Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie Hashimoto

Hashimoto – pierwsze objawy

Data publikacji 24 lutego 2022

Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych. Prościej mówiąc, jest to stan, kiedy układ odpornościowy niszczy swoje własne komórki. Powszechnie chorobę tę nazywa się również przewlekłym limfocytowym zapaleniem tarczycy. Objawy tej choroby łatwo mogą nam się pomylić z innymi, dlatego możemy je po prostu przeoczyć. W tym artykule postaramy się przybliżyć pierwsze objawy chorej tarczycy.

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Na samym początku będzie nam ciężko podejrzewać, że mamy chorą tarczycę. Jeżeli jednak zauważymy wiele zmian w funkcjonowaniu naszego organizmu i nie możemy znaleźć przyczyny, warto zrobić badania krwi.

Jeżeli chodzi o pierwsze, niepokojące objawy, zaliczyć do nich można ciągłe uczucie zmęczenia, senności, zimna. Hashimoto wpływa również na nasz metabolizm, więc możemy zaobserwować wzrost naszej masy ciała. Dodatkowo mogą pojawić się zaburzenia pamięci, a co gorsze- depresja. Zmiany możemy zaobserwować również na naszej skórze- staje się ona sucha, blada, zaczyna się łuszczyć. Włosy stają się coraz to bardziej łamliwe i zaczynają się łuszczyć.

Sucha skóra jako jedna z oznak chorej tarczycy

Sucha skóra o której wyżej wspomniano, może być bardzo problematyczną i niepokojącą dolegliwością. Wynika to głównie ze spowolnienia metabolizmu. Z powodu braku czynników nawilżających, skóra nie jest w stanie zatrzymać w sobie wody i robi się sucha. 

Jak nawilżyć suchą skórę? Najlepiej zacząć od nawilżania jej od wewnątrz. Staraj się pić 2 litry wody dziennie. Nie rezygnuj też z diety bogatej w składniki odżywcze, a w szczególności kwasy tłuszczowe Omega 3. Pomóc powinno również regularne stosowanie kosmetyków nawilżających. Najlepiej robić to po każdej kąpieli. Przyjrzyj się składowi produktu, czy nie zawiera drażniących składników. Przy odpowiednio dobranej pielęgnacji jesteśmy w stanie zapobiec suchości skóry.

Co wywołuje Hashimoto?

Choroba ta może dotknąć każdego z nas. Według badań, częściej dotyka ona kobiet. Do coraz częstszych przyczyn tej dolegliwości możemy zaliczyć stres, złą dietę, nieregularny sen, emocje. Co ciekawe, witamina D3, a dokładniej jej niedobór, może również być przyczyną Hashimoto. Warto więc dbać o siebie, regularnie się badać i kontrolować zmiany w organizmie. Nieleczone Hashimoto może doprowadzić do jeszcze większych powikłań zdrowotnych.

Artykuł sponsorowany

Jak Polacy oglądają sport

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?