Izolacja natryskowa garażu blaszanego pianką poliuretanową? Podpowiemy Ci, jak się za to zabrać!
Data publikacji 1 marca 2021Garaże blaszane wymagają odpowiedniej ochrony przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Tylko wtedy skutecznie chronią pojazdy przed zniszczeniem. Jak ocieplić blaszany garaż i jaka metoda termoizolacji jest najskuteczniejsza?
Jak ocieplać garaż blaszany?
Ocieplanie garażu blaszanego można wykonać na kilka sposobów z zastosowaniem wybranego materiału termoizolacyjnego. Często stosowane są rozwiązania tradycyjne, czyli ocieplenie wełną mineralną lub styropianem. Od kilku lat coraz większym zainteresowaniem cieszy się jednak metoda natrysku pianą poliuretanową, która rewolucjonizuje rynek termoizolacji obiektów budowlanych.
Do izolacji garażu blaszanego polecana jest piana o strukturze komórek zamkniętych – zwana zamkniętokomórkową, np. Purios H. To trwałe, wytrzymałe rozwiązanie, które skutecznie chroni obiekt zarówno przed wychłodzeniem, jak i przegrzaniem. Jak izolować garaż blaszany? Ocieplanie można wykonać zarówno od zewnątrz, jak i od strony wewnętrznej. Prace termomodernizacyjne obejmują ściany, dach, łączenia śrubowe i elementy konstrukcji. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań należy usunąć korozję i zabezpieczyć elementy farbą antykorozyjną. Wówczas garaż będzie skutecznie ocieplony i odpowiednio ochroniony przed ponownym pojawieniem się korozji.
Ocieplanie garażu blaszanego – zalety
Dlaczego warto rozważyć ocieplenie miejsca, które nie stanowi miejsca zamieszkania i jakie są zalety ocieplania garażu blaszanego? Kiedy wchodzisz do garażu w zimie – odczuwasz mocne wychłodzenie, latem – nieprzyjemny gorąc. Miejsce to nie służy tylko do ochrony samochodu przed opadami atmosferycznymi, często jest to przestrzeń do przechowywania narzędzi, opon, rzadziej używanych przedmiotów. Spędzasz w nim dużo czasu, zadbaj więc o swój komfort podczas wykonywania prac. Ocieplanie pianą PUR garażu uchroni Cię przed nieprzyjemnym zimnem i upałem.
Czy istnieją inne zalety ocieplania garażu blaszanego? Oczywiście! To m.in. ochrona przed kondensacją pary wodnej, która powstaje w wyniku połączenia zimnej powierzchni dachu lub ścian z ciepłym powietrzem z wnętrza pomieszczenia. W okresie jesiennym i zimowym gorący silnik samochodu nagrzewa powietrze, które unosi się w stronę wychłodzonego dachu. Powstaje wilgoć, która sprzyja powstawaniu korozji, niszczeniu samochodu i samego garażu, dlatego nie warto rezygnować z jego izolacji.
Kiedy ocieplać garaż blaszany?
Ocieplanie pianką PUR garażu najlepiej jest zaplanować na okres wiosenno-letni, kiedy temperatura i wilgotność powietrza są ustabilizowane. Wilgoć nie sprzyja pracom termomodernizacyjnym – ściany garażu muszą być dokładnie osuszone. Nie decyduj się na termoizolację wówczas, gdy zapowiadane są opady deszczu czy śniegu.
Piankę PUR najlepiej jest aplikować wtedy, gdy temperatura jest wyższa niż 5oC, zarówno w dzień, jak i w nocy. Pianka odpowiednio rozpręży się, tworząc szczelną warstwę ochronną dla garażu. Deszczowa jesień i mroźna zima nie są okresem sprzyjającym dla przeprowadzania prac termoizolacyjnych, dlatego decyzję o ociepleniu zaplanuj z wyprzedzeniem na dogodny moment.
Decydując się na ocieplanie garażu blaszanego, nie zapomnij o pozostawieniu wentylacji – otworu w ścianie lub dachu, przez które będzie wydostawać się para wodna. Wentylacja powinna być otwarta cały czas – możesz przysłonić ją fragmentem blachy, by wnętrze się nie wyziębiło.