Idealny mop do mycia podłogi, czyli jaki?
Data publikacji 28 grudnia 2021Czy wiesz, że co trzeci Polak myje codziennie podłogę we własnym domu, a w większości gospodarstw tego rodzaju prace porządkowe realizowane są średnio raz w tygodniu? Myślisz, że wiesz, ja porządnie wyczyścić podłogę we własnym mieszkaniu? Sprawdź, czy robisz to w odpowiedni sposób. Okazuje się, że nie wystarczy tylko pozbyć się widocznego zabrudzenia.
Dobór sprzętu do mycia podłogi
Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę rodzaj podłogi. Zupełnie inny sprzęt nadaje się do wyczyszczenia drewnianego parkietu, a inny będzie idealny, by zmyć brud z ceramicznych płytek. Wybierając mop do podłogi, który z całą pewnością pozwoli ci przeprowadzić niezbędne prace czystościowe w sposób wygodny i szybki, zwracaj uwagę chociażby na miękkość i długość włókien materiałowej części myjącej. W przypadku podłóg z naturalnych desek drewnianych, mop musi idealnie wchłaniać wodę, świetnie sprawdza się z ten z odprowadzeniem wody oraz spryskiwaczem, który będzie dozował ilość myjącego preparatu.
Oprócz mopa musisz dobrać również dedykowane środki do mycia podłogi. Na szczęście w sklepach bez problemu znajdziesz płyn uniwersalny do mycia podłóg, jak i środek do mycia podłóg granitowych, płytek ceramicznych czy parkietu. Pamiętaj, że źle dobrany preparat może uszkodzić powłokę zabezpieczającą podłogowy materiał. Na przykład drewno stanie się podatne na rysowanie.
Jak wybrać mop do paneli?
Panele podłogowe podobnie jak naturalne drewno, mogą wykazywać spore ryzyko nasiąkania wodą. Aby uniknąć tego szkodliwego działania, najlepiej sprawdzą się mopy obrotowe, które można dokładnie wycisnąć z nadmiaru wody. Dobrze jest nabywać te w komplecie z wiadrami.
Jaki wybrać mop do płytek?
Płytki są odporne na działanie wody, zarysowania, brud i inne szkodliwe czynniki. Właśnie dlatego jest to podłoga uniwersalna i optymalnie trwała, można dobierać do niej różne rodzaje mopa, nie martwiąc się o jej niedokładne umycie czy zniszczenie. Najbardziej komfortowe będzie czyszczenie podłogi z płytek mopem gąbczastym.
Mop do zadań specjalnych
Zastanawiasz się, czy istnieje mop uniwersalny, którym umyjesz każdy rodzaj podłogi? Oczywiście, że tak i jak najbardziej warto w taki zainwestować. Taki mop jest najczęściej składany, więc nie ma problemu z jego przechowywaniem. Co najważniejsze, ma wymienne końcówki, które możesz dobierać ze względu na rodzaj powierzchni. Ten nadający się do wszystkich powierzchni jest mop płaski, ale dobrze jest wymieniać jego końcówki, na przykład chcąc umyć wszystkie zakamarki czy kąty w rogach podłogowej przestrzeni.
Kiedy sprawdzi się mop parowy?
Uznaje się, że mop parowy jest jednym z najlepszych wynalazków, jeśli pod uwagę weźmiemy sprzęty do mycia podłogi. Można nim umyć podłogę z płytek, terakoty, linoleum, a nawet paneli czy drewnianych desek, o ile są dobrze zabezpieczone specjalną powłoką.
Co więcej, mop parowy usunie nie tylko widoczne zanieczyszczenia. Sprawdza się doskonale, aby pozbyć się wszelkich bakterii, wirusów czy roztoczy, które są niewidoczne gołym okiem. To ważne, aby podłoga była idealnie czysta i pod uwagę nie bierzemy jedynie mieszkań, w których przebywają zwierzęta. To właśnie na podłodze osadza się kurz, na nią wnosimy zanieczyszczenia z zewnątrz. Jest też intensywnie eksploatowana, przez co zanieczyszczenia roznoszą się po dużej przestrzeni.