. Zużyta woda nie może dostawać się do wód gruntowych.                      

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.