Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie inhalacja

Inhalowanie – świetny sposób na kaszel i katar

Data publikacji 23 sierpnia 2022


W dzisiejszych czasach wirusy nie biorą sobie urlopu od zarażania. Nie ważne czy jest lato i 30 stopni, czy zima i mróz. Raz w kość da nam klimatyzacja w samochodzie czy sklepie, a raz ogrzewanie nastawione na zbyt dużą temperaturę. Co zrobić gdy dopadnie nas przeziębienie a kaszel i katar nie daje nam spokoju. Taki stan zniechęca Nas do pracy, nie możemy się skupić i tracimy energię na wszystko. Mamy do dokończenia ulubiony serial na Netfliksie lub planujemy obejrzeć wiadomości sportowe dotyczące swojej ulubionej drużyny, ale nie mamy chęci nawet patrzeć na ekran telewizora. Najprostsze zadania są dla Nas trudnością. Oto i one – inhalacje. Dobroć sama w sobie. Jeśli jeszcze nie próbowałeś inhalacji, to pora to zmienić. 

Jak działają inhalacje?

Inhalowanie najbardziej pomocne jest przy uporczywym kaszlu czy zatkanym nosie. W jaki sposób nam pomaga? Sprawia, że wydzielina, która zalega nam w drogach oddechowych jest łatwiejsza do usunięcia, rozrzedza ją. Przy okazji oczyści cały układ oddechowy, złagodzi powstałe podrażnienia i nawilży drogi oddechowe. 

Jak przygotować inhalacje?

To banalnie proste! Wystarczy dosłownie kilka składników i gotowe. Przygotuj sobie miskę lub garnek, nalej do niego gorącej wody, możesz też dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego czy tymiankowego. Pochyl głowę nad garnkiem/miską i przykryj głowę czystym ręcznikiem, tak, by cała para leciała Ci na twarz. Wdychaj powstałą parę przez kilka minut. 

A kiedy przyda się inhalator/nebulizator?

Niektóry choroby sprawiają, że same inhalacji z pary czy olejków nie pomogą. Trzeba podać lekarstwo. Inhalator sprawia, że lek dostaje się głęboko do organizmu. Taki sprzęt zmienia płyn w mgiełkę, która dostaje się bezpośrednio do dróg oddechowych i jest niezastąpiony kiedy często męczą Cię zapalenia dróg oddechowych lub masz w domu dzieci.  Przy pomocy inhalatora możemy podawać nie tylko lekarstwa, ale robić również inhalacje z soli fizjologicznej. Nie powinniśmy jednak wdychać przez niego olejków. 

Jakie mamy rodzaje inhalatorów?

Najbardziej znany i najczęściej spotykany inhalator PNEUMATYCZNY.  Jest polecany do podawania leków, jednak nie jest odpowiedni do inhalacji solą fizjologiczną. Obsługa sprzętu jest bardzo prosta i intuicyjna, a cena nie zwala z nóg. 

Inhalator SIATECZKOWY, inaczej membranowy, może być użytkowany w każdej pozycji. Nie ważne czy stoisz,czy leżysz. Może być przydatny w przypadku niemowlaków. Urządzenie jest bardzo wydajne i precyzyjne, jednak również i droższe. 

Inhalator ULTRADŹWIĘKOWY- to bardzo cichy sprzęt, jednak nie można przez niego podawać niektórych leków, np. sterydowych.

Jak widać jest mnóstwo powodów do robienia inhalacji w trakcie przeziębienia. Jeśli więc chcecie szybciej stanąć na nogi od razu powinniście rozpocząć inhalowanie! Organizm na pewno wam podziękuje. 

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?